האם נמצא הפתרון למשבר הביטוח הסיעודי?

פרופ' זיו רייך מציע: ביטוח פרטי בנוסף לרובד ראשון דרך קופות החולים עם מקרי סיעוד מוגדרים מראש בפיצוי חד פעמי מעל גיל 60 ובקצבה מתחת לגיל זה; חברות הביטוח מתעניינות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"הפתרון המיידי, המהיר והפרקטי למשבר שנוצר בתחום ביטוחי הסיעוד הוא ביטוח בו מקרה הביטוח מוגדר כמקרה חד ערכי, הפיצוי הוא חד פעמי והלקוח יכול לרכוש לעצמו יחידות פיצוי על פי הצורך שהוא מגדיר לעצמו, הליך שכזה הינו מובן למבטחי משנה ויאפשר התקשרות איתם". כך מציע פרופ' זיו רייך, דיקאן בית הספר לביטוח באקדמית נתניה, בעבודה שהציג לפני יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד ונשיא הלשכה סו"ב ליאור רוזנפלד.

לדברי פרופ' רייך, הפתרון האמור מתמודד בהצלחה עם כל הבעיות שהביאו למשבר הנוכחי, בו הפסיקו כל החברות לשווק ביטוח סיעודי פרטי לטווח ארוך.

"הפתרון מונע את החקירות והמבחנים המבישים שעובר החולה הסיעודי" | צילום: shutterstock

מקרים מוגדרים מראש

פרופ' רייך הסביר את הפתרון ל"ביטוח ופיננסים": "אפשר יהיה לרכוש כיסוי משלים מחברות הביטוח, אשר יכסה 12 עד 15 מקרים, שמי שייכלל בהם יוכרז בוודאות כסיעודי, למשל אדם עיוור ב־100% יוגדר כסיעודי, או אדם שאינו מסוגל ללכת יותר מ־3 מטרים ללא עזרה או מי שנאלץ לעבור טיפולי דיאליזה יותר משנה, ללא צפי לסיום הטיפולים", הוא אומר וממחיש: "למשל, חברת ביטוח מתמחרת כל יחידה/מקרהסיעוד לרכישה ב־20 שקלים, כשהפיצוי בגין יחידה הוא 100 אלף שקל. אם ישלם 100 שקלים בחודש, יהיה זכאי לפיצוי של 500 אלף שקל. מבוטח יוכל לרכוש אפילו שתי יחידות ב־40 שקלים, אבל יהיה מכוסה ב־200 אלף שקל, גם אם יפול למקרה סיעודי בכל 12־15 המקרים שחברה תגדיר כאירועי סיעוד. גם אם יקנה כיסוי לסרטן ודיאליזה, ויהפוך לסיעודי בגלל אירוע מוחי, שמוגדר על ידי המבטחת כאחד מאירועי הסיעוד, יקבל את 200 אלף השקלים. הסכום החד פעמי יאפשר למשפחה להתארגן מבחינת אביזרים ותשלומים.

"בנוסף, יש אופציה ב', לפיה מבוטחים מתחת לגיל 60 יקבלו קצבה משוקללת לפי גובה הפיצוי שנרכש, ואילו מעל גיל 60 הפיצוי יהיה חד פעמי. בשני המקרים – הפרמיה קבועה לכל החיים.

"הפתרון מונע את החקירות והמבחנים המבישים שעובר החולה הסיעודי, ועונה על הסיכונים בגינם יצאו החברות מהתחום וגם של מבטחי המשנה".

לדברי פרופ' רייך, חברות הביטוח מגלות עניין רב בפתרון שהוא מציע.

מהמסמך עולה עוד, כי לאחר הפסקת השיווק של ביטוחים קבוצתיים, בדצמבר 2017, רק 14% מכלל המבוטחים הצטרפו לביטוח פרטי אישי, וזאת בגלל הפרמיה שהתייקרה במאות אחוזים.

לדברי רייך, ביטוח סיעוד בקופ"ח יעניק קצבה של 5,500 שקל או שיפוי במוסד של 10,000 שקל, בשעה שהסכומים הנדרשים גבוהים בהרבה: "כלומר חלק גדול מהציבור, אם יבקש להבטיח את עתידו הכלכלי כחולה סיעודי, יידרש לרכוש גם ביטוח סיעודי פרטי. לא מדובר במותרות אלא במתן פתרון לצורך אמתי", קובע פרופ' רייך.

נשיא הלשכה סו"ב ליאור רוזנפלד מסר בתגובה: "הפתרון שמציע פרופ' רייך הוא רובד ראשון באמצעות קופות החולים ורובד שני באמצעות ביטוחים פרטיים, ולשם אנחנו רוצים להגיע".

על פי רייך:

1. נותן פתרון טוב לכלל הציבור ופתרון מצוין לאוכלוסייה המבוגרת שאין לה שום פתרון אחר.
2. מציע מוצר זול משמעותית מהחלופות שהוצגו במסמך זה.
3. מאפשר לחברות הביטוח לגדר היטב את הסיכון גם בסביבת ריבית נמוכה (פיצוי חד פעמי).
4. מתמודד היטב עם העמימות של הגדרת מקרה הביטוח. כלומר אדם ידע בדיוק מתי הוא יקבל כסף.
5. מבטיח פיצוי למי שבאמת זקוק לו על רקע רפואי כמעט ללא יכולת לעשות מניפולציות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email