בשורה לחברות הביטוח

הדו"ח הסופי של ועדת קמיניץ מבטל את המלצות וינוגרד ומותיר את ריבית ההיוון על 3% במקום להורידה ל־2%
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בהתאם לציפיות, הדוח סופי של ועדת קמיניץ הבין־משרדית "לבחינת ריבית ההיוון של הפיצויים בשל נזק לגוף בנזיקין", קובע כי ריבית ההיוון בביטוחי החבויות לא תשתנה, ותעמוד על 3%. בכך בוטלו בעצם המלצות ועדת וינוגרד ששינו את ריבית ההיוון בביטוח הלאומי ל־2%.

המלצות וינוגרד הביאו להגדלת עתודות של מאות מיליוני שקלים אצל חברות הביטוח הגדולות וימנעו הגדלה של התשלומים החד פעמיים שהחברות משלמות למבוטחים שנפגעו בגופם.

מיכאלי. מוביל מזה תקופה רפורמות ויוזמות מרכזיות | צילום: לעמ

בוועדה שבראשות ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, חברים גם פרופ' דניאל גוטליב, סמנכ"ל מחקר ותכנון במוסד לביטוח לאומי, ד"ר שמואל אברמזון, ראש אגף מחקר במועצה הלאומית לכלכלה, גיל כהן, סגן בכיר לחשכ"ל, אלון מסר, סגן הממונה על התקציבים באוצר, ואסף מיכאלי, סגן בכיר לממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון.

כאמור הוועדה קובעת להחזיר לקדמותו את מנגנון החישוב של פיצויי הנזיקין לנפגעים בביטוחי החבויות (ביטוח רכב חובה ונפגעי תאונות עבודה), כך שריבית ההיוון בעת מתן פיצויים בשל נזקי גוף תעמוד על 3%. בעקבות המלצות ועדת וינוגרד ב־2016 להוריד את ריבית ההיוון ל־2% חל ייקור של כ־15% בביטוחי הרכב חובה, דבר אשר הגדיל את תשלומי הציבור עבור ביטוחי הרכב חובה בכ־800 מיליון שקל רק ב־2017 .

ריבית ההיוון שהביטוח הלאומי משתמש בה היא מדד יחס לריבית ההיוון בשוק בכלל. ההמלצה להוריד את הריבית הביאה את חברות הביטוח להגדיל את הרזרבות שהן שומרות לתביעות כאלה – ובכלל זה תביעות בתחומים אחרים, ובייחוד ביטוחי חובה לרכב. אז הוחלט להקים את ועדה נוספת, ועדת קמיניץ, כדי לבחון אם באמת יש לשנות את ריבית ההיוון.

משמעות המסקנות הסופיות היא שחברות הביטוח יוכלו להשיב חלק לא מבוטל מההפרשות שביצעו בעבר. אי לכך בעקבות פרסום דו"ח הוועדה אתמול זינקו חלק ממניות חברות הביטוח בבורסה בתל אביב.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email