ברקת בוועדת הכספים: נעגן בחקיקה את מודל סוכן הביטוח האובייקטיבי

הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון הופיע היום לראשונה בוועדת הכספים בכנסת; בין שאר הנושאים הוא גם ביקר את ההשקעות הגדולות של חברות הביטוח בחו"ל: "סיכון על חשבון החוסכים; נעביר את ההשקעות לתשתיות בישראל"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"ההתערבות שלי כממונה בעמלות הסוכנים בריסקים היא חסרת תקדים, אבל ככה הבטחנו את ההנחות לאורך שנים רבות; אני רואה את סוכן הביטוח לא כאיש מכירות אלא כמי שצריך לעמוד לצד המבוטח. לכן התגמול צריך להיות או מהמבוטח או תגמול אחיד לכל היצרנים על המוצר. זה התחיל בריסקים, יש לנו מתווה ואנחנו נביא אותו לחקיקה בכנסת הקרובה".

כך אמר הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת, בדיון בוועדת הכספים בו דיווח על תכנית העבודה של הרשות ומדיניותה ביחס לגופים תחת פיקוחה. היתה זו הופעה ראשונה של ברקת בפני הוועדה מאז מונה לתפקידו הנוכחי.

ברקת וגפני בוועדת הכספים | צילום: דוברות הכנסת

לעניין סוכני הביטוח, הוסיף ברקת: "אנחנו רואים בסוכן לא כאיש מכירות, אלא כמי שצריך לסייע לצרכן לבחור מוצר. לכן הלכנו על מודל של סוכן אובייקטיבי שיעמוד לצד הצרכן, שלא יהיה מוטה בתקצוב שלו, ולא יונע על ידי תגמול של מכירת ביטוח אלא על תגמול שווה לאורך זמן, או על תגמול מהציבור".

ברקת קרא להגדלה משמעותית של תקציבי ותשתיות הרשות: "התקציב שלנו מהווה שליש מתקציב הפיקוח על הבנקים, 1.7 טריליון השקלים של הציבור לא פחות חשובים". ברקת ציין כי רשויות הפועלות באופן דומה לרשות שוק ההון, כמו הפיקוח על הבנקים, זוכים לתקציב גדול משמעותית. במהלך הדיון עלה כי הרשות מעסיקה 178 עובדים, ברקת ציין כי תקציבה עומד על כ-60 מיליון שקל, "בעוד התקציב של הגופים המקבילים הוא כ-200 מיליון".

ההשקעות בחו"ל מסוכנות

במהלך הדיון ביקר ד"ר ברקת את ההשקעות הגדולות של הגופים בחו"ל: "אם תהייה נפילה בחו"ל, ייתכן שהפנסיונרים יפגעו. אנחנו בסיכון ואיפה הרווח למשק הישראלי?", שאל את חברי הוועדה. הוא גילה כי בכוונת הרשות לקדם ולהעביר השקעות אלו לתוך ישראל: "הסכומים האלה, חלקם עוברים לחו"ל, צריך לראות איפה הם מושקעים, במה, צריך לראות מה הבקרה ומדוע הסכומים לא מושקעים בישראל. לכן אנחנו הולכים לפתוח שוק של אפשרויות השקעה בתשתיות מקומיות, של סכומים של מעל 50 מיליארד אולי 100 מיליארד שקל, שיוכלו הגופים להשקיע בפרויקטים של תשתיות. כספי החוסכים צריכים לקבל את התשואה הנאותה, אבל אין סתירה בין הדברים. זה לא יהיה על חשבון החוסכים. אנחנו יכולים לדאוג לתשואות ובאותה נשימה לדאוג למשק הישראלי. אפשר לייצר מצבים של Win-Win. ה-1.7 טריליון שקל שייכים לאזרחי ישראל ולא לחברות הביטוח".

ברקת ציין כי הרשות פועלת לקידום תחומי הסייבר בגופים שתחת פיקוחה, באמצעות רשות הסייבר הלאומית, וכי הרצון הוא לקדם ביטוחי סייבר, לא רק בגופים הגדולים, אלא גם בגופים קטנים, וכן לקדם פרויקטים כלכליים שמכניסים טכנולוגיה וגופים ישראלים מצטיינים בהם.

ברקת גילה עוד כי בכוונת הרשות לקדם הבאת גופים בין לאומיים לשוק הביטוח המקומי, כדי להגביר את התחרות: "ברגע שתהיה תחרות, זה ישתרשר בעלויות ונדאג שזה ישתרשר גם ללקוח הסופי".

הנחות לגמלאים

לשאלת חברי כנסת, ציין ברקת כי בכוונת הרשות להפחית את דמי הניהול המקסימליים על הצבירה של גמלאים מכחצי אחוז כיום, וכי החלטה תתקבל בתוך חצי שנה.

ברקת ציין כי הרשות פועלת לשיפור מצב מימוש ביטוחי הבריאות והסיעוד, בדגש על אוכלוסיות חלשות והפסקת טרטור האזרחים. ראש הרשות ציין כי בכוונת הרשות לפעול גם לעניין רציפות הפנסיה של צעירי ישראל במעבר בין עבודות, וכן לעניין הפרמיות הגבוהות שמשלמים נהגים צעירים על ביטוחי הרכב.

יופסקו החקירות באכ"ע

עוד ציין ברקת כי הרשות מגבשת טיוטת חוזר לעניין אובדן כושר עבודה: "נפסיק את החקירות האקטיביות מול מבוטחים, אנשים עם אובדן כושר יקבלו את המגיע להם".

לבקשת יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, ציין ברקת כי הרשות תעביר בהקדם את תקנות קופת הגמל להשקעה. יו"ר הוועדה: "קיימנו על זה דיונים בוועדה, ולא פעם אחת. אנחנו מעוניינים שהתקנות יאושרו. הייתה הצעת חוק בנושא, אני מבקש שתביאו את זה בהקדם ונצביע על זה".

ברקת סיכם את דבריו: "אני לוקח אחריות על הכל, כי בידי הכוח לשנות. אך למען השירות לציבור, אני מבקש שתיתנו לגוף הזה את הכלים לעשות את עבדותו, אין שום סיבה שלא תהיה לו גופים תפקודיים כמו שיש לפיקוח על הבנקים ולרשות לניירות ערך. התקציב שלי הוא שליש מתקציב הפיקוח על הבנקים. סייעו לי למען הציבור".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email