הארגון האירופי של המתכננים הפיננסיים נכנס לישראל

עם פתיחת הנציגות המקומית של ארגון המתכננים הפיננסיים האירופי עולות שאלות רבות בדבר נחיצות הארגון בישראל; המתכנן הפיננסי דן דוברי מסביר על פעילות הארגון לטובת הציבור ועל הקידום המקצועי שהוא יתרום למתכננים הפיננסיים בישראל
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לאחרונה נפתחה בישראל נציגות של ארגון המתכננים הפיננסים האירופי EFPA ובכוונתה להתחיל בפעילות כבר ב־ 2019 . הארגון פועל כחלק מהקהילה האירופית במטרה לקדם מקצועיות, ערכיות ונאמנות בקרב אנשי מקצוע באירופה ובעולם בתחום המקצועות הפיננסיים.

EFPA הוא הארגון המוביל באירופה לקביעת סטנדרטים מקצועיים לאנשי מקצוע הפועלים בתחום הייעוץ והתכנון הפיננסי במטרה לייצר אמון בקרב הציבור באנשי המקצוע שיועצים להם. הארגון פועל גם מחוץ לאירופה ומשפיע על השוק העולמי באמצעות מאות אלפי אנשי מקצוע שמתחייבים לידע, מיומנויות, לימודי המשך והתנהגות אתית בטיפול במשפחות.

קביעת סטנדרטים מקצועיים לאנשי מקצוע | צילום: Shutterstock

לטובת הציבור

לישראל נכנס הארגון במטרה דומה: לקדם ערכי מקצועיות בקרב אנשי מקצוע בתחום הפיננסי והפנסיוני והוא מקדם נאמנות מוחלטת ללקוחות בישראל. הארגון מתכוון לפעול בהרמוניה עם כל הארגונים הקיימים בשוק ולקיים שיתופי פעולה במטרה לקדם את הערכים המשותפים.

הסמכה מ־EFPA לא משמשת כחלופה לתואר CFP אלא השלמה והארגון מתכוון לעודד את לימודי ה־ CFP וחברות ב־ .UFPI בתקנון איגוד מתכננים פיננסים כתוב "לפעול לטובת הציבור בישראל באמצעות מתכננים פיננסים" ולכן יש לברך כל מי שפועל בתחום זה למען מטרה קדושה זו.

בנוסף, ולאחר מו"מ של יו"ר הארגון, אודי אביטל, בעזרתו של מייסד איגוד מתכננים פיננסים בישראל, מר דן דוברי CFP , שהיום יושב בוועדת הסטנדרטים וההסמכות של הקהילה האירופית – הוא הצליח להשיג הישג ענק למוסמכים של CFP הישראלים. כל איש מקצוע שעבר מבחן של CFP בארץ יוכל לקבל EFP (דרגה 6 באירופה) באופן אוטומטי ובלי שיהיה עליו לעבור מבחן נוסף.

אנשי המקצוע בארץ מרוויחים מכך בכמה תחומים: ראשית, בוגר CFP יכול להפוך לאיש מקצוע עם הכרה כלל אירופית ויזכה למעמד רגולטורי מיוחד עם אפשרות לפעול כאיש השקעות גם בכל מדינות אירופה )בפיקוח של גוף מקומי). בנוסף, הרגולטורים בישראל מאמצים את הסטנדרטים האירופאים (סולבנסי, בזל, 2 MiPid) ולכן כל איש מקצוע שפועל בארץ חייב להכיר היטב הנחיות אלו וירוויח מהנגישות למידע ולמגמות באירופה.

הגוף יקדם קשר עם גופים אירופים וייצור גלובליזציה של העסק המקומי. הוא יקדם נגישות למוסדיים האירופים במטרה ליזום ולייצר מקורות רווח נוספים לעסק וכן הרחבת האופקים לתחום המשכנתאות והייעוץ הניהולי עסקי (EFPA ישראל פועל בתחום זה, ובתחום העסקי באמצעות ההסמכה של ה־CMC בעל ההכרה הבינלאומית). בנוסף אנשי המקצוע יהיו חלק מהארגון שבו חברים בעלי עניין מהטובים והמקצועיים במשק, בעלי ניסיון בחקיקה, במדיה, אצל היצרנים בארץ ובחו"ל, וברגולציה הישראלית והאירופאית במטרה לקדם נושאים שונים.

תחרות בריאה

לשאלה האם הדבר יהווה תחרות לתואר CFP בארץ אני עונה כי למילה "תחרות" משמעות טובה. כל מה שמקדם את טובת הציבור ומשפר את הערכיות והמקצועיות של אלו שפועלים בשוק פועלים בהתאם למטרות של האיגוד ולכן אסור לראות בזה תחרות אלא אחים לדרך, בדרך לזכות באהדת הציבור והמחוקקים ובדרך לבצע את השליחות המקצועית הקדושה שלנו.

וביחס לחששות כי הדבר יפגע באיגוד המתכננים הפיננסיים אני מגיב: בשום פנים ואופן לא, זה משלים את המתכנן, ולארגון כוונה לפעול בהרמוניה ולקדם יחד תכנון פיננסי בישראל. חברי ההנהלה של האיגוד כבר יושבים בוועד המנהל של EFPA ומייצגים את האינטרסים של הציבור ושל האיגוד. הנהלת EFPA הזמינה ומזמינה גם היום את יו"ר ארגון המתכננים הפיננסיים להצטרף ולהיות מנהיג מוביל בארגון ולהתאחד למען מטרה קדושה ולטובת המקצוע.

תמיכה חוצת ארגונים

חיים אייזנפלד, היו"ר והנשיא האגדי של לשכת היועצים העסקיים והניהוליים, סגן נשיא להב ונשיא EFPA וכן אוהד ויגמן מנכ"ל קבוצת WE (מהיועצים הפנסיוניים הבכירים בשוק) הם ממייסדי EFPA בארץ ויהיו כוח משמעותי בהובלת החקיקה לטובת אזרחי מדינת ישראל. חיים ואוהד רואים שליחות במיסוד של הכרת והוקרת הציבור באנשי מקצוע ראויים שישנו גורלות לאזרחי המדינה.

אודי אביטל, היו"ר של EFPA ישראל, הוא יו"ר הוועדה הפיננסית של לשכת סוכני ביטוח. אודי הוא חבר יקר של האיגוד (הוא אישית שכנע מאות אנשי מקצוע להסמיך את עצמם ל־(CFP וזוכה לאהדה ורוח גבית מכל הצוות המוביל של הלשכה. הלשכה תמיד מעודדת מקצועיות ערכיות וכל פעילות שמקדמת את טובת הציבור בישראל. כל ארגון שחשוב לו העתיד של אנשי המקצוע שפועלים מתוכו יקדם את היוזמה והמהלך.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email