מתרבות תלונות הסוכנים נגד כלל ביטוח בעקבות כתבת "ביטוח ופיננסים"

לאחר הפרסום בשבוע שעבר פנו ללשכה סוכנים נוספים שסיפרו על גביית עמלות חד צדדית ללא כל התראה, וניצול כוחה של החברה מול הסוכנים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

גובר זרם התלונות של סוכני ביטוח נגד כלל ביטוח בעקבות הכתבה שפורסמה בשבוע שעבר ועסקה בהתנהלות החברה בנושא עמלות סוכניה.

בגיליון האחרון (גיליון מס'. 544) של "ביטוח ופיננסים" פורסם כי בשנה החולפת התקבלו בלשכת סוכני הביטוח מאות תלונות של סוכנים העובדים עם חברת כלל ביטוח. לטענתם חייבה אותם החברה באופן חד־ צדדי בסכומים שונים – עד מאות אלפי שקלים – וזאת ללא הודעה מוקדמת וללא פירוט כלשהו. לאחר בירור של הסוכנים עם החברה, הוסבר להם שמדובר בקיזוז בדיעבד של חובות הסוכנים כלפי החברה בגין עמלות יתר שקיבלו שנה קודם לכן. התלונות התמקדו בשלושה נושאים: ביטוחי חיים ופנסיה, ביטוחי בריאות וביטוחי חו"ל.

הסוכנים טענו, בין היתר כי כלל מנצלת את כוחה אל מול חולשתו של הסוכן הבודד, משום שחברת הביטוח היא השולטת במקור פרנסתו, ומכאן חששו של הסוכן הבודד להתעמת אתה באופן אישי. לדברי אורי צפריר, מ"מ נשיא לשכת סוכני הביטוח, הלשכה בודקת כיצד היא יכולה לסייע לסוכנים הנפגעים בהתחשב בעובדה שהכוח מצוי בידי החברה ולא בידי הסוכן הבודד.

כלל ביטוח
כלל ביטוח

בין התלונות החדשות שהתקבלו בעקבות הפרסום, נמצאת גם זו של גיל שמואלי, סוכן ביטוח מנהריה, שעובד עם כלל ביטוח בתחום ביטוחי הנסיעות. לדבריו, כשניסה לאחרונה למכור ביטוח נסיעות ללקוח שלו, גילה שהוא אינו יכול. "כשפניתי אליהם נאמר לי שהם שלחו לי מייל בחודש מאי, לפיו הם מורידים את העמלה ל־10% בלבד. אני לא קיבלתי מייל כזה. חיפשתי בתיבת הדואר שלי באינטרנט – לא היה מייל כזה", הוא אומר, "מה רוצים מחיינו? בכלל ביטוח מנצלים את העובדה שהסוכן חלש מולם. לא יכול להיות שסוכני הביטוח יתנו לחברה לנגוס בעמלות שלהם פעם אחר פעם".

"חוב של מיליונים"

תלונה נוספת של סוכן וותיק, שמבקש להישאר בעילום שם: "לפני כשנה קיבלתי הודעה מכלל לפיה אני חייב להם מאות אלפי שקלים בגין עמלות ששולמו לי ביתר. ביקשתי מהם דוחות מפורטים בנושא, ואחרי כמה חודשים שלחו לי דוח כללי שאי אפשר לנתח אותו. הם אמרו שאין להם משהו אחר ובמקביל הציעו הסדר על מחצית מהסכום בתנאי שאוותר על בדיקות נוספות. לא הסכמתי, ופתאום לפני חצי שנה הם התקשרו והודיעו שהם מתחילים להוריד לי כסף מחשבון הבנק. כשפניתי לחברה הבודקת עמלות התברר שלא רק שאני לא חייב, אלא שהחברה חייבת לי מיליוני שקלים. הגשתי להם דוח והם אמרו שייקח להם שנה לבדוק את זה. איימתי בתביעה אז הם אמרו חצי שנה. לפני חודשיים קיבלתי מהם מייל לקוני: בדקנו מדגמית ואכן מצאנו טעויות, אך מדובר בעשרות אלפים ולא מיליונים. מאז אין לי קשר עם כלל, אני שוקל תביעה נגדה".

"איננו מגיבים בסוגיות עסקיות בינינו לבין סוכנינו מעל דפי העיתון", הגיבה כלל בשבוע שעבר, "עם זאת נדגיש כי סוכנינו מעודכנים מבעוד מועד על כל החלטה עסקית המתקבלת בחברה. באשר לסוגיות הנוגעות לשירות – הנהלת החברה שמה את שיפור השירות לסוכנים כיעד מרכזי".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email