האיומים על הכלכלה העולמית בעשור הקרוב – נזקי מזג אוויר קיצוני

כך עולה מדו"ח הסיכונים העולמי לשנת 2020; מנכ"לית מארש ישראל: "למשבר האקלים תהיה בקרוב השפעה יתרה על עסקים, כאשר כבר בחורף הנוכחי אנו חווים נזקים קשים"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

דוח הסיכונים העולמי לשנת 2020 שפורסם על ידי הפורום הכלכלי העולמי בשיתוף ברוקר הביטוח הגדול בעולם מארש ומקלנן, מספק נקודת מבט רחבה אודות האיומים המרכזיים שעשויים להשפיע על השגשוג העולמי בשנה הקרובה ובעשור הבא.

זו המהדורה ה-15 של הדוח, המסתמך על משוב של כמעט 800 מומחים ומקבלי החלטות עולמיים, שהתבקשו לדרג את חששותיהם מבחינת הסבירות וההשפעה של כל אחד מהגורמים. הדוח מתייחס לנושאים מרכזיים, כמו כלכלה, סביבה, טכנולוגיה ובריאות הציבור.

בראש רשימת הסיכונים נמצא כי עימותים כלכליים מהווים את הסיכון הגבוה ביותר, לאחר מכן קיטוב פוליטי פנימי ובמקום השלישי אירועי מזג אוויר קיצוניים שיגרמו נזק משמעותי לרכוש ולתשתיות ולאובדן חיי אדם.

נעמי גיסר-נתן. צילום: מיה כרמי דרור

מהנתונים עולה כי סוגיות סביבתיות הקשורות למשבר האקלים נמצאות בכל חמשת המקומות הראשונים ברשימת הסיכונים המרכזיים לעשור הקרוב. זו הפעם הראשונה שמשבר האקלים נמצא בכל חמשת המקומות הראשונים בדירוג הסיכונים. לאחר שנה רצופה במשברים סביבתיים, החל מהשריפות באמזונס ועד לשריפות הענק שעדיין משתוללות באוסטרליה, נראה כי אירועים סביבתיים ימשיכו להוות את הסיכונים הבולטים בעשור הקרוב.

חמשת הסיכונים הראשונים שסבירותם גבוהה בעשור הבא הם: אירועי מזג אוויר קיצוניים, כישלון של הפחתה של פליטות גזי החממה והתאמה לשינויי האקלים על ידי ממשלות ועסקים, נזקים סביבתיים מעשי ידי אדם (פשעים סביבתיים) ואסונות טבע גדולים ומשמעותיים, כמו רעידות אדמה, צונאמי, התפרצויות געשיות וסופות גאומגנטיות.

נקודה מעניינת נוספת העולה מן הדוח היא שנשאלים צעירים חוששים יותר למצב כדור הארץ (כמעט 9 מכל 10 נשאלים) ומאמינים כי גלי חום קיצוניים, הרס מערכות אקולוגיות ופגיעה בריאותית כתוצאה מזיהום יחמירו השנה. זאת לעומת נשאלים שנולדו לפני 1980 (7 מתוך 10).

עוד עולה מן הדוח כי איום הסייבר ומתקפות סייבר הולכות להוות גורם סיכון המדורג בין המקומות הראשונים (מקום 5 ו-8) מבין עשרת הסיכונים הבולטים בעשור הקרוב. על פי הדוח, מתקפות הסייבר יהפכו לאגרסיביות יותר ויגרמו לנזק ושיבוש תשתיות ופעולות, זאת לצד גניבת נתונים וכסף.

סיכונים נוספים שנמצאים בראש רשימת הסיכונים הם: מיתון כלכלי, אג'נדות פופוליסטיות, כישלון המאמצים של ממשלות ועסקים להפחית את השפעות משבר האקלים והתמוטטות של מערכות סביבתיות. הדוח מתייחס גם להחמרת משבר המים העולמי, ולהתפשטותן של מחלות מדבקות המושפעות ממשבר האקלים.

"דוח הסיכונים של הפורום הכלכלי העולמי לשנת 2020 בשיתוף 'מארש' הוא מסמך יקר ערך, המאפשר לחברות ומנהלים בכל העולם להעריך את הסיכונים שלהם לשנה הבאה ולעתיד הרחוק טוב יותר, מסבירה נעמי גיסר נתן, מנכ"לית מארש ישראל. "זו הפעם הראשונה שסיכונים הנובעים ממשבר האקלים העולמי ניצבים בראש הטבלה. משבר האקלים כבר נוגע בכולנו, ויש ותהיה לו בקרוב השפעה יתרה על עסקים גם בישראל, כאשר כבר בחורף הנוכחי אנו חווים נזקים קשים. סיכון הסייבר גם הוא יעלה – תזכורת נוספת לחברות וארגונים בישראל להתמגן בפניו. למרות מצבנו הגיאו-פוליטי, לא הרבה עסקים בישראל ממוגנים ממתקפות סייבר, בניגוד לארה"ב".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email