בשבועות הקרובים: הכרעת ביה"מ בעתירת הלשכה נגד הרישיון ל-MAX

בדיון בביה"מ המחוזי בירושלים לעניינים מנהליים אמר נשיא הלשכה רוזנפלד: "הם מנצלים תמימות של אנשים שהחתימה אותם הקופאית בסופר, ומשתמשים בה לצורך מכירת ביטוח. זו ממש לא טובת הציבור"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בתום הדיון שהתקיים השבוע בבית המשפט המחוזי בירושלים לעניינים מנהליים, בעתירת הלשכה נגד מתן רישיון ביטוח לחברת כרטיסי האשראי "מקס", הודיע השופט אלכסנדר רון כי ייתן את החלטתו בשבועות הקרובים. כאמור, מדובר בעתירה מנהלית ופסיקת השופט תתייחס בעיקר לתקינות הליך קבלת ההחלטה ברשות שוק ההון ורשות התחרות, שהם הגופים המנהליים נגדם עתרה הלשכה.

את העתירה הגישה לשכת סוכני הביטוח ביולי האחרון נגד הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, הממונה על התחרות ונגד חברת מקס איט פיננסים. בעתירתה ביקשה הלשכה לבטל את החלטת הממונה, או לחילופין בלבד, להורות כי הממונה "ישקול מחדש את בקשת מקס לקבלת רישיון סוכן ביטוח, בשים לב לנזק התחרותי הצפוי מכניסתה לתחום התיווך בביטוח ולרבות בחינת הצורך בהטלת מגבלות על פעילות מקס בתחום זה".

רוזנפלד מתוך כנס הבריאות הדיגיטלי | צילום מסך

העתירה הוגשה על ידי עורכי הדין רונית אמיר-יניב, עידו חיטמן, שני רפפורט, שגיא שיף וגיא ירום ממשרד יגאל ארנון ושות', עורכי דין. בעתירה טענה הלשכה כי החלטת הממונה לתת למקס רישיון סוכן ביטוח לתאגיד תביא לפגיעה אנושה בתחרות בשוק התיווך למוצרי ביטוח (שוק סוכני הביטוח) ולפגיעה בסוכני הביטוח העצמאיים והמאוגדים בשל היתרון האדיר והחד צדדי של מקס במידע אישי על פני יתר סוכני הביטוח. כמו כן, החלטת הממונה עשויה להביא לפגיעה ברמת השירות למבוטחים. מתן שירות על ידי סוכן ביטוח דורש מיומנות וניסיון, קל וחומר על רקע הפסיקה אשר הטילה חובות שונות על סוכן הביטוח כלפי המבוטח. קיים חשש כבד כי מקס לא תוכל להעניק למבוטחים שירות בדומה ליתר סוכני ביטוח הפועלים בשוק.

עוד נטען בעתירה, כי החלטת הממונה לאפשר למקס לעשות שימוש בנתונים האישיים אודות לקוחותיה הצבורים במאגרי המידע שלה לצורך פעילות כסוכן ביטוח תפגע בפרטיות המבוטחים, כאשר הממונה לא התייעץ בעניין זה לפני החלטתו עם הרגולטור לענייני פרטיות בישראל – הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים.

יתרון לא הוגן

במהלך הדיון פנה השופט רון לנשיא לשכת סוכני הביטוח סו"ב ליאור רוזנפלד, בנושא התחרות וטובת הציבור. רוזפלד אמר, בין היתר: "הנני נשיא לשכת סוכני הביטוח בישראל. אני לא משפטן. רוצה לדבר בשפת העם ולהבהיר את מהות הדיון כאן. מסעודה משדרות מסרה את פרטיה האישיים לחברת האשראי, לא לחברת ביטוח, אלא לקנייה בסופר ולרכישות אחרות. היתרון שיש לחברות האשראי הוא לא קצה היתרון שיש לסוכן הביטוח שמכיר רק את חוג הלקוחות שלו".

עוד אמר נשיא הלשכה: "נמנענו מלהגיע לכאן וניסינו ליישב את ההדורים מול רשות שוק ההון. היתרון שיש למקס, שהוא הרבה יותר רחב מאשר יש לסוכן הביטוח, הוא יתרון שניתן להם לא לצרכים האלה; הם מנצלים תמימות של אנשים שהחתימה אותם הקופאית בסופר, ומשתמשים בה לצורך מכירת ביטוח. זו ממש לא טובת הציבור".

בהתייחסו לנושא הגנת הפרטיות של הלקוחות ביקש השופט רון לבחון האם ברשות שוק ההון נעשתה בחינה מדוקדקת בנושא. נציגי הרשות טענו כי הרשות בחנה לעומק את הבקשה, במשך 11 חודשים, בין היתר, באמצעות מחלקה ייעודית שעוסקת בנושא הסייבר והגנה על הפרטיות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email