האם גם לפורשי פנסיה תקציבית יש צורך בתכנון פרישה?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שלום חברים, השבוע בחרתי להתייחס לקבוצת עובדי המדינה המקבלים פנסיה תקציבית, וזאת משום שכל חודש אני שומע לפחות פעם אחת את המשפט המרמז על כך שלפורש פנסיה תקציבית אין צורך בתכנון פרישה. זו טעות.

פורשים רבים יוצאים עם התפיסה שהם יודעים מה לעשות לבד, שמקום העבודה שטיפל בהם עד היום יסדיר את עניין הפרישה, ושהם יכולים לישון בשקט. לרוב זה לא המצב. פורש מהמדינה מקבל פעמים רבות שני טפסי 161 המשלימים אחד את השני, ולעיתים רבות אינם מכילים בפועל את כל הפיצויים המופיעים לזכותו בקופות הגמל ובקרנות הפנסיה. בנוסף, הוא יקבל מענקי שנים עודפות ופיצוי בגין ימי המחלה והחופשה שלא ניצל. במקרים רבים עבד במקום נוסף, ולעיתים גם שם יש פנסיה תקציבית, ואז הדברים הופכים מורכבים.

רחוביצקי | צילום: ערן ירדני

אספר על פורשת שרצתה שנעזור לה עם הפיצויים שקיבלה מהעבודה. מ. הייתה אחות בבית חולים במשך שנים רבות, זכאית לפנסיה תקציבית ומענק שנים עודפות והשלמות פיצויים. הסיבה שהגיעה אלי היא כי בית החולים לא הסכים לשחרר לה את הפיצויים בלי שתמלא טופס 161א ותקבל אישור ממס הכנסה. היה לה חשוב לעשות הכל בהקדם מכיוון שהיתה צפויה לה טיסה לחו"ל. גם אני הייתי נלחץ אם ברגע האחרון במקום לקבל 360 אלף שקל פיצויים, הייתי נאלץ להשאיר 170 אלף שקל  במס הכנסה.

מכיוון שמיהרה, הסברתי לה הכל וטיפלנו במסמכים למס הכנסה, קיבלנו אישורים לפטור מלא כפי שזכאית ושחררתי אותה לנסיעתה לחו"ל. הסברתי לה שכאשר תחזור יש לנו עוד  תהליכים להשלים, ונוכל לעזור לה לעשות סדר בתיק הפנסיוני.

תכנון המיסוי

כאשר חזרה התקשרתי אליה וקבענו פגישה. הסברתי לה שלא סיימנו את התהליך ויש עוד הרבה זכויות המגיעות לה.
בפגישה השנייה טיפלנו בתכנון המיסוי וקיבוע הזכויות. הסברתי לה מה האפשרויות שלה בהיוון קופות גמל, בהן יתרות לקצבה לא משלמת, וכך לחסוך מיסוי של 35% על קופות הגמל. זה חסך לה עוד כמה עשרות אלפי שקלים. בנוסף טיפלנו ביצירת רכיב גמלה חודשית פטורה ממס שחוסכת לה עוד כמה מאות שקלים כל חודש. השורה התחתונה היא שלאחר כל התהליכים היא כמעט הכפילה את החיסכון שלה במיסוי הפרישה.

מ. היא פורשת אחת מתוך רבות המסיימות לאחר שנים רבות של עבודה במסגרת משרד החינוך, בתי חולים, מועצות מקומיות ועוד, אשר אינה יודעת מה נכון לעשות. במקרה הטוב תקבל קורס תכנון פרישה של כמה ימים בבית מלון. ולמרות שישבה באולם בזמן שהסבירו לה על תיקון 190 ומה האפשרויות שלה, זה נשמע כמו סינית מדוברת, ולכן נכנס מאוזן אחת ויצא מהשנייה.

מ. לא יכולה להסתדר לבד מול מס הכנסה כי היא לא מבינה ולא רוצה לקחת סיכון. רבים אחרים חושבים שהם מבינים, ולכן מפסידים עשרות ולעיתים מאות אלפי שקלים. חשוב שתזכרו, שכשאתם פוגשים פורשים עם פנסיה תקציבית, יש לשלוח אותם לתכנון פרישה. חלק גדול מהם יוכלו לשפר את מצבם משמעותית, ותכנון הפרישה בפני עצמו יכול להיות ליצור הזדמנויות רבות בתחום החיסכון הפיננסי והפנסיוני.

*הכותב הינו מומחה בתכנון פרישה, חבר ועדת הפיננסים בלשכת סוכני ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email