ברשות אופטימיים: המודלים החדשים לתגמול הסוכן בפנסיה יפורסמו בשבוע הבא

המודל יהיה דומה בכל החברות – עמלת הפצה קבועה לפי מוצר ללא זיקה לדמי הניהול. הרשות בוחנת את הצעת הלשכה לקבלת שכר טרחה גם מהמבוטח לסוכן. ח"כ מיקי זוהר: "חברות הביטוח אינן מכבדות את המחוקקים"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ב־1 באפריל לא יהיו מודלים חדשים לתגמול " הסוכן בחיסכון פנסיוני, אבל הם יתפרסמו במשך השבוע הבא". כך מעריך גורם בכיר ברשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון. לדבריו, בעקבות שיחות עם החברות ובתי ההשקעות, התברר שכולם כבר גיבשו מודל חדש בהתאם לחוק שהתקבל בכנסת בינואר, האוסר על זיקה בין התגמול לדמי הניהול שגובה החברה מהמבוטח, אך אף אחד לא רוצה להיות ראשון בגלל התחרות ביניהם ומחשש להגבלים עסקיים. לדברי אותו גורם בכיר, המודל יהיה דומה בכל הגופים המוסדיים ויתבסס על עמלת הפצה קבועה לסוכן, על הפקדות ועל הצבירה, וזאת לפי מוצר (קרן פנסיה, קופת גמל, ביטוח מנהלים). מודל זה נתמך על ידי לשכת סוכני ביטוח.

ברשות התקבלו הצעות

עוד נודע, כי בעקבות פרסום נייר ההתייעצות לציבור בנושא זה, התקבלו ברשות הצעות רבות, כולל מסוכני ביטוח, ולאור ההצעות והמודלים שמקובלים למדי על הרשות, הממונה לא תפרסם בינתיים הנחיות בנושא זה. "בשלב זה איננו חייבים להתערב, אבל לאחר שנתכנס למודל מוסכם, נוציא הנחיות לחברות ולסוכנים", אמר הגורם הבכיר ברשות ל"ביטוח ופיננסים". מהרשות נמסר עוד, כי סוכני הביטוח יוכלו לצרף לקוחות לביטוח פנסיוני גם בהיעדר מודל חדש, כשברור שהמודל הישן אינו תקף. הם יתוגמלו לפי המודל החדש לאחר פרסומו ולאחר חתימת הסכמי התגמול החדשים בינם לבין חברות הביטוח והגופים המוסדיים האחרים בתחום הפנסיה.

בנוסף, נודע כי הממונה על הרשות, דורית סלינגר, בוחנת את הצעת הלשכה לפיה הסוכן הפנסיוני יקבל שכר טרחה מהמבוטח, בלי קשר לעמלה מחברת הביטוח. כפי שפורסם ב"ביטוח ופיננסים", מדובר במהלך שמובילה הלשכה להפיכת הסוכן ליועץ, מה שיאפשר לו לקבל תשלום מהלקוח על שירות וליווי המבוטח לאורך שנות החיסכון. השינוי במעמד הסוכן ייאלץ כנראה שינוי חקיקה של ועדת בכר, ולכן מדובר בסוגיה מורכבת, אך אפשרית, לפי גורמים בלשכה.

סלינגר | צילום: דוברות האוצר

לפני שבוע, בכנס הפנסיוני של הלשכה באילת, אמר נשיא הלשכה סו"ב אריה אברמוביץ בהקשר זה, כי "העיוות כולו הוא ביסוד החלטת ועדת בכר שהפקיעה את היכולת שלנו להיות יועצים. אני מכריז היום כי בכוונת הלשכה לשנות בחקיקה את ועדת בכר ולהביא למציאות בה סוכן יוכל להיות גם יועץ. נגייס את הלובי הפוליטי הרחב ביותר הנדרש לעניין, נקדם חקיקה מקצועית, יצטרפו אלינו ארגוני צרכנים, וגם הציבור יהיה איתנו במהלך הזה".

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), מיוזמי החוק, מסר ל"ביטוח ופיננסים" כי "זה נראה חמור מאוד שאף חברת ביטוח לא הציגה מודל, כשכניסת החוק לתוקף היא ב־1 באפריל. זה מעיד על כך שהחברות אינן מכבדות את המחוקקים. אם לא יהיו מודלים חדשים בימים הקרובים, נחוקק חוק חדש שגם יטיל עליהן סנקציות".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email