האם חברות הביטוח בדרך לצאת מהביטוח הסיעודי?

גם מנורה מפסיקה לשווק פוליסות סיעוד לכל החיים עם תקופות המתנה קצרות, אלא משלימות בלבד לאחר שלוש או חמש שנים; סו"ב מורי: "הצעד יפגע גם בעמלות הסוכנים"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חברת מנורה מבטחים הודיעה לסוכניה כי החל מראשית חודש ספטמבר יבוטלו פוליסות סיעוד – הבטחה לעתיד הכוללות מסלול פיצוי לכל החיים עם תקופות המתנות קצרות.

"יופסק השיווק של תכניות הסיעוד הבאות: הבטחה לעתיד תקופת פיצוי לכל החיים עם תקופת המתנה בת שלושים ימים; הבטחה לעתיד תקופת פיצוי לכל החיים עם תקופת המתנה בת שישים ימים; הבטחה לעתיד תקופת פיצוי לכל החיים עם תקופת המתנה בת תשעים ימים", מודיעה מנורה לסוכנים.

סו"ב מורי | צילום: גיא קרן

"תכניות הסיעוד שניתן להמשיך לשווק הן: הבטחה לעתיד תקופת פיצוי שלוש שנים עם 90/60/30 ימי המתנה; הבטחה לעתיד תקופת פיצוי חמש שנים עם 90/60/30 ימי המתנה; הבטחה לעתיד תקופת פיצוי לכל החיים עם 60/36 חודשי המתנה" (כלומר, שלוש או חמש שנות המתנה), כך נכתב בהודעה לסוכנים.

בפועל הפוליסות יתייקרו

לדברי יו"ר ועדת הבריאות והסיעוד, סו"ב איגור מורי, מדובר בחברה נוספת שעוברת למכירת ביטוח סיעודי לכל החיים רק לאחר שלוש או חמש שנות המתנה, כפוליסה משלימה בעצם. "הראל היו הראשונים עם הפיצול הזה וגם כלל ביטוח הנהיגה פיצול דומה", טוען מורי. "מבחינת המבוטח שאינו מבין גדול בתחום, זה אותו דבר – מה זה משנה אם הוא קונה בנפרד פוליסה לחמש שנים ופוליסה משלימה לכל החיים לאחר חמש השנים הראשונות. לדעתי, הצעד של החברות הללו, כולל מנורה, נועד לאפשר להן לבטל הנחות על פוליסות של חמש שנים ובפועל לייקר את הפוליסות", מסביר מורי ומדגיש כי לפיצול יש משמעות רצינית מבחינת העמלות לסוכן.

סו"ב מורי: "אני מניח שמנורה לא תשנה את העמלות באמצע השנה, אבל כפי שקרה בחברות אחרות, אני מעריך שבשנה הבאה ירדו העמלות משמעותית על הפוליסה המשלימה לכל החיים. אסביר בדוגמה: עד כה הסוכן היה מוכר למשל פוליסת סיעוד לכל החיים תמורת פרמיה של 100 שקל לחודש. הסוכן היה מקבל 20% עמלת נפרעים לכל ימי הפוליסה על הסכום של 100 שקל, שבנוי מ-60 שקל ביטוח לחמש שנים ראשונות ו-40 שקל להמשך. אני מניח, כפי שקרה בחברות אחרות, שעכשיו יגידו במנורה שעל חמש השנים הראשונות, שהפרמיה בהן היא 60 שקל, ימשיכו לשלם את ה-20% כבעבר; אבל אם המבוטח רוכש פוליסה משלימה מעבר לחמש שנים, הסוכן יקבל עמלה קטנה בהרבה, אפילו אחוזים בודדים, על פרמיה של 40 שקל", מסביר מורי.

יו"ר ועדת הבריאות והסיעוד בלשכה אף מעריך שיהיה פיצול גם בחיתום עם החמרה בחיתום של הפוליסה המשלימה לכל החיים.

ממה זה נובע לדעתך?
סו"ב מורי: "מבטחי המשנה מקשיחים את התנאים לחברות הביטוח בתחום הביטוח הסיעודי. בעולם כמעט ולא מוכרים ביטוח סיעודי בגלל כדאיות כלכלית. הכשרה יצאה בכלל מתחום הביטוח הסיעודי בהוראת מבטח המשנה שלה.

"לדעתי, ההרעה בתנאי פוליסות הסיעוד מעידה על כך שחברות הביטוח בישראל מתכוננות לצאת מהתחום, כשהן עושות זאת לאט לאט ובצעדים מדודים וזהירים. במקביל, החברות הרעו גם את התנאים לסוכנים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email