בנק ישראל: שיא של כל הזמנים בנטילת משכנתאות בשנה החולפת

הריבית הנמוכה ותכנית מחיר למשתכן הם הגורמים העיקריים שהביאו לעלייה בהיקף ההלוואות לדיור שהסתכמו ב־2019 בכ־67.6 מיליארד שקל, לעומת כ־59.5 מיליארד שקל ב־2018
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בשנת 2019 נרשם שיא של כל הזמנים בנטילת משכנתאות בשוק המגורים בישראל, כך עולה מנתונים שפרסם השבוע בנק ישראל. על פי לוח ההלוואות לדיור של הבנק הסתכם היקף ההלוואות ב־2019 על 67.6 מיליארד שקל, לעומת שנת 2018 עם הלוואות בהיקף של כ־59.5 מיליארד שקל – עלייה של 13.6%.

על פי דו"ח המדיניות המוניטרית של בנק ישראל למחצית השנייה של 2019: "הנתונים שהתפרסמו במהלך המחצית הנסקרת הצביעו על עלייה בהיקף הפעילות בשוק הדיור, שהשתקפה בעלייה משמעותית בהיקף העסקאות, בעיקר של רוכשי דירה ראשונה (בהם בולטים זוכי מחיר למשתכן, ר.מ.) ובהתרחבות בהיקף המשכנתאות החדשות על רקע ירידה בריבית המשוקללת על המשכנתאות. קצב העלייה השנתי של מחירי הדירות בתחילת המחצית הנסקרת עמד על כ־1.6%, אולם הנתונים שהגיעו בתום התקופה הנסקרת הראו עלייה בקצב השנתי ל־2.6%".

עלייה בהיקף הפעילות בשוק הדיור. צילום: shutterstoc

על פי הנתונים, גם חודש דצמבר האחרון רשם שיא, כשבחודש אחד נלקחו הלוואות משכנתה בהיקף של 7.2 מיליארד שקל. יש לציין, כי תמיד בחודש דצמבר יש עלייה ברכישת דירות ובמקביל בלקיחת הלוואות למשכנתה. בבנק ישראל מסבירים זאת בעונתיות המתרחשת כל שנה במהלך חודש דצמבר, אז הבנקים למשכנתאות שואפים לסגור עסקאות לקראת סוף השנה. אם משווים את הנתונים לדצמבר 2018, אז ניטלו משכנתאות בהיקף של 5.8 מיליארד שקל, הרי שמדובר בזינוק של 24%.

מושפעים ממחיר למשתכן

כאמור, החלק המרכזי של רוכשי דירות מחיר למשתכן בשוק הדיור השפיעה על נתוני המשכנתאות, ולפי נתוני בנק ישראל החל מחודש מרץ 2019 סך דירות מחיר למשתכן היוו כ־ 17% מסך העסקאות, וסך ההלוואות לדירות אלו כבר היוו כ־12% מסך המשכנתאות.

במהלך 2019 ניתנו כ־7 מיליארד שקל לכ־13,800 לווים מהתוכנית הממשלתית. בשנת 2019 נרשמה עלייה גם בהיקף ההלוואות בסיכון גבוה עם שיעור מימון של 60%־75%. זאת על רקע תוכנית מחיר למשתכן, שהזוכים בה נוטים לקחת משכנתאות מסוכנות יותר ביחס לנוטלי המשכנתאות בישראל.

המשנה למנכ"ל בנק ירושלים, דודי לוי, מסר: "שנת 2019 אופיינה במעבר של לקוחות שישבו על הגדר בהמתנה כי חשבו שמחיר למשתכן או גורם אחר יביאו לירידת מחירי הדיור, אך זה לא קרה. הם קיבלו החלטה לרכוש דירה ולכן השוק הפך להיות חם. גורם נוסף שהשפיע על שיא כל הזמנים במשכנתאות הוא פרויקטים של מחיר למשתכן שנכנסו לביצוע וגם כן הזניקו את היקף נטילת המשכנתאות".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email