האם ב-AIG גרושים נדרשים לשלם יותר על ביטוח רכב?

מתביעה ייצוגית נגד חברת הביטוח AIG עולות טענות לאפליה פסולה במדיניות החברה שגובה מגרושים פרמיה גבוהה יותר עבור ביטוח רכב
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

התובעת, גרושה מזה כחמש שנים ואם חד־הורית לשתי בנות, הגישה בשבוע שעבר תביעה נגד חברת AIG וביקשה לאשרה כייצוגית. לטענתה, גובה הפרמיה שהחברה גובה משתנה בהתאם למצבו האישי של המבוטח. כתב התביעה מעלה נגד חברת הביטוח טענות לעבירות בגין "אפליה אסורה, רשלנות, אי־גילוי, הפרת חובה חקוקה ופגיעה בשוויון ובכבוד האדם".

התובעת הייתה מבוטחת בחברת AIG בשנים 2014 ־ 2016, ביטוח רכב חובה ומקיף. לדבריה, בעקבות כתבה ששודרה בערוץ הראשון בטלוויזיה, התברר לה ש־ AIG גבתה ממנה תשלומי פוליסת ביטוח ביתר בשל מעמדה האישי כגרושה. "כאילו לא די בעובדה כי היא נאלצת לכלכל את עצמה ובנותיה לבדה, עליה לשאת בעלויות נוספות רק משום שהתגרשה, כנושאת אות קין", קובלת התובעת בכתב התביעה.עוד היא טוענת, שהתנאי המפלה גרושים וגרושות הוסתר ממנה ולא צוין בתנאי הפוליסות. בכתב התביעה מצוטטת תשובתה של AIG לתחקיר הטלוויזיה לפיה "מדיניות התמחור של החברה מבוססת על בדיקות ומחקרים סטטיסטיים, מדיניות שאישר הפיקוח על הביטוח. הממצאים שנאספו לאורך השנים מעידים על הרלוונטיות, בין היתר, של גיל, ותק הנהיגה ומצב משפחתי".

מיכה אדוני: "האם אדם גרוש מסוכן יותר מאדם רגיל ועלול להיות מעורב יותר באירוע בטיחותי? אינני יודע אם נערך על כך מחקר מקיף"

הקבוצה אותה מבקשת התובעת לייצג בתביעה הייצוגית הם כל לקוחות AIG שרכשו ביטוחים מן המשיבה, כאשר סכום הפרמיה ששולם למשיבה הינו גבוה יותר מן המקובל, בשל הפליה אסורה מחמת "מעמד אישי" כגרוש/גרושה ו/או כל לקוחות המשיבה, אשר בשבע השנים עובר למועד הגשת בקשה זו נחשפו להפליה אסורה. סכום התביעה האישי הוערך בכתב התביעה ב־ 3,000 שקלים, וסכום התביעה הקבוצתית עבור נזק ממוני כ־ 64 מיליון שקל ועבור נזק לא ממוני כ־ 6.4 מיליון שקל. בסך הכל כ־ 70.1 מיליון שקל.

"אחוז המתגרשים במדינת ישראל הולך וגדל בשנים האחרונות ואף תופס תאוצה בעידן המודרני שהפך את העולם הגלובלי לכפר קטן. הסיבות לכך רבות ומגוונות", אמר מיכה אדוני, יו"ר מחוז חיפה והצפון בלשכה. "לרוב, תקופת הגירושין הינה תקופה סוערת, אמוציונאלית, מתעתעת, רגשנית ורגישה. הנזק לשני בני הזוג וגם לילדים לעתים קשה מנשוא. האם אדם גרוש מסוכן יותר מאדם רגיל ועלול להיות מעורב יותר באירוע בטיחותי? אינני יודע אם נערך על כך מחקר מקיף ועדכני ע"י פסיכולוגים או פסיכיאטרים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email