ברקת בחוזר מחייב לחברות הביטוח – יופסקו מידית החקירות הפוגעניות כנגד מבוטחי סיעוד

זהו החוזר הראשון שמפרסם הממונה החדש על שוק ההון: "אני מאמין שהביטוח הסיעודי ישתנה ללא היכר לטובת המבוטחים לאחר הרפורמות שאנחנו מבצעים"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת, פרסם חוזר מחייב המשנה באופן יסודי את הליך יישוב התביעות בביטוח סיעודי, זאת על מנת להבטיח הליך מהיר, הוגן וכזה המצריך טרחה מינימלית מצד המבוטח וכמובן שומר על כבודו. החוזר קובע, בין היתר, איסור מידי על ביצוע חקירות פוגעניות ופולשניות.

זהו החוזר הראשון שמפרסם ד"ר ברקת בתפקידו כממונה על שוק ההון, והוא מגיע בעקבות הדיון בשבוע שעבר בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. מדובר בדיון חירום שהתקיים לאור המקרים הקשים של התעמרות חברות הביטוח בחולים סופניים וחולים סיעודיים, שפורסמו לאחרונה בתחקיר "הצנרת" (רשת).

דר' משה ברקת | צילום: אוראל כהן

במוקד התחקיר עמדו מקרים בהם חוקרים פרטיים שנשלחו על ידי חברת הביטוח התחזו לשליחים וגרמו למבוטחים חולים וקשישים לבצע פעולות שונות כמו לרדת במדרגות, להתכופף או ללכת, במטרה לשלול מהם את הזכאות למימוש הפוליסה הסיעודית. בתום הדיון דרש ח"כ מאיר כהן, מ"מ יו"ר וועדת הרווחה, מרשות שוק ההון להגיש לוועדה בתוך שבוע דו"ח התקדמות ומועד סיום להתקנת התקנות שיסדירו את תחום החקירות מול חברות הביטוח. כמו כן קרא לניסוח של קוד אתי שהחברות ייקחו על עצמן, מעבר למתחייב בחוק.

לא תתבצע הערכת תפקוד נוספת

הממונה עמד בדרישה ופרסם השבוע את החוזר המטפל בכל השלבים בהם נתקל המבוטח במהלך תביעתו בפוליסה לביטוח סיעודי. במהלך השנים האחרונות ערכה רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון ביקורות על הליך יישוב התביעה בביטוח סיעודי. הביקורות העלו כי הליך יישוב תביעות בביטוח סיעודי מצריך לרוב ביצוע של הערכה של מצבו התפקודי או הקוגניטיבי של מבוטח, ולאור זאת שמרבית מקרי הסיעוד מתרחשים עת הגיעו של מבוטח לגיל זקנה, יש מקום להסדיר באופן נפרד ופרטני מיתר סוגי הביטוח ואת הליך יישוב התביעות בביטוח מסוג זה. הצורך בהסדרה זו התחזק גם לאור ריבוי פניות הציבור בנושא והכשלים הייחודיים שצפו לאורך השנים.

הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת, התייחס לנושא ואמר כי "החוזר שפרסמנו היום הינו צעד ראשון ומשמעותי בשינוי פני הביטוח הסיעודי. ההוראות קובעות כי חברות הביטוח יפעלו בתום לב, במקצועיות, בשקיפות, בהוגנות, באופן שישמור על כבודו של המבוטח ושיצמצם את הטרחה שלו בתביעה. אני מאמין שהביטוח הסיעודי ישתנה ללא היכר לטובת המבוטחים לאחר הרפורמות שאנו מפתחים".

בעקבות פרסום החוזר אמר ח"כ כהן: "הסוף לחוקרים פרטיים לחולים סיעודיים וקשישים מהווה בשורה חברתית חשובה. אני שמח שהממונה על שוק ההון עמד בהתחייבותו להציג שינוי במדיניות חברות הביטוח בתוך שבוע מיום הדיון, החל ממחר עולמם של החולים הסיעודיים יהיה קשה פחות. חוות דעת הביטוח הלאומי, בהחלט מספיקה ואין צורך להוסיף עליה, ובוודאי לא להתעלל באנשים שנמצאים בשעה הקשה ביותר שלהם".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email