בשל גרעון אקטוארי – קרן הפנסיה גילעד מקצצת בקצבאות

הקרן תקצץ את קצבאות הגמלאים ב-5.16% בשל ירידה דרמטית שחלה בריביות בשנים האחרונות וכתוצאה מהמשבר הכלכלי בעקבות מגפת הקורונה שהביא לגרעון אקטוארי
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

קרן הפנסיה הוותיקה גילעד, לעובדים דתיים, הודיעה לגמלאיה כי בשל גרעון אקטוארי אליו נקלעה הקרן, גרעון שנובע מהירידה המתמשכת בשערי הריבית ומשבר הקורונה, היא נאלצת להפחית את הגמלה בשיעור 5.16%. מדובר בקיצוץ של כמה מאות שקלים בחודש.

קרן גילעד מנהלת כ-11.5 מיליארד שקל ומבטחת כ-5,400 גמלאים ועוד כ-2,500 עמיתים פעילים, שעדיין מפרישים אליה כספים. הגמלה החודשית הממוצעת בגילעד היא כ-5,500 שקל בחודש.

ריביות נמוכות ומשבר הקורונה הביאו לגירעון אקטוארי של הקרן | צילום: fotolia

בהודעתה לגמלאים נכתב: "בעשור האחרון, על אף תנודות חריפות בשוק ניירות הערך וההשקעות שהחלו עם משבר הסאב פריים בארה"ב בשנת 2008, מצליחה גילעד להוביל בתשואות ההשקעה שלה ביחס לקרנות פנסיה ותיקות אחרות וזאת תודות לאסטרטגית השקעות המותאמת להשגת תשואות גבוהות באופן יחסי תוך סיכון נמוך, והחל משנת 2011 אנו משלמים לגמלאי הקרן תשואה עודפת בגובה 4% מדי חודש שהינה כמובן מעבר לזכויות המוקנות בתקנון.

"כרית ביטחון"

"על אף שתשואות הקרן היו טובות מאוד לאורך השנים, בשל הירידה הדרמטית בריביות בשנים האחרונות והמשבר הכלכלי בשל מגפת הקורונה, נוצר בשנה האחרונה גרעון אקטוארי במאזן של הקרן. על מנת למנוע מעמיתי וגמלאי הקרן זעזועים בעתיד כתוצאה ממשבר הריביות וממשבר הקורונה, החליטו הדירקטוריון והאסיפה הכללית של גילעד להצטרף למנגנון "כרית הביטחון" של משרד האוצר. על מנת לעמוד בתנאי הזכאות ל"כרית הביטחון" נדרשת הקרן על פי הדין ובהתאם לאישור הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, לנכות שיעור של 5.16% מכל תשלום שתשלם לפי תקנות הפנסיה שלה (לרבות פנסיית זקנה, נכות, שאירים וכן משיכות חד-פעמיות).

"ניכוי זה הינו בתוקף לכלל גמלאי הקרן, החל מגמלת חודש 1/2021. הדירקטוריון והנהלת החברה יעשו ככל הנדרש על מנת להניב את התשואות המיטביות, גם בתקופה מאתגרת מבחינה כלכלית ובריאותית, וייתכן שבעתיד, ככל שהריביות ישובו לעלות, הקרן תצבור עודף אקטוארי ותוכל להעניק שוב תשלומים עודפים לקהל הגמלאים שלנו (כפי שעשתה במשך כעשור)".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email