בעקבות פניית נשיא הלשכה: חברות הביטוח מאריכות בחודש את פוליסות הביטוח

פליסות הביטוח, שאמורות להתחדש באפריל, יוארכו בחודש בעקבות פניה של נשיא הלשכה לממונה • גרטי פנה למנכ"לי חברות הביטוח בשם הלשכה להקל את תנאי הגבייה על המבוטחים המחדשים את הביטוחים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

נשיא לשכת סוכני ביטוח, סו״ב ליאור רוזנפלד, פנה לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון ד"ר משה ברקת בבקשה להורות לחברות הביטוח להפעיל את סעיף 4 לחוזר חידוש חוזה הביטוח המאפשר להן רגולטורית להאריך את הפוליסה ללא הסכמה מוקדמת של הלקוח לתקופה של 21 יום.

לדברי רוזנפלד, לחברת הביטוח קיימת אפשרות רגולטורית על פי מתווה מוגדר להאריך את הפוליסה ללא הסכמה מוקדמת של הלקוח לתקופה של 21 ימים, כשאם אין הסכמה מוקדמת, לא תגבה פרמיה אלא לאחר חידוש מוסכם בעקבות תקופת 21 הימים. "כמי שאמון על חברות הביטוח, אנחנו מבקשים להוציא הנחיה מצד רשות שוק ההון לחברות הביטוח לעשות שימוש בסמכותן על פי החוזר ולהודיע באופן גורף לכלל המבוטחים כי יוענק להם, למשך 21 ימים, לאחר תום תקופת הביטוח, חידוש אוטומטי של הביטוח, מתוך תקווה כי עד לסיום אותם 21 ימים, הציבור יעבור את מצב החרום בו אנו נמצאים, והמבוטחים יסיימו להסדיר את עניינים הביטוחיים, מתוך ידיעה כי באותה תקופת ביטוח מאורכת, עד 21 לאפריל 2020, נסיר מהציבור דאגה אחת מיותרת, כאשר הם מצויים סגורים בבתים עם ילדיהם״, כתב רוזנפלד במכתבו לממונה.

סו"ב ליאור רוזנפלד | צילומים: באדיבות הלשכה, גיא קרן, יוד צילומים אילת

מאז פרסום הפנייה של רוזנפלד לברקת הודיעו כבר מספר חברות לסוכניהן כי הן יאריכו את חידושי אפריל, בינתיים בענפים אלמנטריים בעיקר לעסקים ולפרטיים.

סו"ב ישראל גרטי, יו"ר הוועדה לביטוח אלמנטרי בלשכה, פנה לכל מנכ"לי חברות הביטוח בשם הלשכה להקל את תנאי הגבייה על המבוטחים המחדשים את הביטוחים, בחודשים הקרובים ועד לסיום המשבר, כך שתינתן פריסה של 8־12 חודשים לפרמיית הביטוח בתנאי מזומן ללא הצמדה וללא דמי אשראי, דבר אשר יקל על התזרים למשקי הבית בישראל בימים קשים אלו.

תביעה דיגיטלית

מגדל הודיעה כי על מנת לסייע לסוכנים שלא הספיקו או נמנע מהם ליצור קשר עם לקוחותיהם, חידושי אפריל בעסקים
ובדירות יוארכו בחודש, עד ליום 30 לאפריל 2020. חידושי אפריל ברכב רכוש יוארכו עד ליום 15 באפריל 2020 ובתנאי שתעודת החובה משולמת בחברה. תעודות חובה משולמות בחברה לא יודפסו, אלא יש להפיק במערכת במשרד הסוכן תעודת חובה בפורמט PDF ולהעביר אותה ללקוחות. יובהר כי במידת הצורך, בהחלפה/ביטול עתידי של תעודות אלו החברה לא תדרוש החזרת תעודה מקורית ותסתפק בהצהרת לקוח.

עוד ציינו במגדל כי “במקרים בהם קיימת בעיה בהפקת תעודת החובה במשרד הסוכן ניתן לפנות לצוות ביטוחי חובה לקבלת תעודה ב־PDF. ביחס לביטול תעודת חובה שכבר הונפקו ונמסרו בעבר, מאחר וההגעה למשרדי החברה כרגע לא אפשרית, לצורך ביטול תעודת החובה לא נדרוש קבלת תעודה מקורית בחברה ונסתפק בתצהיר של הסוכן לפיו קיבל אליו את התעודה המקורית. מצ”ב נוסח תצהיר על קבלת תעודה מקורית במשרד סוכן. לאחר שנחזור לשגרה, נבקשכם להעביר אלינו במרוכז את כל התעודות הללו”.

הראל הודיעה גם היא בתחילת השבוע לסוכניה כי "למען השקט הנפשי שלכם ושל לקוחותיכם ולאור המצב במשק והקושי ביצירת קשר עם חלק מהמבוטחים בקשר עם חידוש פוליסות הביטוח שלהם, נבקש לעדכנכם כי נאריך את חידושי אפריל בפוליסות הביטוח, בענפים המצוינים להלן, לתקופה נוספת של 30 יום וזאת עד ל־30 לאפריל 2020". מדובר על ביטוח רכב רכוש (מקיף או צד ג'), ביטוח דירה, ביטוח לבית העסק ולמשרד, וההארכה אינה כוללת ביטוח רכב חובה וקולקטיבים.

ישראל גרטי בכנס אלמנטר 2019. צילום: יוד צילומים אילת

גם איילון וכלל עדכנו את סוכניהן על הארכה אוטומטית של הכיסוי הביטוחי ב־30 ימים נוספים, לסוכנים שלא יספיקו לחדש ביטוחים המסתיימים בתאריך 31 במרץ. חברות הביטוח אף מייעצות לסוכניהן להגיש תביעות בצורה דיגיטלית עקב הצמצום המאסיבי בכוח האדם במשרדי החברות.

גרטי: "אנחנו שמחים שלאור המצב גם הממונה וגם חברות הביטוח נענו לבקשתנו כדי שנוכל לשרת טוב יותר את הלקוחות בתקופה מרכבת זו. יש להדגיש, כי ההארכה לא חלה על ביטוח חובה. לגבי ההארכה על ביטוח רכוש – אני ממליץ להשתמש בה רק במקרים בהם המבוטח באמת אינו זמין".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email