האם פוליסת ביטוח תקפה כאשר רישיון הנהיגה אינו בתוקף?

סוכני ביטוח עלולים להיקלע לסיטואציה שבה לקוחותיהם מעורבים בתאונת דרכים עת רישיונם אינו בתוקף. עו"ד ג'ון גבע על פסיקת בתי המשפט בסוגייה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

סוכני ביטוח עלולים להיקלע לסיטואציה שבה לקוחותיהם מעורבים בתאונת דרכים עת רישיונם אינו בתוקף. בנושא זה, ניתן פסק דין חשוב בבית משפט השלום בראשון לציון המבאר את ההלכות שנקבעו בעניין תוקפה של פוליסת ביטוח בזמן שרישיון הנהג בשלילה או שאינו תקף.  

רקע: בפני בית משפט השלום בראשון לציון הוגשה תביעה כנגד נהג, אשר נטען כי פגע באופנועו של התובע, כנגד המבטחת וכנגד החברה שבבעלותה הרכב שבו נהג הנתבע.

על פי הנטען בכתב התביעה, עת נהג התובע באופנועו פגע בו הנהג הנתבע ותוך כך הסב לו נזקים. בעקבות תאונה זו, הגיש התובע תביעה כנגד חברת הביטוח המבטחת את הנהג הפוגע.

על הנהג להיות מודע באופן פוזיטיבי לכך שרישיונו נשלל | צילום: Shutterstock

חברת הביטוח המבטחת את הרכב בביטוח חובה וצד ג' טענה כי הפוליסה לא חלה במקרה דנן. לטענתה, הנהג הנתבע ידע על כך שרישיונו נשלל פעמיים, פעם אחת ב-06.01.2016 בשל צבירת נקודות ופעם נוספת ב-09.02.2016 בשל אי ביצוע ריענון נהיגה. בהתאם לטענתה, הגישה חברת הביטוח תביעת צד ג' כנגד הנהג הנתבע וכנגד החברה אשר הרכב בבעלותה. לטענתה, אילו אכן ייפסק כי האחריות מוטלת על הנהג, אזי הנהג ו/או החברה הם אלה שצריכים לפצות את התובע. לבסוף, בהתאם לתדפיסי חברת הדואר, הוסיפה חברת הביטוח, כי עולה שחמישה ימים טרם התרחשות התאונה קיבל הנהג הנתבע מכתב המעדכן אותו בדבר התלית הראשון.

התליית רישיון

הנהג והחברה, בעלת הרכב, טוענים כי הוא לא היה מודע לכך שרישיונו לא תקף. לטענתם, בנובמבר 2015 השלים הנהג שלילה קודמת ובמשרד הרישוי נאמר לו שעליו לבצע נהיגה מונעת כדי לחדש את הרישיון. הוא הוסיף, כי הוא ביצע את הקורס ורק לאחר התאונה התברר לו שבטעות הוא נפסל כאילו הוא לא ביצע את הקורס. לבסוף, טען הנהג הנתבע כי לא ידוע לו על מכתבים שקיבל מהרשויות המעדכנים אותו בדבר התליית הרישיון.

לאחר שמיעת טענות הצדדים ועיון בראיות, קבע ביהמ"ש כי דין התביעה להתקבל וכי פוליסת הביטוח אכן חלה במקרה זה.

בית המשפט פסק כי אין חולק על כך שיש לפצות את התובע בגין הנזקים אשר נגרמו וכי עיקר המחלוקת בפרשה זו היא סביב שאלת זהות המפצה. נפסק, כי נקודת המוצא היא כי הכיסוי הביטוחי אינו נשלל, אלא אם הנהג ידע בפועל על הפסילה או ההתליה של רישיונו וזאת בהתאם להלכה שנקבעה בבית המשפט העליון  בע"א 11924/05 שומרה חברה לביטוח בע"מ נ' עזבון ממו ז"ל (20.06.2007). הנטל להוכיח כי הנהג הנתבע ידע על פסילת והתליית רישיונו מונח על כתפי חברת הביטוח בלבד. ככלל, כאשר ישנה ראיה על שליחת הודעה על פסילה או התליה בדואר, ודאי דואר רשום, חלה חזקה לפיה הנמען קיבל את ההודעה, והנטל עליו להפריך אותה וזאת בהתאם לסעיף 57ג לפקודת הראיות. עם זאת, כאשר דבר הדואר חזר עם התוצאה "לא נדרש", הרי שלפחות במקרים מסוימים די בכך כדי לקבוע כי לא הוכחה ידיעה של המבטח.

ידיעת הנהג

במקרה זה, מהתדפיסים מאתר הדואר עולה כי נשלחו שלוש הודעות פסילה או התליה לנהג הנתבע. אולם, רק הודעת התליה אחת הגיעה אליו בפועל. בהתאם למידע זה, אשר הובא על ידי חברת הביטוח, היא לא עמדה בנטל המוטל עליה להוכיח כי הנהג היה מודע לכך שהוא נוהג ללא רישיון. בפסיקה נקבע כי מקום בו לא צורף העתק של הודעת התליה עצמה, נותרת חוסר בהירות בעניין תוכן ההודעה. הדבר עשוי להביא לקביעה כי לא הוכחה ידיעת הנהג על השלילה גם אם יש אישור מסירה של ההודעה וזאת כפי שהיה במקרה זה ובכפוף להלכה שנקבעה בבית המשפט העליון בע"א (מחוזי ת"א) 23016-04-15 הכשרה חברה לביטוח בע"מ נ' טברלסי.

בית המשפט אף הוסיף כי גם אם נראה שהנהג הנתבע פעל בזלזול מסוים בכל הנוגע לחובותיו לפי דיני התנועה, ולמצער לא ערך בירור מספיק בנוגע לתוקף הרישיון שלו, לא די בכך על מנת להביא לשלילת הכיסוי הביטוחי. כפי שנפסק בבית המשפט העליון בע"א 7602-06 עזבון נתנאל ג'ורג' חאדאג'ג' ז"ל נ' סימה מלכה, אין די במודעות של המבוטח לנסיבות העשויות להביא לשלילת רישיונו, אלא עליו להיות מודע באופן פוזיטיבי לכך שרישיונו נשלל וזאת המבטחת לא הצליחה להוכיח.

נטל ההוכחה

תמצית ההחלטה של בית משפט השלום, בהסתמך על הפסיקה של בית המשפט העליון: דין התביעה להתקבל. חברת הביטוח היא זאת שתישא בנטל הפיצויים. על מנת לשלול את פוליסת הביטוח מנהג שנהג ללא רישיון תקף, על חברת הביטוח להוכיח כי הנהג היה מודע באופן פוזיטיבי לכך שהוא נוהג ללא רישיון תקף. בנסיבות אלה, חברת הביטוח לא עמדה בנטל ולכן התביעה כנגדה התקבלה והמבטחת תישא בנטל הפיצויים. (תא"מ (שלום רשל"צ) 16108-06-16).

הכותב הוא יועמ"ש מחוזות המרכז, השרון וירושלים בלשכת סוכני הביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email