בקשה לתביעה ייצוגית נגד איילון: מפחיתה פיצוי צד ג' בתאונה שהתרחשה בצומת

מתביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בלוד עולה כי במסגרת פוליסות צד שלישי מפחיתה חברת הביטוח את תגמולי הביטוח להם זכאי צד שלישי במקרה בו התאונה אירעה בצומת
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מתברר שלמקום בו נפגעתם בתאונה יש השפעה על הפיצוי שתקבלו מחברת הביטוח. כך עולה מתביעה שהוגשה נגד איילון ביטוח לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד, ובקשה להכירה כתביעה ייצוגית. איילון דיווחה על התביעה בהודעה לבורסה.

מהבקשה עולה כי במסגרת פוליסות צד שלישי לרכב פרטי ומסחרי, במקרים בהם מתרחשת תאונת דרכים בצומת, מפחיתה איילון, לכאורה באופן אוטומטי, שיעור מסוים מתגמולי הביטוח להם זכאי צד שלישי, מאחר שהתאונה אירעה בצומת. לטענת המבקשת, שיעור ההפחתה נקבע באופן שרירותי מבלי לבדוק את הנסיבות של כל מקרה לגופו.

הקבוצה אותה התובעת מבקשת לייצג הינה כל אדם שקיבל מאיילון פיצוי כצד שלישי בגין תאונה שהתרחשה בצומת דרכים, וסכום הפיצוי שלו הופחת בגין רשלנות תורמת, בלי שהוצגה הנמקה המתארת את הרשלנות התורמת ומציינת שיעור אשם תורם בהתאם לרשלנות זו, ובכלל כל מי שחברת הביטוח השיבה לו כי מדובר בתאונה בצומת ובגין כך היא הפחיתה מסכום הפיצוי. כל זאת החל משבע שנים לפני הגשת בקשה זו ועד הגשת התביעה הייצוגית לאחר אישורה.


המבקשת טוענת כי נגרם לה נזק בסך 2,738 שקל | צילום: Fotolia

היקף התביעה מוערך בכעשרות מיליוני שקלים

הנזק האישי לו טוענת המבקשת הינו 2,738 שקל. המבקשת טוענת כי אין בידיה נתונים לשם ביצוע הערכה מדויקת של הנזק הכולל של חברי הקבוצה, אך היא מעריכה כי "מדובר בעשרות מיליוני שקלים חדשים, ואף יותר מכך".

הסעדים העיקריים המבוקשים מבית המשפט הם: מינוי בעל תפקיד אשר יפקח על ביצוע פסק הדין, חיוב איילון לשלם לחברי הקבוצה את הסכומים שהופחתו מתשלום הפיצוי שהם קיבלו בגין רשלנות תורמת ובשל העובדה שהתאונה אירעה בצומת דרכים, והטלת איסור להפחית בעתיד את הפיצוי לצדדים שלישיים, בטענה כי התאונה אירעה בצומת, אלא אם איילון מנמקת את ההחלטה, כולל תיאור מפורט של הרשלנות התורמת, וקובעת את שיעור האשם התורם בהתאם להנמקה הקונקרטית.

חברת איילון מסרה בתגובה כי "הנהלת החברה טרם למדה את התובענה, ולפיכך, בשלב זה, לא ניתן להעריך את סיכוייה ואת הסיכויים לאישורה כתובענה ייצוגית".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email