האם קיים כיסוי לביטול נסיעה עקב המצב הביטחוני?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

המצב הביטחוני, דוגמת זה שמתרחש בימים אלה, אינו דבר שכיח במדינת ישראל. בשנים האחרונות אנו חשופים לתנודתיות רבה במצב הביטחוני – בין שקט ושלווה יחסית למצב של ירי, מתקפת טילים וטרור על יישובי ותושבי ישראל.

המצב הביטחוני כיום משפיע על שגרת החיים היום- יומית של חלק מהאוכלוסיה, במיוחד בהיבט הפסיכולוגי. אנשים רבים שחלק משגרת חייהם היא יציאה לחופשה במהלך הקיץ וחופשות הקיץ נוטים לשקול יציאה לחו"ל.

השאלה היא מה קורה כאשר תוכננה ושולמה חבילת טיול לחופשה, והטיול עומד בפתח כשהמצב הביטחוני במדינה אינו רגוע? בפוליסות ביטוח נסיעות לחו"ל קיימים סעיפים העוסקים בביטול הנסיעה עקב סיבות שונות, אך האם קיים כיסוי, בפוליסות ביטוח נסיעות שנמכרות בישראל, לביטול נסיעה כתוצאה מהמצב הביטחוני? בחנתי כמה פוליסות נסיעות חו"ל בחברות ביטוח מרכזיות, באשר לכיסוי כתוצאה מהמצב הביטחוני.

הכיסוי בגין ביטול נסיעה ניתן בדרך כלל בגין סיבה רפואית או מוות של המבוטח/ בן משפחה ואינו כולל מצב מלחמה, מתקפת טרור וכדומה. האפשרות לכיסוי ביטוחי על ביטול נסיעה במצב ביטחוני קיימת בכמה פוליסות בהתייחסות לקבלת צו קריאה מיוחד (צו 8):

הראל FIRST CLASS – אין כיסוי גם בעת קבלת צו 8.

הפניקס TRAVEL – כיסוי לביטול נסיעה כתוצאה מצו קריאה (צו 8) למבוטח המגויס בלבד ועד לסך $1,500.

מנורה TOP TRAVEL – כיסוי לביטול נסיעה כתוצאה מצו קריאה (צו 8) למבוטח המגויס בלבד ועד לסך $1,500.

מגדל מסע עולמי – כיסוי לביטול נסיעה כתוצאה מצו קריאה (צו 8) למבוטח המגויס בלבד ועד לסך $1,500.

כלל מדיכלל עולמי – כיסוי לביטול נסיעה כתוצאה מצו קריאה (צו 8) למבוטח המגויס בלבד ועד לסך $7,000. מהאמור לעיל עולה כי הכיסוי היחידי לעניין ביטול נסיעה כתוצאה ממצב ביטחוני הוא מקרה שבו המבוטח/המגויס נקרא לשרות מיוחד (צו 8) בלבד.

ומה קורה עם בני המשפחה? למרות האמור לעיל יש לזכור כי במקרה שזוג או משפחה עומדים לצאת לחו"ל ואחד מהם קיבל צו 8 וגויס – רק המגויס שקיבל צו 8 מבוטח מפני ביטול. החזר בגין ביטול נסיעה יהיה אך ורק בגין הנזק שנגרם למבוטח המגויס. מבוטחים שמרגישים כי אינם יכולים לצאת לחו"ל לאור המצב הביטחוני בשל בן המשרת בצבא/ כוחות ביטחון למשל, בשל גיוס בן משפחה (שלא היה נמצא בתוכניות הטיול), או כל סיבה אחרת הנובעת מהמצב הביטחוני – ביטול נסיעה והנזק הכספי בגינה הוא על אחריותם בלבד.

מצב ביטחוני מיוחד ומתוח במדינת ישראל אינו חריג וחשיפת חברות הביטוח לכיסוי רחב הינו מסכן ועלול להביא לתוצאות קטסטרופליות, ולכן הנטייה היא לכיסוי מצומצם. בעולם הרחב אפשר לרכוש ביטוח בגין ביטול נסיעה "מכל סיבה", לרבות סיבה ביטחונית. כיסוי זה יקר מאד ומכסה בדרך כלל %50%-75 מהנזק.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email