"בעידן שבו אחד משלושה זוגות מתגרש – על הסוכן להכיר את חוק חלוקת הרכוש בהיבט הפנסיוני"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"הגיעו אלי בני זוג בשנות ה-30 לחייהם שנפרדו. בן הזוג עבד בתעשייה האווירית וצבר כ-450 אלף שקל בקופות גמל וחיסכון, בעוד שאשתו לא עבדה במשך 12 שנות נישואיהם", מספר עו"ד יניב גור-ארי, שמתמחה בענייני משפחה, בגישור ובתכנון פיננסי וביטוח מזה 15 שנה, בראיון לקראת כנס ביטוח חיים ופנסיוני שייערך במרץ.

"אשתו לא צברה זכויות כלל, ולמעשה מחצית מהכספים בקרן הפנסיה, בביטוח מנהלים ובקופת הגמל שייכים לה כשישתחררו בעת פרישה. אבל עד שייצא הגרוש לפנסיה יעבור פרק זמן רב, שבו הוא יכול להתחתן שוב, להעביר את החסכונות ממקום למקום, להעביר מסלולים, ולגרושה אין מושג מה קורה אתם, אף שמחציתם שייכים לה. יש פה אי ודאות גדולה, ולמעשה, הם ממשיכים להיות קשורים זה בזה בגלל הפנסיה עד לגיל הפרישה".

ואולם באחרונה נחקק חוק חדש בתחום. לדברי גור-ארי, שירצה בכנס, החוק החדש לחלוקת רכוש בין בני זוג שנפרדו שנכנס לתוקף באוגוסט 2014 משנה את כל התמונה.

"החוק החדש קובע כי חלוקת כספי החסכונות תתבצע הלכה למעשה מרגע הגירושים, גם כשהם עדיין סגורים. ציבור סוכני הביטוח בחלקו עוד לא נחשף אליו ולמשמעויותיו. חשוב להכיר אותו כשמטפלים בלקוחות שנפרדים. על פי חוק יחסי ממון, גם זכויות סוציאליות הן נכס משותף בר חלוקה. זאת אומרת, בחלוקת רכוש בין בני זוג שמתגרשים עושים איזון גם בהיבט קרנות החיסכון.

"עד לחוק החדש חולקו הכספים האלה בשני אופנים: או שבני הזוג הגיעו ביניהם להסדר חלוקתי אישי, מבלי להיכנס לחסכונות הפנסיונים זה של זו, או שהכספים חולקו שווה בשווה רק כשאפשר היה לממשם, כשאחד מבני הזוג יוצא לפנסיה. החוק החדש בא לפתור שתי בעיות: הראשונה היא בעיית המימוש. למעשה, בן הזוג תלוי בטוב לבו של הגרוש שלו ולא בהכרח יודע מה מתרחש בחייו. הבעיה השנייה היא זו של ניהול הכספים עד הפנסיה – לבן הזוג אין שליטה על החלטות הגרוש. מה קורה אם הוא מחליט לשים את כל כספי הפנסיה במניות והוא מפסיד את הכסף? זה נמצא בידיים שלו בלבד".

החוק החדש קובע כי הכספים מחולקים באופן רוחבי בתוך הקופות בין בני הזוג. "אנחנו נמצאים בעידן שבו אחד משלושה זוגות מתגרשים. זו תופעה מאוד רווחת ומוחשית, לכן מן הראוי להכיר את החוק, מכיוון שכל סוכן שעוסק בפנסיה יכול להיתקל במקרה כזה. סוכני הביטוח חייבים לדעת את המידע הנכון עבור בני זוג שנמצאים בפרידה. סוכן חייב להכיר את החוק ולדעת איך החלוקה תתבצע, ואולי גם לעקוב אחריה. יכול להיות שייווצר שבו מלקוח אחד יגדל התיק לשני לקוחות, מכיוון שתטפל גם בבן זוג השני ובחלק שלו".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email