גיל הפרישה לנשים: פתרון שהציעה הלשכה זכה לתמיכה

יו”ר הוועדה לביקורת המדינה: "מדובר במלכודת עוני. חוסר המעש הממשלתי מוביל לפגיעה במאה אלף חוסכי קרנות הפנסיה הוותיקות”; סו”ב פז הציג בדיון פתרון שזכה לתמיכת יו"ר הוועדה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הוועדה לענייני ביקורת המדינה, בראשות ח"כ עפר שלח, דנה אתמול (ד'), בעיכוב בקבלת ההחלטה בעניין גיל הפרישה לנשים והשלכותיו.

״הנושא בוער אצלנו כבר שנים ושום דבר לא נעשה באמת״, אמר ח"כ שלח בפתיחת הדיון והוסיף: ״בימים אלה הנושא מאיים לא רק על הכלכלה והאקטואריה של הפנסיה בישראל, אלא על קצבאות הפנסיה הנוכחיות של הגמלאים בקרנות הפנסיה הוותיקות. נושא העלאת גיל הפרישה לנשים עלה בדו״ח מבקר המדינה מ-2016״.

סו"ב אייל פז. צילום: סטודיו 18, רוני פרל

ביוני 2019 פרסם משרד האוצר תזכיר חוק לתיקון חוק גיל פרישה. במסגרת התיקון הוצע מתווה להעלאת גיל הפרישה לנשים מגיל 62, בשלב ראשון עד גיל 65 באופן הדרגתי, ובשלב שני, להחיל מנגנון אוטומטי להעלאת גיל הפרישה בהתאם לשינויים בתוחלת החיים. מאז לא התקדם דבר.

עו"ד צחי סעד, מנהל החטיבה הכלכלית במשרד מבקר המדינה, טען בדיון כי גיל הפרישה לנשים בישראל נמוך משמעותית ביחס לרוב מדינות ה-OECD.

האיזון האקטוארי ייכנס לתוקף ב-1 בינואר

מיכל היימן, מנהלת מחלקת פנסיה ברשות שוק ההון: "כרגע אנחנו במצב שיש ממשלה ולכאורה ניתן לחוקק חוק לעניין גיל הפרישה ומבחינתנו ב-1 לינואר 2021 האיזון האקטוארי אמור להיכנס לתוקף. כל פתרון שיינתן לנושא מקובל עלינו, אם זו העלאת גיל הפרישה, או אפשרות דחיית האיזון, אבל כרגע אנחנו על ספו של הביצוע וצריך לקחת זאת בחשבון".

יובל טלר, רכז פיננסיים באגף התקציבים, אמר: "להעלאת גיל הפרישה לנשים יש יתרונות רבים שנוגעים לשכר נשים ולהשתלבותן בשוק התעסוקה, ומצד שני יש המשמעויות הנוגעות לקרנות הפנסיה הוותיקות, ואת אותן אוכלוסיות שההעלאה תשפיע עליהן".

יואב פרידמן, מחלקת המחקר בבנק ישראל: "הניסיון הראה שהעלאת גיל הפרישה הקודמת הביאה, גם אצל נשים וגם אצל גברים, לעלייה משמעותית בשיעורי התעסוקה ומשם לשיעורי התוצר של המשק, ובעידן הפנסיה הצוברת, ודאי שזה תורם אך יותר לצבירה״.

לבטל מבחן ההכנסה

סו"ב אייל פז, יו"ר הוועדה הפנסיונית בלשכה, נציג לשכת סוכני הביטוח בדיון, הציע פתרון דיפרנציאלי שמייתר את מבחן ההכנסות: "מבחן ההכנסות בוטל כבר בארה"ב, קנדה, נורבגיה וניו זילנד. גיל הפרישה ממשיך לעלות וזה פתרון חברתי, שוויוני וצודק יותר לאותן שכבות שרוצות וצריכות להמשיך לעבוד גם לאחר גיל קבלת הקצבה, בלי שיהיה קיזוז, וכך גם יוכלו להמשיך ולהפריש לפנסיה".

יו"ר הוועדה תמך בהצעה והוסיף: "ברורה מלכודת העוני שיוצרים מבחני ההכנסה לקצבה; אנשים מאבדים את התמריץ לעבוד, וכך הדברים גם בגיל פרישת הנשים, ויש לשקול את הניתוק בין הדברים במסגרת הפתרונות. אי מציאת הסדר כולל לכל סוגיית גיל הפרישה לנשים הוא מחדל ממשלתי".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email