האוצר מגדיל את רשת הביטחון לפנסיונרים – ומפלה לרעה את הצעירים ואת קופות הגמל

60% מהנכסים העומדים כנגד ההתחייבויות לפנסיונרים יושקעו באג"ח מיועדות לעומת %30 כיום. ביקורת בחברות הביטוח: המהלך מפלה את עמיתי קופות הגמל וביטוחי המנהלים, ופוגע בתחרות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

משרד האוצר הציג את הרפורמה בהקצאת רשת הביטחון לחוסכים לפנסיה, לפיה יוגדל היקף הקצאת איגרות החוב המיועדות לפנסיונרים, הזקוקים לרמת ודאות גבוהה בקצבה. במקביל, יופחת בהדרגה היקף הקצאת איגרות החוב המיועדות לחוסכים הצעירים, אשר להם אופק השקעה ארוך יותר. הצוות, בראשות מנכ"ל האוצר שי באב"ד, ממליץ לשמור על מדיניות הנפקת אג"ח מיועדות לקרנות הפנסיה, אך להקצותן לחוסכים בצורה יעילה יותר.

יותר יציבות לפורשים

על פי נימוקי הצוות, למרכיב היציבות חשיבות גוברת ככל שהחוסך מתקרב לתקופת תשלומי הקצבה, בשל התלות הגבוהה בה למחייתו. לעומת זאת, חוסכים צעירים יכולים להתמודד עם חוסר יציבות ותנודתיות בחיסכון הפנסיוני שלהם באמצעות שינוי בדפוסי העבודה, הצריכה והחיסכון.

כיום מונפקות אגרות החוב המיועדות בהיקף של 30% מנכסי קרנות הפנסיה החדשות המקיפות, ומוקצות באופן זהה לכל החוסכים והפנסיונרים בקרנות האמורות. איגרות החוב המיועדות מספקות תשואה ריאלית של 4.86%. על פי הרפורמה, יוקצה האג"ח באופן לא אחיד, כך ש־60% מהנכסים העומדים כנגד ההתחייבויות לפנסיונרים יושקעו באיגרות חוב מיועדות, ו־30% מהנכסים כנגד התחייבות לחוסכים בין גיל 50 לפרישה יושקעו באג"ח זה.

"בשורה משמעותית"

בעקבות פרסום ההמלצות אמר משה כחלון כי "הרפורמה תשמור על הפנסיונרים מפני זעזועים אפשריים בשווקים, תעניק וודאות ויציבות לקצבת הפנסיה שלהם וצפויה להגדיל את החיסכון הפנסיוני לעת פרישה. מדובר במהלך היסטורי".

מנגד, פורום החוסכים לפנסיה ואיגוד בתי ההשקעות מסר בתגובה כי המדינה מפלה לרעה את עמיתי קופות הגמל, בכך שהיא אינה מנפיקה להם איגרות חוב מיועדות. בנוסף נטען כי בניגוד למדיניות המוצהרת של האוצר, הדבר פוגע בתחרות בשוק הפנסיוני. מנכ"ל מנורה מבטחים פנסיה וגמל, יהודה בן אסייג, אמר ל"ביטוח ופיננסים" כי המהלך פוגע בחוסכים הצעירים, עקב הצורך בהגדלת רכיבי המניות ואפיקי ההשקעה המסוכנים יותר בחיסכון הצעירים.

מנכ"ל מנורה מבטחים פנסיה וגמל
    מנכ"ל מנורה מבטחים פנסיה וגמל

לדבריו, חייבים גם להביא בחשבון מצב שבו הריבית במשק עשויה להיות גבוהה מתשואת אגרות החוב המיועדות, כפי שכבר קרה בעבר. "מצב כזה קרוב לוודאי יגרום ללחץ הפוך מצד החוסכים המבוגרים, וכדאי כבר עכשיו לשקול כיצד לנהוג במקרה כזה", אמר בן אסייג. בני שיזף, משנה למנכ"ל הפניקס ומנהל חיסכון ארוך טווח וסיכוני חיים בחברה, טוען כי "את הפריסה המחודשת של האג"ח המיועדות היו צריכים לעשות בלי קשר למוצר; זה מפלה לטובה את קרנות הפנסיה ופוגע בביטוחי מנהלים וקופות הגמל".

יו"ר ועדת החיסכון הפנסיוני בלשכת סוכני הביטוח
      יו"ר ועדת החיסכון הפנסיוני בלשכת סוכני הביטוח

לדברי יובל ארנון, יו"ר ועדת החיסכון הפנסיוני בלשכת סוכני ביטוח, "כבר לפני שנתיים הכינה הלשכה נייר עבודה מסודר בנושא משבר הפנסיה. אחת מהמלצותינו היתה לשנות את חלוקת האג"ח בקרנות", אומר ארנון, "אך פעולה זו בלבד לא תפתור את המשבר, והיא צריכה להיות מלווה בצעדים נוספים, כמו התחלת ההפרשה לפנסיה כבר בשירות החובה בצה"ל, הכרה בכל רכיבי השכר להפרשה, ליווי חובה לחוסך בידי בעל רישיון פנסיוני ועוד".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email