ברקת: "הערך המוסף של סוכן הביטוח – מקצועיות ושירות, וזה שווה כסף!"

הממונה על שוק ההון התייחס בכנס הפיננסים של הלשכה למקצועיות הסוכנים, להשקעות בגופים מפוקחים ועל סמכות הרשות בהגנה על שוק הפנסיה; ״יש לנו הרבה שיחות ושיתוף פעולה עם הלשכה״
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"כשהלקוח מבין שהסוכן עובד לטובתו בצורה אובייקטיבית – זה נושא חשוב מאין כמוהו, על מנת שנוביל את הציבור להבין שהסוכן נותן לו ערך, שהערך הזה שווה כסף וצריך לשלם עבור הייעוץ של הסוכן, בנוסף למה שמקבלים מהיצרנים".

כך אמר ד"ר משה ברקת, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בכנס הפיננסים השנתי של הלשכה. "עם זאת", הדגיש ברקת, "התגמול מהיצרנים צריך להבטיח שאנחנו לא מוטים ליצרן אחד ואנחנו לא מוטים למוצר אחד. אנחנו רוצים שהסוכן יפנה את המבוטח למוצר שעדיף לו לאחר בירור הצרכים שלו".

משה ברקת | צילום: באדיבות הלשכה

 

בפתח נאומו ברקת הביע תמיכה רבה בסוכני הביטוח, ושיבח את הסוכנים שמפנים את לקוחותיהם להשקעות לטווח ארוך באפיקים לא סחירים. "זה מראה שאתם יודעים מה שאתם עושים, שאתם מקצועיים ולא כפי שלפעמים מציגים אתכם לצערי. אני אפעל כדי לחזק את המגמה הזאת ואת המקצועיות שלכם; יש לנו הרבה שיחות עם הלשכה, אבל הנושא של המקצועיות הוא סופר חשוב, ואני מתכוון לעבוד עם הלשכה וגורמים נוספים, כדי להבטיח שבעצם אתם רוכשים עוד ועוד ידע ועוד ועוד ניסיון; זה הערך המוסף שאתם מביאים – מקצועיות ושירות, וזה שווה כסף. אני חושב שהסוכנים יכולים לספק ייעוץ השקעות וזה יהיה מנוע צמיחה נוסף, אבל בתנאי שתהיה להם המקצועיות הנדרשת", אמר הממונה.

יתרונות לביטוח מנהלים

בנושא הבירוקרטיה והטפסים המסובכים שהרשות מחייבת בהם, אמר ברקת שהוא שואף להגיע לתהליך קל ופשוט יותר: "לא צריך להיות מתמטיקאי כדי לפצח את העמלה. דברים צריכים להיות פשוטים ולזרום אבל בואו נגיע למודלים האלה ובואו נחסל את כל הגורמים שגורמים שלא נגיע לפתרונות האלה", אמר.

ברקת ציין כי הוא בעד ביטוח המנהלים, בתנאי שמודל הסוכן ישתנה: "בנושא של ביטוח מנהלים, לא הפעלנו את המודל הכלכלי הנכון. בהינתן ההתנהגות ומצב השוק, אנחנו לא נמצאים בפתרון הנכון ולא יכולנו להיות בפתרון הנכון. אבל אם נשנה את המודל של הסוכן ותהיה אובייקטיביות על פני מוצרים, אנחנו בהחלט יכולים לשחרר את הדבר הזה בצורה שתעבוד כמו שצריך, כי ביטוח מנהלים כרובד נוסף יכול להיות חשוב. יש יתרונות לביטוח מנהלים כחוזה וכן הלאה",
הסביר ברקת.

בעיה מערכתית

ברקת חידד את עמדת הרשות לגבי הפניות (לידים) למוצרים אלטרנטיביים. לדבריו, לעיתים הסוכנים מפנים למקומות בהם אין יציבות, והדבר פסול בעיניו. "אם אנחנו מפנים את הלקוח למקום שאחר כך הלקוח חווה בעיות וחווה הפסדים, זה ישפיע על מערכת היחסים של הסוכנים, ויפגע גם באמון שהלקוח נותן בכם. יכול להיות שיש רווח מהיר בהפניית ליד, אבל אם זה מופנה למקום הלא נכון, נוצרת בעיה מערכתית וזה פוגע באמון של הציבור בכל הסוכנים".

מגן על הפנסיה

"אנחנו רואים את העיתונאים נהנים מזה שרגולטורים, לפעמים, יש ביניהם חילוקי דעות, מחלוקות, אגו וכו'. אין פה מלחמות אגו, יש פה עניין של לעשות את הדבר הנכון. ויש פה עניין של סמכויות. הסמכויות של רשות שוק ההון קבועות בחוק. אם זה בנושא חשבונאות ודיווח, אפילו אין שאלה. הסמכויות ללא עוררין של רשות שוק ההון.

"אם זה לגבי כל ההתנהלות של המוסדיים, והפעילות שלהם, כולל בנושא הצבעות, אין ספק שיש פה סמכות בלעדית של רשות שוק ההון. יכול להיות שרשות שוק ההון בעבר אפשרה כללים של רשויות אחרות, במקום להבין שהפיקוח הזה צריך להיות באופן מלא אצלה. אני טוען כי כמו שמוסדי יכול להחליט בעצמו על כל נושא ההצבעות, ואני מפקח עליו, גם כאשר זה מיקור חוץ, עדיין הפיקוח צריך להיות שלי והוא צריך להיות פיקוח אמיתי.

"אני מגן על הפנסיה, על מי אתם מגנים? אני שואל את כל המתנגדים, כולל רשויות כאלה ואחרות. אני פועל בצורה הגונה, על מנת שהעמיתים יקבלו את מה שמגיע להם. וזה אומר שההצבעה שנעשית בשמם, תיעשה כמו שצריך, ואני אעמוד על זה, ומאמין שהציבור יעמוד מאחוריי בעניין הזה. אני אדאג שהנושא הזה ייעשה בצורה נכונה ומפוקחת", סיכם ברקת.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email