בעקבות השריפה בירושלים: לשכת סוכני הביטוח נרתמת למען ציבור המבוטחים

האסון הכבד בהרי יהודה גרם נזקים כבדים לבתים, רכוש, כלי רכב ומקומות עבודה; גיבשנו רשימת תשובות לשאלות הציבור בעקבות השריפה הגדולה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עדיין לא ידוע היקף הנזקים של השריפה שפרצה השבוע בהרי יהודה. כל חברות הביטוח שיש להם מבוטחים באזור שלחו שמאים לאומדן נזקים.

לשכת סוכני הביטוח הקימה חפ"ק מיוחד עבור נפגעי השריפה ובראשו עומד סו"ב קובי צרפתי, יו"ר הוועדה האלמנטרית בלשכה. לדבריו, המוקד עומד לרשות הסוכנים וגם לרשות נפגעי השריפה, כולל כאלה שאינם מבוטחים דרך סוכן ביטוח. "אנשים לא יודעים, למשל, שיש נזקים של פיח גם לבתים שממוקמים קילומטר מהשריפה עצמה, נזקים שיצרו התזות המים של כיבוי האש, אובדן רווחים לעסקים, כמו יקבים שנפגעו. צריך לבדוק כל פוליסה אם קיימים בה הכיסויים המתאימים".

סו"ב יוסי אנגלמן | צילום: באדיבות המצולם

להלן התשובות של נשיא הלשכה בפועל, סו"ב יוסי אנגלמן, לשאלות הציבור:

מי זכאי לפיצוי על נזקי רכוש?
"ככלל, מי שרכש ביטוח דירה לרוב יהיה מכוסה בביטוח לנזקי אש, בכפוף לתנאי הפוליסה והחריגים הקיימים בה. וכאן חשוב להבחין בין שני כיסויי "דירה": ישנו כיסוי לדירה עצמה וישנו כיסוי לתכולת הרכוש באותה דירה. אני ממליץ לכל אחד ללא קשר לוודא כי הוא מכוסה על פי הצרכים המתאימים לו, ולמי שלא יודע מה הכיסוי ברשותו, שיפנה להתייעץ עם סוכן הביטוח שלו".

מה מכסה הביטוח הסטנדרטי?
"ככלל, הפוליסה מכסה נזקי אש, גניבה, פריצה, שוד, רעידת אדמה, שטפון וכיוצ"ב, וזאת בכפוף לחריגים השונים".

מה עושה מי שאין ברשותו ביטוח?
"ביחס למי שנמנע מרכישת ביטוח, הוא יידרש לשאת בעלויות הנזק שנגרם לו מכיסו. וזו ההזדמנות לומר לאלו שאין ברשותם כיסוי ביטוחי כי אנו בלשכה ממליצים להם לפנות ולרכוש ביטוח".

מה מכסה הביטוח?
"הכיסוי הינו בהתאם לדרישות של הלקוח על פי הצרכים הרלוונטיים לו במועד ההצעה. יש מי שבחר לכסות את הדירה ואת התכולה לרבות רכוש מחוץ לדירה כגון המסלעה או הגינה של הבית הפרטי או המחסן בחצר, דוד השמש וכיו"ב".

סו"ב קובי צרפתי | צילום: באדיבות המצולם

למי צריך להודיע על הנזק?
"יש לדווח לסוכן הביטוח והוא ינחה את המבוטח בדבר המשך ההליך ואופן מימוש הכיסוי הביטוחי מול חברת הביטוח".

מה חייבים לתעד?
"מומלץ לתעד את הנכס המבוטח אשר ניזוק. יש היום שמאים שהמומחיות שלהם זה לבצע ההערכה של הנזק בכל מה שקשור במגורים עצמם".

האם מגיע לי דיור חלופי במקרה של שריפה?
"בפוליסת הדירה קיים כיסוי למגורים חלופיים באם יש נזק בדירה שלא מאפשר חזרה למגורים סדירים. חברת הביטוח תישא בתוצאות הדיור במלון או בשכירות עד שהנזק יתוקן בהתאם לתקופה הקבועה בפוליסה".

חפ"ק מיוחד הוקם עבור ציבור נפגעי השריפה, בו הם יוכלו לקבל ישירות מסוכנים עזרה ראשונה ומידע חשוב על זכויות הביטוח שלהם. ניתן לפנות בימים א'־ה', בין השעות 8:30־21:00 ובימי ו' בין השעות 8:30־16:30. מספר הטלפון: 03-6366516

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email