בתום דיון סוער: ועדת הכספים אישרה את קופת הגמל להשקעה של האוצר

בדיון סוער קופת הגמל להשקעה אושרה בוועדת הכספים, עם תקרת הפקדה שנתית של 70 אלף שקלים. יו"ר רשות ניירות הערך מזהיר: "זה אסון קיומי לבורסה"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חברי ועדת הכספים אישרו, בתום דיון סוער, את הצעת החוק שמקדם האוצר להקמת קופת הגמל להשקעה. עם זאת, הוחלט בוועדה כי תקרת הפקדה השנתית לקופה החדשה תעמוד על 70 אלף שקלים, במקום 100 אלף שקלים, הסכום שהציע האוצר.

מכשיר קופת גמל להשקעה, אותו מקדם סגן שר האוצר, יצחק כהן, אמור לשלב בין השקעה לטווח קצר להשקעה לטווח ארוך ומהווה אלטרנטיבה למוצרי החיסכון הקיימים בשוק, כקרנות נאמנות, פיקדונות בבנקים ופוליסות חיסכון. באוצר מציינים כי קופת הגמל להשקעה בה ניתן לחסוך ולמשוך כספים גם בסכום חד פעמי, ללא הטבות מס בהפקדה, ומתן פטור ממס רווחי הון, במידה והעמית יחליט לקבל כספים אלו לקצבה. מי שיבחר להמשיך ולחסוך בקופת הגמל הגמישה עד גיל פרישה יקבל על כך תמריץ כפול – החיסכון יהיה פטור ממס רווח הון, והקצבה שהוא יקבל ממנו תהיה פטורה ממס (כיום יש מיסוי על קצבת הפנסיה). אם ימשוך את הכספים קודם, הוא לא ייהנה מהפטור. המוצר החדש ינוהל בקופת גמל, שתיק ההשקעות שלה מושקע בשוק ההון ולא ייהנה מאגרות חוב מיועדות (מבטיחות תשואה).

ציבור העשירים ירוויח

יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, הזהיר בישיבה מפני הסכנה שתמונה לבורסה בהצעה. "ההצעה היא טובה, אבל ללא השינויים שביקשנו למגבלה של 25 אלף שקלים ותקופת השקעה מינימלית של 6 שנים, מי שייהנה מהטבות המס ציבור העשירים", אמר בדיון. "בנוסף היא תוביל לריכוזיות שלא הייתה כמותה – יישארו 7-10 קרנות. במתכונתה ההצעה היא אסון קיומי לבורסה".

המתנגדים: "רק העשירים יהנו מהטבות המס" | צילום: fotolia
המתנגדים: "רק העשירים יהנו מהטבות המס" | צילום: fotolia

ח"כ מנואל טרכטנברג טען בפני נציגי האוצר שההצעה מקדמת את הריכוזיות. "אתם משקיעים הרבה מאוד עבודה בהכנסת תחרותיות בבנקים, ומצד שני, בסיפור הזה, אתם מקדמים את הריכוזיות", הוא אמר. "בנוסף אתם נותנים פה הטבת מס גדולה מאוד לעשירים וזה בניגוד למה שאתם אומרים שאין כאן הטבה, אז או שיש פה הטבה או שאין הטבה".

עו"ד רונן סולומון מאיגוד לשכות המסחר, רמז שהמכשיר החדש לא יעמוד במבחן בג"צ משום ש"אין שום היגיון שמוצר אחד מקבל הטבת מס ומוצר אחר הדומה לו, לא יקבל אותה".

"ייטיב עם הציבור"

סגן שר האוצר דחה את הטענות והגדיר אותן כ"פאניקה". "על איזו הטבת מס פנומנלית בגמל אתם מדברים?", שאל כהן, "פטור ממס יינתן במוצר הזה רק אם הכספים יימשכו בגיל פרישה כקצבה. יש דחיית מס רווחי הון אבל זה קיים כבר בפוליסות החיסכון. מדובר כאן במסלול השקעה שייטיב עם הציבור הרחב ואנו כחברי כנסת צריכים לדאוג לציבור הרחב ולא רק לאינטרסים של ראשי החברות בשוק ההון. אנחנו לא רוצים לפגוע בתעשיית הקרנות. יש 480 מיליארד שקל בבנקים שמקבל תשואה אפסית, עכשיו יקבלו תשואה גבוהה".

הממונה על שוק ההון והביטוח באוצר, דורית סלינגר טענה בדיון כי אין בהצעה פטור ממס רווחי הון. "יש כאן דחיית מס של פחות מ-2%. אין פה פטור ממס רווחי הון. פחות מ-2% מהאנשים עוברים מסלולים ולכן לא רלוונטי". "העשיר יכול להשקיע בפוליסות ביטוח והוא לא צריך את קופות הגמל", הוסיף הראל שרעבי, סגן בכיר לממונה.

איגוד בתי השקעות מצדד בהצעת החוק. "אין חלופה לציבור הפשוט לחסוך את הכסף, ולכן קופת גמל להשקעה היא החלופה לציבור המשקיעים הפשוט, אלה המחזיקים את כספם בפיקדונות בבנקים," אמרה יוליה מרוז, מנכ"לית האיגוד.

 

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email