ברקת מתכוון להוציא מידי אליהו את הסמכות למנות יו"ר לחברה

מנכ"ל מגדל בוועדת הטייקונים: "אליהו הוא משקיע אסטרטגי; את ההחלטות הניהוליות השוטפות במגדל אני מקבל"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אתם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שנבטיח משטר תאגידי תקין במגדל, וזה יתחיל במינוי יו"ר עצמאי שיודע לשים את הגבולות הנדרשים לבעל השליטה. מעבר לכך איני יכול להתייחס לנושא כיוון שעבודתנו בעיצומה".

כך אמר הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון ד"ר משה ברקת, בוועידת התחזיות של  כלכליסט שהתקיימה השבוע.

מנכ"ל מגדל דורון ספיר, הופיע בתחילת השבוע בפני 'ועדת הטייקונים' והתייחס, בין היתר, למערכת היחסים בינו לבין בעל השליטה בחברה שלמה אליהו. הדברים שאמר ספיר לחברי הוועדה שבראשות ח"כ איתן כבל היו מעניינים במיוחד על רקע הסערה שהתחוללה בשבוע שעבר בקבוצת מגדל עם התפטרות יו"ר הדירקטוריון עודד שריג.

ספיר בוועדת החקירה בכנסת | צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

במכתב לחברי הדירקטוריון טען שריג, כי החברה "פועלת על פי שיקולים קצרי טווח, ללא תוכנית פעולה מוגדרת ובשגרת העבודה הקודמת". עוד כתב: "מכיוון שאינני יכול לפעול לטובת החברה ושניים וחצי מיליון לקוחותיה כנדרש, אני מגיש בזאת את התפטרותי"

ספיר התייחס למערכת היחסים בין שלמה אליהו להנהלת מגדל והדגיש: "את ההחלטות הניהוליות השוטפות במגדל אני מקבל, לשם כך מינו אותי וזה מה שמצפים ממני". עוד אמר: "אין כאן, בניגוד למה שיכול להיות שעולה בתקשורת, ניגוד עניינים או התנגשות כלשהי. שלמה אליהו הוא לא משקיע פיננסי, הוא משקיע אסטרטגי. מגדל היא כל עולמו. טובת מגדל והחוסכים שלה היא לנגד עינינו", הצהיר ספיר והוסיף: "בתקופה האחרונה קיים לצערי בתקשורת שיח שלילי סביב החברה, שהגיע לשיאו עם התפטרותו של יו"ר החברה בשבוע שעבר. אישית אני מצר על החלטתו של שריג. אני חולק על המסר שעולה ממכתבו. אני רוצה להאמין שחלק מדבריו נאמרו בסערת רגשות ובלהט הרגע", ציין.

בהתייחסו לשאלה כיצד הוא רואה את תפקידו בחברה אמר ספיר: "תפקידי הנוכחי הוא בעיני פסגת הקריירה הניהולית שלי. לקחתי את התפקיד הזה בכובד ראש ובחרדת קודש כשאני מרגיש שיש לי את היכולות ואני מסוגל להוביל חברת ביטוח ופיננסים מובילה כמו מגדל, המנהלת כספי ציבור בהיקפים גדולים מאוד. שמירה על כספי החוסכים היא נר לרגליי.

מגדל מעסיקה כ־4,000 עובדים ומנהלים מקצועיים ונמצאת בקשר עם כ־2,700 סוכנים ומנהלי הסדרים. אני גאה בעובדי, מנהלי וסוכני החברה", הדגיש.

הנחיות מאליהו?

יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל שאל את ספיר: "מה הממשק בינך לבין אליהו?", ספיר השיב כי "אנחנו לא משוחחים בטלפון. הפגישות שלנו בד"כ הן פרונטליות. בתחילת הדרך הפגישות היו רבות, הן הלכו והתמעטו. היום הן פעמיים־שלוש בשבוע". כבל שאל עוד: "מתי אליהו נתן לך הנחייה?" וספיר השיב: "הוא יודע שהוא לא יכול לתת לי הנחיות. השיחות הן על התייעצות וייעוץ, וההחלטות הן שלי". היו"ר כבל הוסיף ושאל: "אתה מתייעץ באותה מידה עם חברי דירקטוריון אחרים?" ספיר השיב שלא.

ספיר התייחס לשאלה שעלתה על נפוטיזם והדלת המסתובבת במגדל ואמר: "אם החוק והרגולציה מאפשרים זה לא בעיה, ככל שאדם מוכשר לא צריך למנוע ממנו להתמנות". כבל אמר על כך: "תופעת הדלת המסתובבת והנפוטיזם בחברות הביטוח משום מה תופסת מקום גדול, זה לא דלת, זה שערים מסתובבים".

מדיניות אשראי

בהתייחסו למדיניות האשראי במגדל אמר ספיר: "דירקטוריון החברה קובע את מדיניות האשראי, מפקח על ביצועה וקובע סמכויות ואחריות בהעמדת האשראי. אבל החלטות האשראי נמצאות בידיהם של מומחים בלתי תלויים אחרים. אלו חברי ועדת האשראי החיצונית הכוללת מומחי אשראי חיצוניים לחברה. הם אלו שמאשרים את עסקאות האשראי הישיר הלא סחיר. הם מנהלים דיונים רבעוניים מעמיקים בתיקי האשראי הסחיר והלא סחיר, על כל מאפייניו. הם אלו שמאשרים את המלצות פורום החובות הבעייתיים בנוגע להסדרי חוב, סיווג חובות בעייתיים ודרך הטיפול בהם".

עוד הוסיף בנושא זה כי "העמדת האשראי במגדל נעשית רק לאחר הערכת סיכונים. קיים מערך נהלים לטיפול בכשלי אשראי. הקמנו גוף ייחודי לטיפול בחובות בעייתיים הנמצא תחת פיקוח ועדת האשראי. "המבחן בעינינו להצלחה, הוא הצלחת פורטפוליו תיק ההלוואות ולא הלוואה בודדת. תיק האשראי של מגדל מניב תשואות עודפות על אג"ח ממשלתיות ויוצר ערך ללקוחותיה. הכול, תוך ניהול סיכונים מושכל וחמור. התוצר של זה בא לידי ביטוי בשיעור דיפולט נמוך ביותר. החובות המסופקים שלנו הם בממוצע כ־0.08% לשנה בלבד בחמש השנים האחרונות. מערך האשראי שלנו מבוקר על ידי הביקורת הפנימית ועל ידי רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, והוא עבר את הביקורות עד כה בהצלחה. יש לי אמון במגדל ובטחון במערך האשראי שלה המשרת את תשואות העמיתים במקצועיות", סיכם ספיר.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email