דווקא עכשיו – לעבות תיקי בריאות של לקוחות קיימים ולגייס לקוחות חדשים

בוובינר של ועדת הבריאות עם המכללה לפיננסים וביטוח נסקרו נושאים שונים הקשורים לביטוחי בריאות על רקע מגפת הקורונה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בשבוע שעבר קיימה ועדת הבריאות בלשכה, בראשות סו"ב איגור מורי, וובינר מקצועי באמצעות "זום", במכללה לפיננסים וביטוח, בנושא ביטוחי הבריאות לאור מגפת הקורונה.

בדיון השתתפו עו"ד אמנון פיראן מומחה לדיני ביטוח, דורית שכטר יועצת בתחום תביעות וחיתום ביטוח חיים, בריאות וסיעוד ועו"ד איילת ערוסי, מאמנת למקצועיות בבריאות וחבר ועדת הבריאות סו"ב עופר חורש.

עו"ד פיראן דיבר על ההיבטים הביטוחיים והמשפטיים של הקורונה וביטוח מחלות קשות. לדבריו, למרות שהקורונה אינה מכוסה במסגרת ביטוח מחלות קשות, בחינה יותר מעמיקה של הכיסוי הזה יכולה לפתוח צוהר נוסף שיאפשר אולי תביעה בעתיד.

וובינר של ועדת הבריאות בלשכה עם המכללה לפיננסים וביטוח

"המחלות הכלולות בנספח שעשויות להיות רלוונטיות לקורונה הן בעיקר, מחלת ריאות חסימתית כרונית, תרדמת, יתר לחץ דם ריאתי ראשוני, אי ספיקת כליות סופנית, ותשישות נפש.

״מחלת ריאות חסימתית כרונית מי שיחלה עכשיו בקורונה לא ייחשב כחולה במחלת חסימת ריאה חסימתית במיידי, כי בטווח הקצר זה עדיין לא כרוני ולא ידוע אם זה קבוע. אבל לאורך זמן של מספר חודשים, ייתכן בהחלט מצב כזה. לחילופין, מי שחולה במחלת ריאות כלשהי, מצבו עלול להידרדר במהירות למצב הזה.

לשים לב לסייגים

״תרדמת כאן המצב יותר פשוט; ייתכן וחברות הביטוח יטענו כי מדובר בתרדמת על בסיס יוזמה רפואית לטיפול בחולה ולכן לכאורה אין כיסוי, אבל אם יוכח כי מדובר בנזק נוירולוגי שגרם לחולה שלא להתעורר אז יש סיכוי טוב לממש את הפוליסה.

״יש לשים לב לסייגים של הפוליסות, בעיקר לסייג של פטירה בתוך פרק זמן מסוים מיום גילוי המחלה (14 – 30 ימים תלוי בחברה ובגרסת הנספח)”, אמר פיראן.

דורית שכטר דיברה על ההקפדה הנדרשת בחיתום חולי סכרת, שמוגדרת אף היא כמגפה כלל עולמית מאז 2006.

"סכרת הינה אחת ממחלות הרקע המסכנת את הנדבקים בקורונה. לכן, הלוקים בה נדרשים לזהירות יתר”, הסבירה שכטר. לדבריה, "חוסר איזון רמת הגלוקוז בדם ומשך המחלה גורמים לסיבוכי סכרת רבים וקשים כגון פגיעה בכליות, פגיעה בלב ובכלי הדם (אוטם שריר הלב ושבץ מוחי), פגיעה בראייה, פצעים ונמק ברגליים ופגיעה בקצות העצבים.

״בשל סיבוכי סכרת אלו, החיתום לסכרת בביטוח בריאות הינו קפדני ותלוי המצאת מידע מפורט הכולל סוג, מועד גלוי, טפול, איזון והאם יש סיבוכים. לביטוח בריאות".

עו"ד ערוסי הדגישה כי "חשוב לדייק כאשר מסבירים למבוטח את חשיבות הכיסוי לתרופות ותועלתו, וכאן חשוב לתת מענה לשאלה הרווחת: האם קיים טיפול תרופתי יעיל לקורונה? אין עדיין אין טיפול תרופתי יעיל נגד נגיף הקורונה. נבדקת היעילות של תרופות שכבר קיימות חלקן על המדף ומשמשות לטיפול במחלות אחרות.

תרופות ניסיוניות

״יש להדגיש כי, התרופות שנבחנות כיום לטיפול בקורונה ניתנות אך ורק בבתי החולים ולמי שמצבם מוגדר קשה או בינוני. ואם בכל זאת אנו נדרשים לשאלה, באילו מצבים יכוסו תרופות לקורונה? מקרים אשר בהתקיים התנאים המוגדרים בהם עלות התרופה היא מעל ההשתתפות העצמית, התרופה רשומה כתרופה במאגר תרופות ישראלי/מערבי ועוד.

״התרופה יכולה להיות משולמת מפוליסה פרטית:

בהנחה שהתרופה תהיה רשומה להתוויה לקורונה במאגר תרופות ישראלי או מערבי ולא תהייה בסל.

בהנחה שהתרופה תהייה רשומה להתוויה אחרת מקורונה אך תחשב אוף לייבל.

בהנחה שעל פי בדיקה גנומית יימצא שתרופה שאיננה רשומה לקורונה ואיננה אוף לייבל מתאימה לטיפול בחולה.

״לסיכום, אין להבטיח למבוטחים כי הכיסוי לתרופות יכסה תרופות ניסיוניות. בתנאים מסויימים יכוסו גם תרופות ניסיוניות ובלבד שהתרופה רשומה להתוויה כלשהיא באחד מהמאגרים, הישראלי או המערבי.

״חשיבות רכישת הכיסוי כיום למי שלא רכש היא גבוהה, בשל הסיכוי כי בעתיד תתווסף שאלה בהצהרת הבריאות על נושא הקורונה, דבר שיוכל להשפיע על קבלתו של מבוטח שחלה בקורונה, אף אם הבריא ממנה”, הדגישה.

סו"ב מורי וסו"ב חורש מוסיפים: "נוכח גל הפניות לביטולי פוליסות בריאות, חשוב לשקוד על שימור, כי אין הקפאת פוליסות, יש ביטול ואז גם חיתום מחדש בעת הצטרפות מחודשת. בנוסף, נוכח הזמינות הנמוכה של המערכת הציבורית, ובעקבות הקורונה, יש מודעות גבוהה לביטוחי בריאות פרטיים; זה הזמן לגייס לקוחות חדשים, כי ההערכה היא שהחיתום בעתיד יהיה קשה יותר ויהיו יותר החרגות. רצוי מאוד לפנות גם ללקוחות קיימים כדי לעבות את התיק שלהם בכיסויים חסרים".

תמונה ראשית: shutterstock

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email