בעקבות פניית הלשכה קיימה הכנסת דיון דחוף בנושא משבר הסיעוד

כמו כן, הועברה פנייה לרשות התחרות לבדוק חשש להסדר כובל בין חברות הביטוח; הדיון עובר לוועדת הכספים; סגן שר האוצר: "החלטת החברות - קונספירטיבית ומוזרה"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בעקבות פניית הלשכה קיימה אתמול מליאת הכנסת דיון דחוף על יציאתן של חברות הביטוח מתחום ביטוח סיעודי פרט. בדיון אמר ח"כ יצחק כהן, סגן שר האוצר: "ההחלטה של חברות הביטוח נראית מאוד תמוהה ומוזרה ומחייבת בדיקה. היא קונספירטיבית". בתום הדיון בהצעה הצביעו 21 חברי כנסת להעביר את הנושא לוועדת הכספים. לא נרשמו מתנגדים או נמנעים.

סגן השר תהה על המודל הכלכלי של החלטת חברות הביטוח: "יש להן 900 אלף מבוטחים. איך הם חושבים לממן ב־RUN OFF את המודל העסקי, כי בדרך כלל הצעירים שנכנסים מסבסדים את הוותיקים. זה נראה לי מאוד מוזר, וקצת ניסיון יש לנו בזה", אמר כהן, שהבטיח כי במשרד האוצר יבחנו את הנושא לעומק.

ח"כ כהן. במשרד האוצר יבחנו את הנושא לעומק | צילום: ויקיפדיה

 

כמו כן, קבוצת "דורות" בבעלות סו"ב אריק קלמנזון, פנתה לממונה על התחרות עו"ד מיכל הלפרין לבדוק חשד להסדר כובל בין המבטחים הסיעודיים בישראל. הפנייה נעשתה לאחר שחמש מתוך שש חברות הביטוח הפועלות בתחום הסיעודי, מנורה, הראל, הפניקס, כלל ואיילון, הודיעו בימים האחרונים שהן מפסיקות לאלתר לשווק ביטוחי פרט. נכון להיום, נותרה מגדל החברה היחידה שטרם יצאה מתחום ביטוחי סיעוד פרט. העתק של המכתב נשלח לאסף מיכאלי, סגן בכיר לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון.

"נראה שאין צורך להכביר במילים בדבר המשמעות של אחידות קו הפעולה בין מתחרים באותו שוק, שלא להמשיך לשווק מוצר מסוים (או מוצרים דומים באופיים הצרכני), ובכלל זה לתאם עמדות בדבר מדיניות שיווקית; וכך גם באשר לאפשרות של הסדרים כובלים בין יצרני ביטוח", נכתב בפנייה להלפרין.

ריתוק ההון הכריע

עוד נכתב: "ברי כי אם ההחלטה של כל אחת מחמש חברות הביטוח המובילות בשוק הביטוח הסיעודי שלא להמשיך את שיווקן של תכניות הביטוח הנ"ל, כפי שפורסמו אחת לאחת בטווח זמנים של מספר ימים, אינו מסוג של 'צירוף מקרים' לבדו – שאז קיים חשש אמיתי לקיומו של הסדר כובל כמשמעו בסעיף 2 לחוק. ניתוח מצב מבטחי המשנה ובחינת הכלכלה הישראלית באופן דומה בין מספר חברות הפועלות באותו שוק, ובפרט הסקת המסקנות הזהות ובאותם המועדים, ולרבות (אך לא רק) לגבי הצורך בנקיטת פעולה החל מאותו מועד קובע (01.11.2019), מצדיקים בחינה של תכלית החוק לגבי תאום מדיניות שיווק בין מתחרים; ובמצב הדברים המתואר לעיל, מתקיים חשש שלא מדובר רק ב'התנהגות מקבילה' או 'העתקה' של מתחרה אחד מהאחר.

"למותר לציין כי מרכיב הזמן הקצר שבין הודעות החברות (החל מהודעת החברה בעלת נתח השוק הכמעט קטן ביותר, ועד להודעת החברות בעלות הנתח המצרפי הגדול ביותר), וכן היעדר מתן הזמנים להתארגנות מצד צרכני הביטוח (דבר שאינו תואם כלל את הלך הרוחות בשוק הביטוח בישראל), מדברים בעד עצמם ומעלים חשש של קו פעולה אחיד במקום ספורדיות".

בכיר באחת מחברות הביטוח המובילות אמר ל"ביטוח ופיננסים": "כל מה שנכתב על כך שבגלל היציאה של מבטח המשנה 'סקור' מישראל, זה חלק קטן מהסיבה שהפסקנו לשווק ביטוח סיעודי למבוטחים חדשים. מה שהכריע זה ההפרשות לרזרבה, ריתוק ההון הנדרש ל־40־50 שנה ויותר מרגע רכישת הפוליסה".

חלק מחברות הביטוח הודיעו כי הן מגבשות מוצר אחר לביטוח סיעודי פרטי "שיתאים לתנאי השוק החדשים". סו"ב איגור מורי, יו"ר ועדת הבריאות והסיעוד בלשכה, מביע ספק אם יהיו מוצרים כאלה: "עידן הביטוח הסיעודי באמת נגמר. גם המוצרים שנמכרו בשנים האחרונות היו מאוד יקרים למבוטחים, כשהתנאים פחות טובים מבעבר. החשש שלי שאם יהיו מוצרים חדשים, הם לא יהיו כדאיים ללקוחות".

חברות הביטוח שיקרו

"מה שמפריע לי במיוחד זו העובדה, שסקור הודיעה לחברות בישראל שהיא מפסיקה לספק להן ביטוח משנה מתחילת 2020; אז למה החברות הפסיקו לשווק כבר בסוף אוקטובר?", מתרעם מורי. "חברות הביטוח הודיעו כולן כי הן מפסיקות לשווק את המוצר בגלל היעדר ביטוח משנה; זה שקר, הן יכלו למכור את הפוליסות עד סוף 2019, מה שמוכיח שמה שמפריע להן זה ריתוק ההון. עד לפני זמן לא רב, כשהוראות הסולבנסי החדשות נכנסו לתוקף, מנכ"לי חברות הביטוח נהנו מבונוסים על מכירות הביטוח הסיעודי, ואת ההפסדים דחו למנכ"לים הבאים. היום אי אפשר לעשות את זה".

מומחה הסיעוד גבי נקבלי, יועץ ללשכה, מוסיף: "זה יהיה מאתגר מאוד למצוא מוצר חדש בתחום, שיהיה הוגן גם למבוטחים, נוכח הסיכון ההולך וגדל בגלל התארכות תוחלת החיים וההתקדמות הטכנולוגית שמאריכה את חיי החולה הסיעודי. שני דברים משפיעים על חברות הביטוח: תמחור נכון וכמה הון הן צריכות לרתק. אם וכאשר יהיו מוצרים חדשים – יהיו כאלה שיענו על שני תנאים אלה.

"הכיוון יכול להיות כמו בביטוחי הבריאות, שם החברה יכולה לעדכן את הפוליסה בכל שנתיים ונראה פוליסות סיעוד עם פרמיה משתנה; כמו כן, החברות יכניסו אולי תנאי שההתחייבות מותנית בסביבת הריבית.

"לרשות שוק ההון יש יד במצב אליו נקלע הענף על ידי השינוי בהגדרות חולה סיעודי. היציאה בבת אחת של כל החברות מהענף היא מפתיעה ומצערת; ענף שלם קורס ונעלם תוך ימים ספורים. המדינה צריכה להפסיק לטמון ראש בחול ולהתמודד עם השינויים הדמוגרפיים ולחוקק חוק סיעוד ממלכתי".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email