דעה: דרושים כללי צינון נוקשים יותר במגזר הציבורי

בעבר נרשמה הקפדה רבה יותר על מילוי תקופת הצינון במעבר מהמגזר הציבורי לפרטי, ומשרד המשפטים ונציבות שירות המדינה חייבים לדרוש לפעול לפי כללי הצינון. פרשנות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מסתמנים לאחרונה מקרים רבים בהם עובדים בכירים באגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, שהיו ממונים על שמירת האינטרסים של ציבור המבוטחים, עוברים לתפקידים בכירים בחברות שנמצאו בפיקוחם. יש להנהיג כללי צינון ארוכים ונוקשים יותר לגבי מעבר עובדי ציבור לרשות שוק ההון והביטוח, ולצמצם את יכולותיהן של ועדות ציבוריות לקצר את תקופת הצינון. זה הזמן לפעול להארכת תקופת הצינון לשנתיים־שלוש שנים.

כאשר עובדים בכירים באגף עוברים לתפקידים בכירים בחברות שנמצאו בפיקוחם, החלטותיהם במסגרת עבודתם באגף הופכות למפוקפקות: האם פעלו למען ציבור המבוטחים או שתפקידם העתידי בחברת הביטוח קרץ להם והכתיב את עבודתם? האם התפקיד הבכיר והמשכורת הגדולה בחברת הביטוח שהביאו לפרישת העובדים גברו על הצורך להגן על האינטרסים של המבוטחים במסגרת תפקידם?

סימני שאלה

חברת הפניקס הצליחה לגייס לשורותיה שני בכירים יוצאי אגף שוק ההון. נוכחותם בחברה עשויה לסייע בהתדיינות עם הממונה דורית סלינגר על מכירתה לחברת "פוסון" הסינית.

לפני יותר משנה וחצי עבר רג'ואן גרייב, סגן בכיר לממונה, לחברת הפניקס עם תקופת צינון קצרה. אך התמיהה הגדולה באמת מגיעה מכיוונה של שרונה פלדמן, שכיהנה עד פברואר השנה כמנהלת מחלקת ביטוח בריאות באגף שוק ההון והביטוח, ועברה לתפקיד מנהלת מטה הבריאות של הפניקס. זאת, לאחר שהצליחה לקצר את תקופת הצינון.

פלדמן. המעבר התמוה ביותר | צילום: משרד האוצר
פלדמן. המעבר התמוה ביותר | צילום: משרד האוצר

פלדמן מילאה תפקיד בהובלת רפורמות גדולות בתחומי הסיעוד והבריאות, אך לא השלימה אותן. היא לא מצאה פתרונות לבעיית פוליסות הסיעוד הקבוצתיות. עתה תצטרך לטפל בעתיד הפוליסות של ביטוחי בריאות ויש להניח כי תפעל לפי האינטרסים של חברת הביטוח ותפגע במבוטחים. האם נמצא בכיר באגף שוק ההון והביטוח שיתמודד מול פלדמן, אשר עד לתחילת השנה היתה ה"בוסית" של אותו עובד אשר גם הוא רואה את עתידו בחברת ביטוח עם תנאי שכר קוסמים? במצב הזה, ספק אם האגף יכול לפעול בצורה אפקטיבית ולהגן על זכויות המבוטחים.

בעבר נרשמה הקפדה רבה יותר על מילוי תקופת הצינון במעבר מהמגזר הציבורי לפרטי. העובדים שהיו בצינון תוגמלו בשכר בהתאם לתפקיד הממשלתי, ולכל היותר היו רשאים לעשות "חלטורות" כגון הרצאות בכנסים ובימי עיון.

אסור להיכנע ללחצים

אם משרדי האוצר והמשפטים אינם רוצים לערער את האמון באגף שוק ההון, יש לקבל את תביעתו של נשיא לשכת סוכני ביטוח, אריה אברמוביץ, למניעת קיצור תקופת הצינון של בכירים באוצר העוברים לעבוד בחברות ביטוח ובחברות פיננסיות. להפך, יש לפעול להארכת תקופת הצינון לשנתיים או שלוש שנים, אחרת גם בכנסת לא יתייחסו לאנשי האגף ברצינות מאחר והם חותרים לקבלת משרה בחברת ביטוח. כך אי אפשר לנהל רשות ממשלתית עם סמכויות נרחבות בצורה יעילה ואפקטיבית, במיוחד כאשר משקיעים זרים נכנסים להשקעה בתחומי הביטוח והפיננסים.

תקופת צינון מקובלת בתפקידי מפתח ותפקידים רגישים בסקטור העסקי. לכן הדרישה לפעול לפי כללי הצינון אינה חריגה בנוף העסקי ואין צורך לקצר ביד חופשית את תקופת הצינון משנה לחצי שנה כפי שנעשה ביחס לכמה מבכירי אגף שוק ההון והביטוח. משרד המשפטים ונציבות שירות המדינה חייבים לדרוש לפעול לפי כללי הצינון ולא להיכנע ללחצים, ובמקביל לפעול להארכת תקופת הצינון. אין זו כפיה, אלא דבר בסיסי ומחויב המציאות שיש לדרוש מכל מי שעובד בתפקיד מפתח באגף שוק ההון.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email