בעקבות התנגדות חברות הביטוח: הצעה להאריך את תקופת ההתיישנות לחמש שנים בלבד

חברות הביטוח טענו כי ההצעה להאריך את תקופת ההתיישנות לשבע שנים היא "אגרסיבית ומשנה את דפוסי המשחק בשוק". השבוע הונחה על שולחן הכנסת הצעת פשרה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפני כשלושה שבועות דנה ועדת הכספים בכנסת והכינה להעברה לקריאה ראשונה הצעת חוק אותה יזם ח"כ אופיר פז, להארכת תקופת ההתיישנות בתביעות ביטוח לשבע שנים, כאשר ביטוחי הרכוש הוחרגו ממנה.

באותו דיון טענו חברות הביטוח כי מדובר ב"הצעת חוק אגרסיבית שמשנה את דפוסי המשחק בשוק". לדבריהן, הארכת תקופת ההתיישנות תביא להתייקרות הפרמיות ותפגע במבוטחים ועלולה להבריח מבטחי משנה נוספים מישראל, כמו שהיה בביטוח הסיעודי.

אוהד מעודי. צילום: באדיבות הלשכה

אוהד מעודי, נציג רשות שוק ההון, טען שהמשמעות של הצעת החוק היא שחברות הביטוח יצטרכו להעמיד עתודות כספיות הרבה יותר גדולות "מה שבסופו של דבר מתגלגל אוטומטית למבוטח שישלם פרמיה יקרה יותר", אמר הנציג.

משלוש לחמש שנים

בעקבות לחץ חברות הביטוח וחשש הרשות להתייקרות הפרמיות עקב הארכת ההתיישנות לשבע שנים, הונחה על שולחן הכנסת ביום שני השבוע הצעת חוק נוספת המבקשת להאריך את תקופת ההתיישנות בחוק. מדובר בהצעת פשרה, אותה יזמו חברי הכנסת אוסאמה סעדי, אחמד טיבי וסונדוס סאלח, מבקשת לקבוע כי תקופת ההתיישנות תוארך משלוש שנים לחמש שנים.

בהצעת החוק החדשה, שאינה מציינת ביטוחים מסוימים, מסבירים היוזמים: "התיישנות היא תקופה סטטוטורית שלאחריה לא תיזקק ערכאה שיפוטית לתובענה, אשר חלה בהליכים פליליים, משמעתיים ואזרחיים. בהליך אזרחי משמעותה היא שאם קבועה בחיקוק תקופת התיישנות על תביעות מסוג מסוים, ואדם מגיש לבית משפט תובענה מאותו סוג בחלוף תקופת ההתיישנות – חייב בית המשפט לדחות את התובענה בלי לבחון אם התובע זכאי לסעד, ובלבד שהנתבע טען במועד את טענת ההתיישנות.

"בדרך כלל בדין האזרחי תקופת ההתיישנות עומדת על שבע שנים ואולם, בחוק חוזה ביטוח נקבעה תקופת התיישנות קצרה של שלוש שנים, והיו מקרים רבים שמבוטחים איבדו בשל כך את זכותם לתבוע תגמול ביטוח, על אף שבמשך שנים שילמו דמי ביטוח לחברות הביטוח. כך, בעת שאירע אירוע ביטוחי הם לא קיבלו את התגמולים המגיעים להם, רק עקב שיהוי בהגשת תביעתם שנגרם ברוב המקרים עקב אי ידיעת החוק או בגלל מצבם הרפואי.

"בעקבות כך מוצע להאריך את תקופת ההתיישנות משלוש שנים לחמש שנים וכן לחייב את חברת הביטוח להתריע בפני המבוטח שישה חודשים לפני סיום תקופת ההתיישנות, אם נעשתה פנייה מצד המבוטח בדרישה לקבלת תגמולי ביטוח".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email