האוצר תומך ביוזמת בניית תכנית אב לאומית לנושא הזקנה

ח״כ פלוסקוב: ״המטרה שלנו היא לבנות תכנית אב לאומית כוללת לאזרחים הוותיקים. אני רוצה שכל אדם מבוגר יידע שיש מישהו שחושב עליו ודואג לו״
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ביום שני השבוע קיימה את ישיבתה הראשונה הוועדה המשותפת לבניית תכנית אב לאומית בנושא הזקנה ("ועדת פלוסקוב").
הוועדה בראשות ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) הציגה לראשונה את 13 הנושאים לדיון, הנוגעים במכלול תחומי החיים בזקנה. בישיבה השתתפו גם סו"ב יואל זיו (יו"ר הוועדה היוצא לבריאות וסיעוד בלשכה), סגניתו היוצאת סו"ב ורדה לבקוביץ, ויועץ הסיעוד והבריאות של הלשכה, גבי נקבלי.

בישיבה השתתפו גם שרי ממשלה בהם שר האוצר משה כחלון, שר העבודה והרווחה חיים כץ, השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, הממונה על משרד הבריאות יעקב ליצמן (עד לאחרונה שר הבריאות), וכן ראש האופזיציה ח"כ בוז'י הרצוג ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. עוד השתתפו בישיבה, מנכ"לי משרדי הממשלה הנ"ל, ארגונים חברתיים, נציגי המעסיקים וכן ארגונים חברתיים ועסקיים.

תוכנית לאומית | צילום: fotolia

במהלך הישיבה הציגה ח"כ פלוסקוב את מטרות הוועדה:

1. גיבוש תוכנית אב לאומית – הוועדה תגבש תכנית אב לאומית מקיפה וכוללת לטווח בינוני ורחוק, בסוגיות ובאתגרים העיקריים העומדים בפני המדינה בשנים הבאות, בנושא אוכלוסיית האזרחים הוותיקים.
2. שיתוף פעולה בין כלל הגורמים – האחריות לטיפול באוכלוסיית האזרחים הוותיקים נמצאת כיום בידי מספר משרדי ממשלה (רווחה, בריאות, שוויון חברתי, קליטה ושיכון). הוועדה תפעל ליצירת שיתוף פעולה ואינטגרציה בין כלל הגורמים המטפלים באזרחים הוותיקים.
3. הוועדה תפעל לכך שממשלת ישראל תאמץ את קווי המדיניות של תוכנית האב הלאומית ותפעל ליישומם.

"אני מודה לכל השרים ומנכ"לי המשרדים שהגיעו היום – זה מוכיח שיש רוח גבית לוועדה מצד כלל הגורמים. המטרה שלנו היא לבנות תכנית אב לאומית כוללת לאזרחים הוותיקים. יש כיום מספר תוכניות מבורכות המתייחסות לאזרחים הוותיקים, אולם הן מבוססות על התייחסות סלקטיבית לבעיות ספציפיות. אין בהן התייחסות כוללת לתופעה של השינוי הדמוגרפי הדרמטי המתחולל. אני רוצה שכל אדם מבוגר יידע שיש מישהו שחושב עליו ודואג לו", אמרה פלוסקוב.

שר האוצר משה כחלון אמר, כי "היה לי חשוב להגיע לכאן. אנחנו עושים המון למען האזרחים הוותיקים בנושאי מבחני התלות, תוכנית הסיעוד ועוד. הוועדה היא יוזמה מבורכת ואני כאן כדי להביע את התמיכה שלי בנושא החשוב הזה".

שר הרווחה חיים כץ אמר, כי "יש פה הזדמנות אדירה ללכת למהלך ולעשות היסטוריה, אנחנו במשרד נשמח מאוד להפנות ידע ותקציבים לכך. אנחנו יושבים על תכנון התקציב, נעשה סדר עדיפויות ואני מקווה שהאזרחים הוותיקים יקבלו את הזכות לחיות בכבוד".

השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל מסרה: "אנחנו משתפים פעולה עם כלל המשרדים בגיבוש התוכנית, ואני מאמינה שביחד עם ועדה זו אנחנו נצליח להקיף את כל הצרכים של האזרחים הוותיקים ולאפשר קיום בכבוד".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ בוז'י הרצוג אמר, כי "כל מי שעוסק בעולם הזקנה והרווחה מבין שלכנס לחדר הזה ביחד את כל השחקנים, זה רגע מכונן. אני חושב שיש שעת רצון בחברה הישראלית שרוצה להתמודד לעומק עם האתגרים של אוכלוסיית הקשישים, ולא בשיטת טלאי על טלאי".

"אני עוסק בנושא האזרחים הוותיקים כבר למעלה מ־40 שנה. אנחנו נמצאים בתקופה שבה כמעט אין שבוע שבו לא מזכירים את האזרחים הוותיקים. אני רואה את מה שקורה כאן היום כפריצת דרך. למרות כל מה שנעשה בתחום, צריך לראות את הדברים בצורה כוללנית, בדאגה גם להווה ובעיקר לעתיד. אני חושב שהרכב הוועדה מבטיח שההלכה תהפוך למעשה, אני מקווה שבסופו של דבר הממשלה תהפוך את הדו"ח למשהו שניתן ליישמו", הוסיף יו"ר האגודה הישראלית לגרונטולוגיה ויועץ מיוחד לוועדה, פרופסור יצחק בריק.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email