"בתאונות אישיות במקום לטפל במוקדים – הרעה החולה של הענף – טיפלו במוצר"

כך פתח נשיא הלשכה רוזנפלד את דבריו בכנס עדיף לבריאות ⋅ על המאבק בחברות האשראי: "אם נוותר עכשיו לחברות כרטיסי האשראי, הן ייכנסו גם לתחום הבריאות"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"ענף ביטוחי הבריאות הוא שונה; אני לא מכיר מבוטח שמתקשר לסוכן בשעה 22:00 ומבקש לרכוש ביטוח בריאות או סיעודי. מדובר כאן במוצרים שצריכים ליווי של בעל מקצוע – בבירור הצרכים במכירה, לאורך חיי הפוליסה ובוודאי בעת התביעה. את זה יודעים גם היצרנים וגם ברשות שוק ההון. ובכל זאת, בשנים האחרונות אנחנו עדים להחלטות של גורמים כאלה או אחרים שלא פגשו מבוטח מעולם, בוודאי לא בתחום הבריאות. החלטות שבסופו של דבר פוגעות בציבור", אומר נשיא הלשכה סו"ב ליאור רוזנפלד, בפתח נאומו בכנס הבריאות והסיעוד ה-17 של עדיף.

רוזנפלד הזכיר שכמעט שנה אין פוליסת סיעוד: "הודענו והתרענו וביקשנו והנה מתברר שמה שאמרנו כבר לפני שנה מימש את עצמו, מדובר במדינה שכרגע מתנהלת ללא ביטוח סיעודי פרטי. אני מקווה שבימים הקרובים נהיה בנושא הזה אנשי בשורות".

רוזנפלד מתוך כנס הבריאות הדיגיטלי | צילום מסך

בהתייחסו לרפורמת הפוליסה האחידה מ-2016 אמר: "גם כאן התרענו והערנו, והנה דוח מבקר המדינה שיצא לפני מספר ימים הוכיח שוב שצדקנו. בדוח התברר שלא נעשתה בקרה לאחר השקת אותה פוליסה, התברר שיש להסדיר את הנושא של מי שמוכר את הביטוח ומי מכיר יותר טוב את ענף ביטוחי הבריאות כמו את כל ענף הביטוח מהסוכנים עצמם. גם כאן מסתבר שצדקנו". 

בנושא הפוליסה החדשה לתאונות אישיות, שתיכנס לתוקף בחודשים הקרובים, ציין רוזנפלד: "הצלחנו לשנות את מרבית הסעיפים שראינו שיכולים להזיק לציבור. אבל גם כאן, במקום לטפל בבעיית השורש המרכזית – המוקדים של חברות הביטוח והמוקדנים שעושים נזק לציבור בישראל, חיפשו פתרון אחר ושינו את המוצר עצמו".

ביטוח נסיעות לחו"ל

"הפוליסה החדשה של ביטוח נסיעות לחו"ל רק מצדיקה את מה שאמרנו במשך כל השנים, שגם ביטוח זה חייב להיות מלווה על ידי סוכן ביטוח מקצועי שיידע להתאים את החליפה הנכונה לסוג הנסיעה ויידע להתאים את הפוליסה והכיסוי למהות הנסיעה", אמר רוזנפלד והוסיף: "גם בנושא זה חיינו לא היו קלים; בשנה האחרונה התנהלנו בבית המשפט למול סוכני הנסיעות, עמדנו על שלנו וניצחנו – סוכני הנסיעות לא יכולים יותר למכור ביטוח.

"אנו שומעים שקופות החולים מבקשות גם הן להיכנס לענף ביטוחי הנסיעות; גם כאן לא נאפשר לאלה שאין להם רישיון, שיכולים להציג מצג שווא לציבור וליצור מציאות שלא קיימת, שבה התיק הרפואי של המבוטח ידוע לכאורה לקופת החולים והם עומדים מאחורי מחלות העבר שלו בביטוחי הנסיעות. לא כך הם פני הדברים, לכן גם בביטוח נסיעות כמו בכל ביטוח אחר, חובה בהתערבות של איש מקצוע מיומן והוא סוכן הביטוח".

הפקרת עתיד העצמאים

נשיא הלשכה סקר את המשימות האחרות בפניהן עומדת לשכת סוכני הביטוח: "במיוחד בעת משבר הקורונה עמדנו כחומת המגן של הציבור בישראל; ביקשנו מהציבור סבלנות, אורך רוח – אל תפדו את קופות הגמל שלכם, את קרנות ההשתלמות ובוודאי שאל תפגעו בקרנות הפנסיה שלכם".

בנושא זה תקף רוזנפלד את החלטת שר האוצר והממונה על שוק ההון: "לאפשר לעצמאים לפדות כשליש מהחיסכון הפנסיוני שלהם ללא מס. מדובר כאן בהפקרת העתיד על חשבון ההווה. מדובר באירוע שיפגע בעתיד בציבור העצמאים שגם ככה נשאו בנטל בעת משבר הקורונה ונפגעו חלקם בצורה אנושה ומי שעמד לצדם היו סוכני הביטוח. נילחם גם בנושא הזה ולא נאמרה המילה האחרונה", הבטיח.

בהתייחסו למאבק הלשכה בכניסת חברות כרטיסי האשראי לביטוח, הזכיר רוזנפלד שהיא תידון  בשבועיים הקרובים בבית המשפט המחוזי. "אם נוותר כאן, חברות האשראי ייכנסו למכירה גם בתחום הבריאות. האם אזרח במדינת ישראל רוצה שמוקדנית בחברת האשראי תמכור לו ביטוח בריאות? האם הממונה על שוק ההון רוצה להגיע למצב כזה? האם חברות הביטוח יכולות לסמוך על מוקדנים? לכן, העצמת החשיבות של מכירה נכונה על ידי סוכני הביטוח גם בנושא של חברות האשראי חשובה מתמיד וגם כאן אנו נלחם על צדקת דרכנו למען הציבור", אמר נשיא הלשכה.

בסיכום דבריו התייחס רוזנפלד לדוח מבקר המדינה בנושא ביטוחי בריאות: "הדוח הדגיש שוב את חשיבות מכירת הביטוח על ידי בעל מקצוע. יש בעל מקצוע אחד שיכול למכור ביטוח נכון והוא סוכן הביטוח, המורשה, המיומן והמקצועי. לכן, גם בתחום הבריאות נמשיך ולא נוריד את הרגל מהגז. אנו נמשיך ונעצים ביחד אתכם סוכני הביטוח את החשיבות של מכירה נכונה, כי בסופו של דבר בקצה, ביום הדין, המבוטח צריך לקבל את הפתרון. ביום הדין הוא נושא עיניים אלינו אל אנשי הביטוח ומנסה לקבל את המזור והתשובה הנכונה מאתנו; כמו תמיד, את התשובה יכולים לתת רק אנחנו, סוכני הביטוח המקצועיים", סיכם.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email