בעקבות המחלוקת בביטוחים הסיעודיים: ההסתדרות מאיימת בהשבתת המשק

מחירי הביטוחים הסיעודיים עלולים לזנק במאות אחוזים, אם לא יוארכו ל־2018. ההסתדרות: "אי אפשר להמשיך ולדחוק את החלשים בחברה הישראלית כאילו היו שקופים"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מאיים להכריז על סכסוך עבודה כללי במשק, אם לא יימצא פתרון לביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים, שתוקפם יפוג עד סוף השנה. בשנה שעברה הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה בנושא זה, בסופו האריכה דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, הביטוח וההסתדרות, את תוקף הביטוחים עד ה־31 בדצמבר 2017.

עמדתה של סלינגר נתמכת בידי מבקר המדינה יוסף שפירא, שטען לאחרונה כי אין להאריך את הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים במתכונת הקיימת. לפי נתוני האוצר, ל־750 אלף עובדים במשק, רובם מהוועדים הגדולים, יש ביטוח סיעודי קבוצתי, כ־300 אלף מהם יותרו ללא ביטוח בסוף השנה, אלא אם ירכשו ביטוח יקר בהרבה.

בשנה האחרונה הציעה סלינגר פתרון חלופי, שבמסגרתו חברת הביטוח תתחייב בביטוח הקבוצתי לביטוח לכל החיים, אך תהיה לה אפשרות תקופתית להעלות מחירים בשיעורים מפוקחים ומוגבלים. כיום משלמים עובדי הארגונים האלה כ־20 שקלים בממוצע על הביטוח הקולקטיבי, והעלות שלו צפויה לזנק במאות אחוזים.

מההסתדרות נמסר: "לא נהסס להשבית את המשק אם לא ימצא פתרון. אי אפשר להמשיך ולדחוק את החלשים בחברה הישראלית כאילו היו שקופים". ההערכה היא ששר האוצר, משה כחלון, יידרש לפתרון המחלוקת בין סלינגר להסתדרות, אם כי ברשות שוק ההון מביעים עמדה תקיפה כי תוקף הביטוחים הקיימים לא יוארך.

אבי ניסנקורן. צילום: יוסי זליגר

בתגובה מסר סו"ב יואל זיו, יו"ר הוועדה לבריאות וסיעוד בלשכת סוכני ביטוח: "בתחילת השנה, כאשר היה ידוע כי ביטוחי הסיעוד הקולקטיבים, במתכונתם הנוכחית, לא יחודשו ומאות אלפי מבוטחים ימצאו את עצמם ללא ביטוח סיעודי לאחר תשלומי פרמיה של עשרות שנים, יזמה לשכת סוכני הביטוח באמצעות ועדת הבריאות והסיעוד של הלשכה, מתווה שפותח ע"י האקטואר דר' בועז ים. על פי המתווה ימשיכו עשרות אלפי מבטחים בני 75 ומעלה להיות מבוטחים בביטוח סיעודי קבוצתי תוך כדי תשלומי פרמיה כפי שהיו נהוגים עד פרוץ המשבר ואת האיזון האקטוארי
המתבקש יממנו באופן שווה המדינה וחברות הביטוח, על פני עשר שנים. סוכני הביטוח הסכימו לתרום את חלקם והתנדבו לשווק את הפוליסות ללא תמורה. המתווה הונח על שולחנם של הגורמים הרלוונטיים ויישום שלו ימנע עוול לאוכלוסייה הבוגרת".

יש לציין, כי גם הוועדה הציבורית בראשות גדעון סער שהוקמה על ידי לשכת סוכני ביטוח, התייחסה באריכות לנושא הסיעוד, ובין פתרונותיה: פיתוח מוצר חדש במחיר בר השגה, שיספק למבוטח כיסוי מעבר לביטוח הממלכתי, ומתן הטבת מס על רכישת פוליסת סיעוד, כדי לעודד רכישה על ידי המבוטחים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email