בצל הקורונה: מדינות אירופה ולשכות הביטוח ביבשת יוזמות סיוע לסוכנים

סו"ב יוסי מנור, חבר ועדת ההיגוי של איגוד לשכות הביטוח באירופה, סוקר את המידע שהתקבל באיגוד
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

גרמניה

בתחילת משבר הקורונה החליטו בלשכת הביטוח הגרמנית לתת ייעוץ משפטי לחברים באמצעות עורכי הדין של העמותה ומשרד עורכי דין חיצוני. אנשי הלשכה השיבו לשאלות יומיומיות בנוגע לנסיבות העבודה – מה נחוץ לעשות בסוכנות, איזו עזרה ניתנת על ידי הממשלה, מה לעשות כמעסיק ואיזה חובות יש למלא בחוזה עם המבטח.

בלשכה אומרים כי כתבו מכתב לקנצלרית כדי ליידע אותה על מצב סוכני הביטוח בגרמניה בזמן המשבר, וארגנו גם סמינרים מקוונים לנושאים שונים כמו ניהול הסוכנות בזמן קורונה.

יוסי מנור | צילום: באדיבות הלשכה

צרפת

המסמכים והחוזרים שהפיקו אנשי הביטוח בצרפת כדי לסייע לסוכנים בהכנת סוף הסגר עזרו לקבל את פני הלקוחות בסוכנויות הביטוח החל מ-11 במאי.

הם שלחו דיווח על הסיוע הכספי ודחיית העלויות שעליהם הוחלט. הארגון שלח לחבריו דיווח על האמצעים השונים שנקבעו בתקופת הנגיף.

הארגון השיק לאחרונה סקר סוציו-אקונומי בעקבותיו תרמו 1,730 סוכנים.

שוויץ

הממשלה קיבלה יוזמות לתמיכה בעסקים, כולל פוטנציאל של סוכנויות ביטוח. לארגון לא הוגשו בקשות לתמיכה.

אמצעים לטובת מפעלים ועצמאים – הלוואות מעבר: בתמיכת הקונפדרציה השוויצרית כבטוחה, מרבית הבנקים יאפשרו גישה להלוואת מעבר שתסייע למפעלים ועצמאים להתמודד עם בעיות הנזילות שנגרמות על ידי נגיף הקורונה. המגבלה נקבעת על %10 מהמחזור שלהם (מקסימום 20 מיליון).

דחיית דמי ביטוח לאומי: למפעלים ולעצמאים יש אפשרות לדחות זמנית את תשלום דמי הביטוח. יש להם גם אפשרות להתאים את הסכום הרגיל אם סך שכרם ירד בצורה חדה.

השעיית הליכי בית משפט ופשיטת רגל: החל מ-19 במרץ ועד 19 באפריל 2020 (הארכה אפשרית על פי התקנות הפדרליות והקנטונליות), לא ניתן להעמיד לדין חייבים ברחבי שוויץ.

לוקסמבורג

בלוקסמבורג הממשלה קיבלה שורה שלמה של יוזמות כדי לעזור לעסקים להתגבר על התקופה. 5,000 יורו של תמיכה ניתנו על ידי הממשלה לכלל העצמאים שההכנסה השנתית שלהם לא עברה את ה-60 אלף יורו. לרוע המזל, סוכנים בקטגוריה זו לא היו זכאים לקבל תמיכה זו מכיוון שסוכן הביטוח הוא עצמאי בעל מעמד מיוחד.

פרנק מאק, נשיא הלשכה החדש, כתב לשר האוצר כדי שגם סוכנים יוכלו ליהנות מהסיוע הזה. שר האוצר השיב באופן אישי לפרנק, ואישר כי הוא עתיד להרחיב את הסיוע הזה לסוכנים זוטרים, כלומר לאלו שההכנסה השנתית שלהם עדיין נמוכה מ–60 אלף יורו. ברור כי ההשפעה של משבר זה תורגש רק בתחילת השנה הבאה, כאשר נדע על מספר פשיטות הרגל והמובטלים.

קפריסין

ב-16 במרץ 2020, הרפובליקה של קפריסין, הציגה תוכנית סיוע פיננסי, לעצמאים ולחברות שנפגעו מההתקפה. לרוע המזל סוכני הביטוח לא נכללו בתוכנית. לאחר שתדלנות חזקה של הלשכה הקפריסאית, מתווכים לביטוח נכללו מהקדנציה השנייה של התוכנית והלאה.

במהלך ההסגר ערכו בלשכה הדרכות מקוונות עבור למעלה מ-250 סוכנים, וסיפקו מעל 1,000 שעות למידה.

כל החברים תודרכו ביחס לאמצעים שברשותם, כיצד להיות יעילים יותר באמצעות ועידות טלפוניות והצעות לתקשר עם לקוחותיהם לעתים קרובות יותר וקיבלו הסבר כיצד הם יכולים לעזור להם להתמודד עם הלקוחות.

איטליה

כל חברת ביטוח אימצה אמצעים נלווים על פי מבחנים, ניתן לסכם את אלה שאומצו בתדירות הגבוהה ביותר כדלקמן: קרן מקדמה של הנציבות השווה לגביית העמלות באותה תקופה ב-2019; תשלום מראש של תמריצים; סקירת תקציב ויעד 2020 ובמקרים מסוימים סוג חדש של תמריץ כלכלי; עיכוב תשלומים של חלק גדול ממה שהסוכנויות היו חייבות לחברה.

ממשלת איטליה החליטה כי תחום הביטוח הוא "שירות חיוני". זה היה אתגר שכל הסוכנים לקחו בלי שום תמיכה אחרת מזו של הלקוחות. הסוכנים שביקשו זאת קיבלו סכום של 600 יורו למשך חודשיים. הסוכנים יכלו גם לבקש אחוז מההכנסה באפריל 2019, אם הפסדיהם הסתכמו ב–30%. החזר כספי ללקוח על הפרמיה ששולמה לרכב או נזק רכוש בסדר גודל של עד שלושה חודשים.

הכותב הוא חבר ועדת ההיגוי של איגוד לשכות הביטוח באירופה ויו"ר מטה MDRT של אירופה ואוקיאניה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email