ברקת מתנגד להצעת החוק למניעת אפליית הסוכנים בחברה הערבית

טוען: "מודל הסוכן האובייקטיבי יתקן את המצב הקיים". אנגלמן: "עד אז צריך את החקיקה כדי לתקן את העוולה"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ביום ג' השבוע התקיימה פגישה במשרדו של השר חמד עאמר ממשרד האוצר, לדון בסוגיית בעיית ביטוחי החובה של סוכני החברה הערבית. כיום, חוסמות חברות ביטוח את סוכני הביטוח בחברה הערבית עם שיעור תביעות גבוה, והם טוענים לאפלייתם ולאפליית מבוטחיהם.

בפגישה השתתפו הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון ד"ר משה ברקת, ושני סגנים בכירים שלו; ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת); ח"כ עאידא תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) ונציגי לשכת סוכני הביטוח בראשות הנשיא בפועל סו"ב יוסי אנגלמן, היועמ"ש עו"ד עדי בן אברהם ויו"ר ועדת ההיגוי לסוכני החברה הערבית בלשכה – סו"ב עאדל מחאג'נה.

תיקן האפליה כלפי לקוחות וסוכני החברה הערבית צריך להתבצע באמצעות חקיקה ובאמצעות מודל "הסוכן האובייקטיבי". צילום: shutterstock
תיקון העוולה

עיקר המחלוקות מול הממונה היו סביב הצעת החוק שמקדמת הלשכה בכנסת, ולה מתנגד הממונה. מדובר בהצעת חוק אותה הגיש ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), אליה יצטרפו גם חברי כנסת נוספים. נוסח ההצעה גובש עם לשכת סוכני הביטוח ועל קידומה אחראי לירן בן הרוש, לוביסט הלשכה, שיזם כבר מספר פגישות בהן עם ח"כ מנסור עבאס (רע"מ), שהבטיח לקדם אותה בממשלה.

על פי הצעת החוק יתווספו לפקודת ביטוח רכב מנועי (שיווק פוליסת חובה), התשפ"א–2021:

סעיף 8א: בפקודת ביטוח רכב מנועי [נוסח חדש], התש"ל–1970, בסעיף 1 לאחר הגדרת "תצהיר" תבוא ההגדרה הבאה: "חוק הפיקוח" – חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (ביטוח), תשמ"א 1981; 2. יתווסף סעיף 8א לאחר סעיף 8 לפקודה: "שיווק פוליסה על ידי סוכן ביטוח".

8א(א): בעל רישיון מורשה על פי חוק הפיקוח יהיה רשאי לשווק פוליסה לכל אדם הנדרש לפוליסה על פי פקודה זו. (ב) מבטח לא יהיה רשאי לסרב להתקשר עם בעל רישיון ביחס לשיווק פוליסות על פי פקודה זו עד 25% מכלל היקף הפוליסות הנמכרות, על פי פקודה זו, על ידי בעל הרשיון – בעל רישיון מורשה על פי חוק הפיקוח יהיה רשאי לשווק פוליסה לכל אדם הנדרש לפוליסה על פי פקודה זו;

לנטרל לקוחות בעייתים

ברקת טען כי הצעת החוק עלולה להביא למצב של שיווק ישיר של ביטוחי חובה (ללא סוכן), מצב לא רצוי, לדבריו. לדעתו, מודל הסוכן האובייקטיבי שייכנס כנראה לתוקף באמצע השנה הבאה, אמור לפתור את הבעיה, משום שהוא יחייב את הסוכן לעבוד עם 3-4 חברות. לכן לדעתו הצעת החוק הנ"ל מיותרת.

סו"ב מחאג'נה טען שההיפך הוא הנכון: "הצעת החוק היא ברוח מודל הסוכן האובייקטיבי, משום שהיא מחייבת סוכן לעבוד עם חברת ביטוח אחת על עד 25% מהפוליסות הנמכרות בידו". לדבריו, או שזה יעבור בחקיקה או שרשות שוק ההון תמצא את הדרך לאסור על חברות הביטוח להפלות בין סוכנים ולקוחות ערביים ליהודיים. "אם הבעיה היא חיתומית, הענף צריך לדעת לנטרל את הלקוחות הבעייתיים בכלל, ולא רק בחברה הערבית, כי כל לקוח בעייתי, ולא חשוב מאיזה מגזר הוא, פוגע בחברת הביטוח. אז שיחסמו את הלקוחות הבעייתיים ולא את הסוכן הערבי, שיש לו 1,000 לקוחות אבל 30 מהם הם בעייתיים.

אנגלמן טען כי גם אם מודל הסוכן האובייקטיבי יפתור בעתיד את הבעיה, הצעת החוק תסייע בינתיים לתקן את העוולה.

השר עמאר סיכם את הישיבה וקבע פגישה נוספת בעוד חודש כשעד אז תבצע הרשות בדיקה מחודשת של נושא ביטוח החובה בחברה הערבית, לאחר שהבדיקה האחרונה בנושא בוצעה ב-2015.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email