מנכ"ל איגוד החברות לשעבר: ”בתוך שנה נראה לפחות חברת ביטוח אחת שתיכנס לקשיים“

בראיון לפורבס ישראל מאיר שביט לא בחל במילים כשדיבר על האיומים על ענף הביטוח והסוכנים. "מי שיקנה חברת ביטוח ישראלית במצב הנוכחי הוא אידיוט"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מי שיקנה חברת ביטוח ישראלית במצב " הרגולציה הנוכחי הוא אידיוט". כך קבע מאיר שביט בראיון שפורסם בתחילת השבוע לאחר שהודיע על התפטרותו מתפקיד מנכ“ל איגוד חברות הביטוח והתאחדות החברות לביטוח חיים. "פה חל הכלל של גראוצ'ו מרקס לפיו – אני לא רוצה להתקבל למועדון שמוכן לקבל אותי. יש לא מעט חברות על המדף, אבל אף אחד שראוי שהמפקחת תיתן לו אישור לקנות חברת ביטוח, לא יהיה מוכן לקנות אותן".

הדברים שלו לא מפתיעים כשהם מגיעים על רקע דיווחים על ירידות ברווחיות של חברות הביטוח. "התוצאות של החברות רק הולכות ונהיות גרועות יותר“, הוא קבע. ”ב־2015 הייתה ירידה משמעותית ברווחיות. אם 2016 תהיה שנה לא טובה בשוק ההון ואם 2017 תהיה שנה לא טובה ולא נביא תשואה של 2%-3% לפחות. ממה נובעת השחיקה ברווחיות? מרגולציה ותשואות שוק ההון. צועקים עלינו היום – אתם גנבים ואתם חזירים. חברות הביטוח היום כמעט לא מרוויחות מהחיתום. הן מרוויחות מהקצת שאפשר להרוויח מהתשואות בשוק ההון“.

הטכנולוגיה מאיימת

שביט כיהן בתפקיד שנה וארבעה חדשים בלבד וזה הספיק לו, לדבריו, כי חש מתוסכל כי לא הצליח לשנות, ולא זכה לשיתוף הפעולה שהובטח לו מצד ראשי חברות הביטוח. בריאיון לפורבס ישראל הוא טוען שיש היום הרבה איומים על ענף הביטוח. ”כך למשל, רוצים להוריד את דמי הניהול בחיסכון לטווח ארוך. אתם מוכנים שאת הכסף שלכם, את הפנסיה שלכם, ינהל מישהו שלוקח ממך 1.0% דמי ניהול והוא צריך להשיג לך תשואה טובה? יעברו חמש שנים ואנחנו עלולים לראות שקרן ברירת מחדל של האוצר עשתה תשואה של 3% פחות מכל השוק בגלל שלא השקיעה משאבים בניהול השקעות“, הוא אמר. ”בעוד 5 שנים אנו עלולים להתעורר לקטסטרופה. יש מי שיגידו שאני מנסה סתם להפחיד. הרי הייתי הממונה על שוק ההון והביטוח, אז מישהו יכול לבוא ולומר שאני לא מבין ביציבות של חברות ביטוח וחברות מנהלות?“.

"ב־2015 הייתה ירידה משמעותית ברווחיות". מאיר שביט
"ב־2015 הייתה ירידה משמעותית ברווחיות". מאיר שביט

גם האיומים על סוכני הביטוח לא חמקו מעינו. ”איום אחד הוא הטכנולוגיה שמייתרת את הצורך במתווך“, ציין בראיון. ”חברות הביטוח חייבות לפתח שיווק אלקטרוני ישיר, ודבר לא יעזור לסוכנים, אלא אם הם ישתלבו בכך. שנית, הגישה הצרכנית הקיצונית שמובילים שר האוצר ודורית סלינגר שגורמת לכך שסוכני הביטוח מאוימים מכל הפעולות שמאיימות על חברות הביטוח עקב הגישה הזאת. כל הפעולות המאיימות על חברות הביטוח פוגעות גם בסוכנים, ואם הם לא משתפים אתנו פעולה, אז הם לבד ואנחנו לבד. זה ייגמר בכך שהסוכנים יתוגמלו בסוף כמו יועצי פנסיה בבנקים“.

שיכרון כוח

ביטוח הבריאות שמטריד רבים בענף הביטוח ומחוצה לו, מעסיק גם את השביט. "המפקחת עצרה את הביטוח ודרשה פוליסות אחידות; אני לא אוהב אחידות ולא אוהב את ההחלטה הזאת", הוא אמר. "שוק הביטוח במדינת ישראל יהיה כמו סופרמרקט קומוניסטי במוסקבה של שנות השמונים – יש הרבה מדפים ארוכים אבל ריקים". על רקע זה לאחרונה נשמעים קולות השואפים להפוך את הפיקוח על הביטוח לרשות עצמאית. המתנגדים טוענים כי ההצעה טומנת בחובה מתן סמכויות רחבות מדי לממונה על הביטוח, דורית סלינגר, ללא בקרה מספקת. "עם הרעיון עצמו אין לי בעיה", אמר שביט בנושא. "הבעיה היא שההצעה הזאת כוללת הרחבה מקיפה ומתן סמכויות גדולות לממונה ללא בקרות ואיזונים. על פי ההצעה, כל הסמכויות של שר האוצר עוברות לממונה; חובת התייעצות עם ועדת הכספים מבוטלת; ועדה מייעצת הופכת להיות חבורת בובות של עובדי מדינה במקום ועדה מייעצת רצינית; המועצה המייעצת נעלמה".

"היום מתקנים תקנות רק שרים ובענייני שוק ההון – שר האוצר ובמקרים מסוימים גם נגיד בנק ישראל", הוא הסביר. "אבל הממונה לוקחת לעצמה סמכויות לתקן תקנות, וזה טירוף. לדעתי זה בא משיכרון כוח בלבד. אני לא מבין איך שר האוצר ויתר על סמכויותיו מבלי להבין שסמכויות מגלמות גם אחריות שלא ניתן לוותר עליה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email