האם נזק שנגרם לרכב כתוצאה מתדלוק מכוסה בביטוח המקיף?

זמן קצר לאחר שמבוטח תדלק את רכבו נתקע הרכב בסמוך לתחנת הדלק, ובדיקת מעבדה העלתה כי בדלק נמצאו מים ומשקעים; בית המשפט דן בסוגיה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בשאלה הנ"ל עסק בית המשפט בפסק דין שניתן לאחרונה. במקרה דנן, המבוטח תדלק את רכבו בדלק המתאים לו, באחת מתחנות הדלק הידועות בארץ ולאחר סיום התדלוק נכנס לרכבו והחל בנסיעה אל יעדו. כקילומטר לאחר מכן, נתקע רכבו של המבוטח וזה לא יכול היה להמשיך בנסיעה.

המבוטח גרר את רכבו למוסך ושם עלה החשש כי מערכת הדלק של הרכב נפגעה עקב כניסת דלק לא תקין. משראה כך, פנה המבוטח לכלל חברה לביטוח וביקש כי תשלח שמאי מטעמה להערכת הנזק וזו נעתרה לבקשתו.

השמאי אשר בדק את הרכב אישר את חשדות המוסך ואף שלח דגימה מהדלק למכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה על מנת לוודא חשדותיו. הבדיקה נערכה בהקדם וממצאיה העלו כי "המדגם אינו תקין עקב נוכחות של מים חופשיים ומשקעים", הנזק הוערך בסך של 11 אלף שקל לערך.

קלקול מכני שלא נגרם עקב תאונה | צילום: shutterstock

המבוטח פנה למבטחת וביקש לתבוע את סכום הנזק שנגרם, תוך כדי הצגת כל המסמכים הדרושים להוכחת טענתו. זו דחתה את טענת המבוטח על הסף, בתואנה כי אין המדובר בתאונה כהגדרתה בפוליסה, אלא מדובר בקלקול מכני שלא נגרם עקב תאונה ומשכך לא מכוסה על פי תנאי הפוליסה. המבוטח טען בתגובה שכן מדובר בתאונה מאחר ולא יכול היה לדעת שהדלק היה תקול.

מהי תאונה?

אז, מי צודק? בכדי לענות על השאלה, תחילה נגדיר מהי תאונה: "תאונה הינה אירוע בלתי מתוכנן, בלתי צפוי, ישיר, המתרחש בפתאומיות במקום מוגדר". כעת עלינו לבחון האם אירוע הנזק הנדון, נכנס תחת "תאונה" כהגדרתה בפוליסה:

האם המבוטח תכנן לתדלק את רכבו בדלק לא תקין? לא; האם הוא ציפה לכך שהדלק יהיה מהול במים ובמשקעים? לא;  האם הנזק היה ישיר לרכבו? כן; האם הנזק נגרם בפתאומיות? כן; האם התרחש במקום מוגדר? כן – בתחנת הדלק.

לאחר בחינת הגדרת התאונה, עולה כי מדובר בנזק תאונתי, ישיר ובלתי צפוי, שכן המבוטח לא ידע ולא יכול היה לדעת כי הדלק שנמכר לו בתחנת הדלק הספציפית לא היה תקין. לאור זאת, פסקה הרשמת כי על המבטחת לשלם למבוטח את עלות הנזק, עלות בדיקות המעבדה, שכ"ט השמאי וכן הוצאות משפט.

כמו כן היא פסקה כי חברת הביטוח אינה צריכה לשאת במחדלי חברת הדלק וכי נשמרת לה הזכות לתבוע את חברת הדלק בהליך משפטי נפרד.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email