בעקבות המצב הבטחוני – מדריך לציבור בנושאי פיצוי נזקים

סו"ב ישראל גרטי עם המדריך המלא שיסייע להתמודד עם סוגיות בנושא ביטוח ופיצוי ביטחוני לנוכח המצב
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בעקבות ירי הטילים פרסמה לשכת סוכני ביטוח מדריך שאלות ותשובות. סו"ב ישראל גרטי, יו"ר הוועדה לביטוח אלמנטרי, עם תשובות על השאלות בנושאי ביטוח ופיצוי בטחוני לנוכח המצב הביטחוני.

כשנגרם נזק לרכוש עקב נפילת רקטה, את מי עלינו לתבוע?

"חברות הביטוח, ככלל, מחריגות נזק לרכוש המבוטח בביטוח דירה מבנה ותכולה ובביטוח רכב עקב נזקי טרור. לכן יש לפנות בתביעה לפיצוי למס רכוש. הפיצוי שניתן על ידי מס רכוש אינו בעבור כל הנזק שנגרם.

"הפיצוי משולם לפי דרגות שניתן לצפות בהן באתר האינטרנט של מס רכוש. יש לציין כי בחלק מחברות הביטוח ניתן להרחיב את הכיסוי כך שחברת הביטוח תשלם את הפרש הנזק שלא מכוסה בכיסוי הביטוחי של מס רכוש".

מה לגבי פיצוי באשר לתכולת הדירה?

"בכל הנוגע לתכולת דירה ישנן תקרות שנקבעו ומופיעות גם כן באתר של מס רכוש. כאשר הפיצוי נמדד לפי מספר הנפשות בבית. הפיצוי על התכולה הוא חלקי ביותר ומי שרוצה לקבל פיצוי אמיתי, צריך לגשת למשרדי מס רכוש לפני המלחמה ולהרחיב את הכיסוי תמורת פרמיה".

סו"ב ישראל גרטי | צילום: שלומי דעי

מה לגבי הפגיעה במבנה וההרס שנגרם לו?

"לגבי ביטוח המבנה, המודל שגובש פותר את הבעיה כך: מס רכוש שולח קבלנים מטעמו שמחזירים את המבנה למצבו טרום הפגיעה".

האם קיים פיצוי על נזקים עקיפים?

"נזקים שנגרמו באופן עקיף (אובדן רווחים לעסק, למשל) – ככלל המדינה לא מפצה על נזקים עקיפים בשל פגיעה ברכוש. לכן, לעסקים כדאי מאוד לרכוש כיסוי טרור בחברת ביטוח. מדובר בכיסוי שמכסה גם את הנזקים הישירים וגם את העקיפים שנוצרים במצבים מעין אלה. למשל, כיסוי כזה יכול לכסות על אובדן רווחים עד להשבת העסק לקדמותו. עניין שהוא מאוד רלוונטי כמו למפעל הצעצועים שנשרף בשדרות".

האוטו חטף פגיעה ישירה מרקטה, מה לעשות?

"כשנגרם נזק לרכבים יש לפנות לשמאי מס רכוש ולדווח על הפגיעה. השמאי מאשר את הנזק ואז ניתן לתקנו".

תוך כמה זמן מקבלים את הפיצוי המגיע ממס רכוש?

"בתביעות בהיקפים כספיים קטנים מדובר בדרך כלל במספר שבועות. בתביעות מורכבות יותר, כאלה שקשורות בדרך כלל לעסקים, ובמקרים רלוונטיים – לחקלאים בדרום, מדובר בפרקי זמן ארוכים הרבה יותר. לעיתים, לצערנו, תביעות מעין אלה עלולות להמשך גם שנה ויותר".

כיצד מבוצע הליך הפיצוי לעסק?

"פיצוי העסק הינו על פי הנזקים הפיזים בהתאם להערכת שמאי. באובדן מלאי כתוצאה מפגיעה יפוצה בעל העסק במחיר עלות, ויהיה עליו להציג קבלות ואישורים על העלות ששילם".

אם הפגיעה מערבת את מס רכוש, עדיין כדאי לפנות לסוכן הביטוח?

"כמובן. בכל מקרה של נזק כדאי ורצוי לפנות לסוכן הביטוח שלכם, שיעזור לנפגע בלווי וייעוץ".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email