בקרוב במכללה: סדנה לקבלת כלים מעשיים למכירת תיק ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

האם הגיע הזמן למכור את תיק הביטוח שלי? כמה הוא שווה? מה המיסוי המקובל ומה "יישאר לי ביד"? מה חשוב שקונה תיק הביטוח יעשה לאחר הרכישה? על שאלות אלה ואחרות אנסה לענות בסדנא שנושאה: "הסכמי שותפות, פירוק שותפות, הערכת שווי תיק ומכירת תיק ביטוח". הסדנא תתקיים בתל אביב, חיפה וירושלים.

תיק ביטוח הינו רשימת לקוחות הסוכן אשר משלמים פרמיות בגופים מוסדיים ובחברות כתבי שירות, ואשר גובים שכ"ט כזה או אחר עבור שירותים שהם מעניקים. תיק ביטוח בדרך כלל הינו "מפעל החיים" של הסוכן: מאות או אלפי לקוחות ואף יותר, אשר חלק לא מבוטל מהם מלווים את עבודת הסוכן שנים רבות – לעיתים עשרות שנים.

עו"ד ליאור קן דרור | צילום: באדיבות המצולם

לפיכך המכירה אינה העברה קניינית בלבד. מדובר בהעברה שכוללת היבט רגשי מעורב של מסירה. סוכני ביטוח רבים שעברו את התהליך דיווחו על חששות לגבי זהות הסוכן הקונה ודאגו כי יתחייב לרמת שירות גבוהה לאור אמון הלקוחות הגבוה בהם בימי עבודתם.

כאן המקום לחדד כי בחלק מן המקרים המכירה כוללת את זרם ההכנסות מהתיק ואת רשימת הלקוחות, ולעיתים בשותפות או בתאגיד ביטוח הרכישה כוללת גם את הסוכנות עצמה לרבות רכוש שבבעלותה וכיוב'.

מדוע למכור?

לא סוד שחלק לא מבוטל של סוכני הביטוח נמצאים בגיל גבורות. חלק ארי מהם, לא הצליחו מסיבות כאלה ואחרות לייצר דור המשך במשרד והם מעוניינים למכור את התיק וליהנות מפירות עמלם בתקופת העבודה. גם ההכבדה הרגולטורית תורמת לא מעט לתחושת המיצוי וחלק מן הסוכנים מתקשים לעמוד בשינויים התכופים ובהתאמות הטכנולוגיות הנדרשות במכירת ביטוחים בשנים האחרונות. בעוד שכלי רכב לדוגמא יכול לרכוש כל אזרח מעל גיל שמונה עשרה, תיק ביטוח יכול להירכש אך ורק על ידי סוכן ביטוח מורשה או על ידי סוכנות ביטוח תאגיד מורשית כחוק. בישראל פוטנציאל הקונים המלא עומד על מספר אלפי קונים ורק מעטים מעוניינים לרכוש תיקי סוכנים. מגבלת הסחירות מציבה לעיתים קושי בשווי שניתן לקבל עבור תיק הביטוח. שווי התיק הינו שיקלול של פרמטרים רבים הכוללים בין היתר: בביטוחי חיים ובריאות – מרכיב הפרט מול המרכיב העיסקי, מצב גבייה, מספר המבטוחים, פיזור של התיק הפנסיוני.

המכפילים המקובלים להערכת שווי תיק מבוססים על מכפיל הכנסות או מכפיל רווח. יש לבדוק לעומק דוחות כספיים לפחות בשלוש שנים שקדמו למועד המכירה ולנתח אותם בקפידה. גובה המכפיל יהיה בהתאם למבנה התיק הנמכר ואיכותו, ואולם קיימים מכפילים מקובלים.

משתתפי הסדנא יקבל כלים מעשיים הרלבנטיים למכירת תיק ביטוח, יקבלו לידיהם העתקים לדוגמא של הסכמי מכר שנערכו ויוכלו לשאול ולקבל את המידע הנדרש על מנת שיוכלו לתכנן את עתיד תיק הביטוח שלהם.

הכותב הינו היועץ המשפטי לסוכני הלשכה במחוזות צפון, שפלה ודרום

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email