"דלתי תמיד פתוחה בפני הנהגת לשכת סוכני ביטוח"

משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, בראיון בלעדי: "אני ער לקולות הגוברים מקרב נבחרי הציבור להגדיר את הגבולות בין הכנסת לרגולטור; בשנים האחרונות ראינו לא פעם התנגשות"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עם מינויו המחודש של ח"כ משה גפני (יהדות התורה) לתפקיד יו"ר ועדת הכספים בכנסת, תפקיד בו הוא נושא ברצף בשנים האחרונות, מספר גפני בראיון בלעדי ל"ביטוח ופיננסים", על אתגרי הוועדה בעתיד הקרוב, על קשריו הקרובים עם לשכת סוכני ביטוח והעומד בראשה סו"ב ליאור רוזנפלד ועל עמדותיו בסוגיות שמטרידות את הסוכנים בימים אלה.

ראשית – ברכות על המינוי המחודש.

"תודה רבה".

ספר לנו מה עומד כעת על שולחן הוועדה ומה האתגרים בתקופה הקרובה?

"המון חוקים יגיעו לוועדה בתקופה הקרובה, חלקם כבר כעת, כדוגמת חוק משק המדינה – הגדלת הגירעון, וחוק המענק לעסקים קטנים ובינוניים/עידוד עבודה, והמטרה היא לסייע לכל אותם אנשים שנפגעו כתוצאה ממשבר הקורונה. אנחנו שואלים על מה עשה השם ככה לארץ הזו, מה חרי האף הגדול הזה, ותפקידנו הוא לסייע במה שאפשר לאנשים ומקומות שאיבדו את כל עולמם ופרנסתם בגלל מגפת הקורונה שאנחנו מתפללים שתסתיים במהרה.

גפני. כניסת חברות האשראי לביטוח – הנושא המטריד ביותר | צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"היינו בשנה תקציבית לא טובה עם שלוש מערכות בחירות ואז הגיע הסיפור של הקורונה שהשפיע על המשק בצורה מאד חדה, המצב הוא לא טוב וזה לא סוד, אנשים רבים איבדו את מקור לחמם ואנחנו נצטרך להתמודד עם זה. הוועדה לא תהיה חותמת גומי של הממשלה, נפקח על כל שקל שעובר, ונדאג לאזרח הקטן ונסייע לו כדי שכמה שיותר אנשים ומקומות עבודה יצלחו את המשבר הקשה הזה. זהו תפקידנו".

המאבק בחברות האשראי

סוגיית רצון חברות האשראי להיכנס לענף הביטוח היא הנושא המטריד ביותר כעת את סוכני הביטוח.  בדיון בוועדת הכספים שהתקיים לפני חודש הביעו 12 מתוך 14 חברי כנסת אמירה ברורה נגד הכניסה של חברות האשראי, במיוחד בעת הזאת. מה עמדתך בנושא?

"חברי הכנסת אמרו את דברם ואני מקשיב למה שהם אומרים. הנושא של הפרטת סוכן הביטוח ופתיחת השוק לחברות האשראי הוא נושא מורכב וסבוך שצריך להיעשות במלאכת מחשבת. לא משיגים 'הוזלת' יוקר מחיה במחיר קריסת ענף קיים ולכן אני אמשיך לעקוב אחר הנושא".

נשמעים קולות הקוראים לבטל את רשות שוק ההון שפועלת ללא התחשבות בכנסת ובממשלה ולהחזיר אותה להיות שוב כאגף תחת משרד האוצר.

"בשנים האחרונות ראינו לא מעט פעמים התנגשות בין הרגולטורים לכנסת שמייצגת את נבחרי העם. לצד זה אני ער גם לקולות הגוברים בקרב נבחרי הציבור להגדיר בחזרה את גבולות הסמכות של הכנסת אשר הולכים ומיטשטשים. אני לא נכנסתי לנושא ואני מקווה שגם לא נצטרך להגיע לזה".

מכיר בחשיבותו של סוכן הביטוח

בשנים האחרונות עסקת לא מעט בנושא הביטוח, בין היתר בשיתוף הנהגת לשכת סוכני ביטוח וביניהם הנשיא ליאור רוזנפלד וממלא מקומו ליאור הורנצ'יק. מה דעתך על מעמד וחשיבות הסוכנים?

"הבעתי פעמים רבות את דעתי בדבר חשיבות מעמדו של הסוכן ואת העובדה שאנו לא רואים לו תחליף בשירות ובתוצאה שמקבל המבוטח. נשיא הלשכה והמשנה שלו יודעים שדלתי פתוחה תמיד בפני לשכת סוכני הביטוח על מנת לתת מענה לצרכים והאתגרים העומדים על הפרק".

הסברת בעבר מעל מספר במות שונות את חשיבות הסוכן כהון אנושי ששום מחשב לא יכול להחליף, ועדיין קיים הרושם שבעלי ההון וביניהם הביטוחים הישירים מנסים לעשות דה-לגיטימציה לסוכן, איך אתה מתכוון להתמודד עם הלחץ של החברות הגדולות?

"ועדת הכספים בראשותי הייתה ותמשיך להיות פתוחה בפני כלל הציבור, ביניהם סוכני הביטוח. אני לא מסתיר את תפיסת עולמי בסיוע לציבור הרחב ובהעדפת צרכיו גם אם הוא לא בצד של בעלי ההון.

"כמי שמכיר את חשיבותו של סוכן הביטוח, אני יכול להרגיע את סוכני הביטוח מפני החששות שלהם ולהבטיח להם שהם יקבלו את כל הבמה בוועדה על מנת להציג את עמדותיהם וצרכיהם. כך עשיתי בעבר וכך אני מתכוון לעשות בעתיד.

"אנצל את הבמה המכובדת הזאת לאחל לכולם הצלחה מרובה בכל מעשי ידיהם ושנצליח לעמוד באתגרים הרבים העומדים לפתחינו".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email