האם לחיות חיים צנועים זו הדרך לפרישה ראויה?

השבוע יספר רון קשת על התיק שבו הבין שאם רוצים מספיק ונחושים מספיק – מה שרוצים קורה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בהרצאות שלי אני נוהג לנסות להמחיש את האתגר הפנסיוני בעזרת המונח “נס פח הפנסיה” ההסבר פשוט. אם אנחנו עובדים 35־40 שנה לפני הפרישה ומפרישים כ־20% מהשכר (לא כולל השתלמות), כשהמשמעות היא חסכון של 7־8 שנים שאמור להספיק ל־20־25 שנה – זה אכן נס.

איך זה שייך לסיפור השבועי? מיד תדעו. אני מניח שבכל עבודה ולא משנה מה היא, ישנם דברים שאתם אוהבים לעשות ופחות. החלק הכי פחות אהוב עלי בעבודה כמתכנן פרישה הוא לבשר את הבשורה הלא נעימה. לעומת זאת, לבשר לאנשים שהכל בסדר ואפשר להירגע מאחר שיש מספיק, זה כיף אדיר.

המציאות בגיל השלישי | צילום: shutterstock

השבוע לדוגמא הגיעה לקוחה בת 58 שהייתה סבורה שתהיה חייבת להמשיך בעבודתה עד גיל 67 והופתעה לטובה למשמע הבשורה שהיא בהחלט יכולה לפרוש כבר בגיל 60 כפי שחלמה. כאמור, מאחר שאני נדרש לתת למשפחות שמגיעות אלי תשובה איך יראו החיים הכלכליים שלהם לאחר שיפרשו, או במילים אחרות: האם יש להם מספיק נכסים על מנת “לסחוב” את יתרת החיים עם מה שצברו.

החלק הקשה הוא להציג למי שמגיע אלי לפגישה למסירת תיק הפרישה, שאין מספיק, וצריך לצמצם ולבצע צעדים דרסטיים אחרת. לכן כאשר הגיע למשרדי בלשכת סוכני ביטוח איש חביב וחייכן בן 69, שסיפר לי שהוא עזב את הקיבוץ בו חי בגיל 50, עם סכום צנוע ביותר, עלתה בדמיוני האפשרות שאני עלול לבשר לו שאין לו מספיק, ושוב, חוץ מהם גם אני יוצא עצוב.

בכל זאת, לחסוך במשך 20 שנה את מה שאחרים לא מצליחים ב־35 שנה זה באמת על גבול הבלתי אפשרי. תוך כדי מהלך הבדיקה הבנתי שמתגלית לי “תופעת טבע” כמעט. זוג אנשים עם שכר נאה ולא יותר מזה עם מודעות עצומה לנושא הפנסיוני.

בנוסף לחסכונות הפנסיוניים שלהם, שכמובן לא נמשך מהם דבר במהלך השנים, הם חסכו את עצמם לדעת. הם גזרו על עצמם אורח חיים צנוע שלמען האמת כנראה תאם את האופי שלהם ואת יתרת הכספים החודשיים שנותרה להם. ההבנה שהם חייבים להספיק בחצי מהזמן את שאחרים בקושי מספיקים ב־40 שנה הייתה הבסיס הקיומי שלהם.

לפגישה לצורך מסירת התיק הם הגיעו מעט מתוחים, בכל זאת המענה לשאלה האם הצליחו במשימה שלהם היה תלוי בתוצאות הפגישה. פתחתי את הפגישה עם מחמאה, ואמרתי להם שזהו אחד התיקים שבהם הבנתי שאם רוצים מספיק ונחושים מספיק זה קורה.

מכאן ולאורך הפגישה, כולל ההנחיות לטיפול העתידי, המתח שהיה בתחילה התפוגג. מסתבר שאם אכן יחיו ברמת החיים שעליה דיווחו בעזרת מה שצברו, ובמידה שהכסף יושקע בתבונה, הם יוכלו לחיות ברווחה ולא רק זאת יורישו לדור הבא סכום נאה של מעל למיליון. נשאלתי מידי פעם על ידי סוכני ביטוח אם הם יכולים להגיע להרצאות שאני מעביר לפני פורשים. התשובה היא כן ובאהבה, מי שמעוניין שיודיע לי ויקבל הזמנה.

הכותב הוא מנהל מיזם הפרישה בלשכת סוכני ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email