"הבחירות יתקיימו בשקיפות מלאה"

עו"ד חיים קנת, שנבחר לעמוד בראש ועדת הבחירות בלשכה, מדבר בראיון מיוחד על ההערכות לקראת הבחירות ב־9 ביוני וגם על מה שצפוי בבחירות הכלליות בנובמבר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הנהגת הלשכה בחרה בעו"ד חיים קנת, יו"ר ביה"ד המשמעתי הארצי בלשכת עורכי הדין ויו"ר ועדת הבחירות בה, כמי שיעמוד בראש ועדת הבחירות של לשכת סוכני הביטוח לקראת שני סבבי הבחירות. הסבב הראשון יתקיים ב־9 ביוני 2021, ובו ייבחר נשיא זמני שיכהן בתפקידו כחצי שנה עד הבחירות בנובמבר 2020, אז יתקיימו בחירות לנשיא לקדנציה מלאה ולשאר מוסדות הלשכה. הנשיא שייבחר לקדנציה הזמנית לא יוכל להתמודד גם לנשיאות בבחירות בנובמבר.

הבחירות יהיו דיגיטליות באמצעות נקודות מחשוב במחוזות השונים. לקראת תחילת עבודת ועדת הבחירות ערכנו ראיון עם עו"ד קנת, במסגרתו שיתף כי "מוניתי לתפקיד לפני כשלושה שבועות, כשלפי תקנון הלשכה יש למנות לתפקיד יו"ר ועדת הבחירות עו"ד חיצוני מומלץ על ידי לשכת עורכי הדין, ללא קשר ישיר או עקיף ללשכה או למי שממלא בה תפקיד בכיר. היו שלושה מועמדים שהתראיינו לתפקיד ולאחר המלצת יו"ר לשכת עוה"ד, עו"ד אבי חימי, אני נבחרתי. המינוי אושר על ידי הוועד המנהל והיועץ המשפטי של הלשכה פה אחד".

יצחק קנת | צילום: באדיבות המצולם

חברי ועדת הבחירות: עו"ד עדי בן אברהם, יועמ"ש הלשכה; אנה קריימן ונורית סימן טוב, מזכירות הוועדה; מרים לסלי, נציגת מחוז הצפון; מיכאל וייס, נציג מחוז הדרום; דב צור, נציג מחוז השפלה; ישראל קופלר, נציג מחוז השרון; יפית תמיר, נציגת מחוז תל אביב; חיים גולדיס, נציג מחוז ירושלים. חברי הוועדה יאושרו עד ה־26 באפריל.

נשיא זמני

זה זמן מספיק להערכות?
"זה לו"ז צפוף. בעיקרון אני רוצה לשבת, מוקדם ככל שניתן, עם חברי הוועדה ולגבש את נוהלי העבודה שלה".

מה צפוי בבחירות ב־ 9 ביוני?
"מערכת הבחירות הקרובה נכפתה בעצם, משום שהנשיא הקודם ליאור רוזנפלד התפטר, ואז התקנון מחייב בחירות לנשיאות בתוך 90 יום מההתפטרות. פרסמנו בערב חג הפסח קול קורא לחברי הלשכה להתמודד לתפקיד הנשיא הזמני. מועמדות ניתן להגיש עד ה־25 באפריל 2021. הוועדה חייבת להתכנס תוך 7 ימים לאחר הגשת המועמדויות, לבחון אותן ולקבל החלטה סופית על המועמדים שיתמודדו. את שמותיהם נפרסם עד ה־9 במאי".

יש לציין כי עד כה הגישו שני חברי לשכה מועמדות לנשיאות הזמנית – סו"ב ישראל אליוביץ, יו"ר ביה"ד הארצי של הלשכה וסו"ב עוזי ארגמן, יו"ר ליסוב סוכנות לביטוח. בהודעה ששלח בשבוע שעבר לחברי לשכת סוכני הביטוח כתב אליוביץ: "חברות וחברים יקרים 'יצאתי לדרך' ואני מגיש מועמדות לראשות לשכת סוכני הביטוח (לקדנציה הקרובה של מספר חודשים). אני חדור מטרה 'ללכת עד הסוף' בבחירות הקרובות. ציבור הסוכנים יקבע האם הוא מעונין בי בראש המערכת או במישהו אחר. אעשה השתדלות להיבחר, והשאר בידי שמיים".

ארגמן כתב לחברי הלשכה אתמול: "אני מתגייס למילואים, צו שמונה של ממש. אני בא להיות הנשיא של כולם. אומנם הנשיא הנבחר יהיה לתקופה קצרה של חמישה חודשים, אך היא תקופה מספקת עבורי להחזיר את הלשכה לתלם ולמסלול הנדרש".

ממתי אפשר יהיה להגיש מועמדות לבחירות נובמבר?
"זה עוד מוקדם מדי, אבל נראה שנפרסם קול קורא בחודש מאי הקרוב. אני רוצה להעלות בעיה שחשוב שייתנו עליה את הדעת עד הבחירות הקרובות. בעקבות מהלך שנקטה הלשכה כדי לגבות כספים מחברים שלא שילמו את חובותיהם עד 2020, נגרעו כ־400 חברים מהלשכה. הם גם לא יוכלו להשתתף בבחירות לא כבוחרים ובוודאי לא כמועמדים. יש לעדכן את רשימת הבוחרים באופן מיידי".

הבחירות האחרונות בלשכת עורכי הדין היו מעניינות במיוחד. מה תוכל לספר עליהן?
"בהיותי יו"ר בית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין, אני מכהן אוטומטית ובעל כורחי גם כיו"ר ועדת הבחירות בה. הבחירות האחרונות היו בחירות מאולצות, על רקע ההאשמות הפליליות נגד עו"ד אפי נווה שנאלץ לפרוש מתפקידו. הבחירות היו לא קלות, כי היו שני מחנות שנלחמו מלחמה עיקשת זה בזה – המחנה של עו"ד אבי חימי שנבחר בסוף, מול המחנה של עו"ד ציון אמיר. אלה היו בחירות פוליטיות ובעייתיות עם הרבה פניות לבתי משפט, כולל נגד הוועדה – כולן נדחו.

"אני מבטיח שהבחירות יהיו בשקיפות מלאה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email