דרישה לדיון דחוף בוועדת הכספים בנושא העלאת גיל הפרישה לנשים

הדרישה מגיעה בעקבות התקרבות מועד העלאת גיל הפרישה לנשים ואי הקמת הוועדה הציבורית שהייתה אמורה להגיש מסקנות עד סוף חודש יוני. "אין בכוונת משרד האוצר לנקוט בצעדים מקדימים שימנעו את הפגיעה הצפויה בנשים רבות"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חברות הכנסת זהבה גלאון (יו"ר מרצ), שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) ואורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) דורשות לקיים דיון דחוף בוועדת הכספים בנושא העלאת גיל הפרישה לנשים.

הרקע לדרישה הוא התקרבות המועד (1.1.2017) בו יעלה גיל הפרישה לנשים מ-62 ל-64, ואי הקמת הוועדה הציבורית שהייתה אמורה להגיש את מסקנותיה בעניין עד סוף יוני 2016.

העובדה כי טרם הוקמה הוועדה הנדרשת על פי חוק מעלה חשש | צילום: fotolia
העובדה כי טרם הוקמה הוועדה הנדרשת על פי חוק מעלה חשש | צילום: fotolia

בפנייתן אל יו"ר וועדת הכספים ח"כ משה גפני, טענו חברות הכנסת כי "בחוק נקבע מפורשות כי לפני העלאת גיל הפרישה תוקם ועדה ציבורית שתדון בנושא, ותמליץ על הצעדים הנחוצים להכנת המשק. לקראת הקמת הוועדה, הגשנו למשרד האוצר מתווה מפורט, פרי עבודה משותפת עם ארגוני נשים וארגונים חברתיים, אשר אימוצו יאפשר העלאה הדרגתית של גיל הפרישה מבלי לדרדר נשים רבות לעוני ולמחסור".

חשש להעלאה אוטומטית וללא הכנה מוקדמת

העובדה כי טרם הוקמה הוועדה הנדרשת על פי חוק מעלה חשש כבד אצל חברות הכנסת והן טוענות כי "בניגוד לדברים שנאמרו לנו מפורשות במגענו עם משרד האוצר בשנה החולפת, אין בכוונת משרד האוצר לנקוט בצעדים מקדימים שימנעו את הפגיעה הצפויה בנשים רבות. אנו חוששות כי כוונת המשרד היא להעלות את גיל הפרישה באופן אוטומטי וללא הכנה מוקדמת, במטרה לסגור גירעונות על גבן של אחיות, מנקות, סייעות ונשים רבות נוספות במקצועות שוחקים – ותוך התנערות מהאחריות למצבן של נשים הזקוקות לסיוע".

זכות הבחירה במוקד חילוקי הדעות

כפי שפורסם בגיליון האחרון של "ביטוח ופיננסים", גם אם תוקם הוועדה שתמליץ במועד על העלאת גיל הפרישה לנשים, הרי שצפויה להחלטה התנגדות חוצת מפלגות בכנסת וגם בממשלה. עם זאת, והיה ושר האוצר יקבע לצד העלאת גיל הפרישה, שזכות העובדת לבחור לפרוש גם בגיל 62 וגם בגיל 64, או לחלופין יימצאו פתרונות נלווים כמו עידוד מעסיקים להעסקת נשים מעל גיל 60, ההתנגדות למהלך תפחת משמעותית.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email