הבחירות לכנסת הגיעו גם לכנס באילת

ארבעה מתמודדים לכנסת עלו זה אחר זה לבמה, לראיונות אחד על אחד עם הפרשן הפוליטי עמית סגל ופרשו את משנתם בקשר לסוכני הביטוח, לכלכלה בישראל ולבחירות המתקרבות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

נושא הבחירות לכנסת נכח גם הוא בכנס הפנסיוני, כאשר ארבעת המתמודדים לכנסת השתתפו בראיונות אחד על אחד עם הפרשן הפוליטי של ערוץ 12 עמית סגל. 4 מתמודדים שהתראיינו הם ח"כ מיכל רוזין ממרצ; אלי אבידר מישראל ביתנו; דדי פרלמוטר ממפלגת גשר ומשה פייגלין, יו"ר מפלגת זהות. ח"כ משה גפני מיהדות התורה לא הצליח להגיע בגלל השביתה באילת ביום שלישי.

"השוק חופשי בצורה קיצונית"

ח"כ רוזין טענה שבסקרים פנימיים של מרצ, מספר המנדטים יציב ועומד על 5, וזאת בתשובה לשאלתו של סגל מדוע מרצ תמיד מגיעה למועד הבחירות כשהיא מתנדנדת סביב אחוז החסימה. "זיהינו שתי בעיות", אמרה רוזין. "ממחקרים שלנו, כ־15 מנדטים תומכים בעמדות מרצ, אבל בסוף הרוב מצביעים מרכז. מרצ באופוזיציה 19 שנה – אין מפלגה שהייתה מצליחה בכך. אנחנו מפלגה אידיאולוגית".

אם כחול לבן מדגישים שהם לא שמאל, למה אתם סופרים אותם בגוש שלכם?
רוזין: "אני סופרת את מי שיחליף את נתניהו ושלטון הימין, שלטון שעומד להיות עוד יותר קיצוני עם כניסת הכהניסטים. רוב הציבור נשאר בחלוקה שווה פחות או יותר בין ימין לשמאל. להגיד היום שאתה שמאלני, זה להגיד שאתה עוכר ישראל ובוגד. ההסתה וההפחדה עובדות.

"הסיטואציה בה בנימין נתניהו הפך את עצמו ל'אני המדינה', ואם אתה נגדו אז אתה נגד מדינת ישראל, היא מאוד מסוכנת לדמוקרטיה הישראלית. אנחנו נמליץ על גנץ לא רק בגלל השחיתות בה נחשד נתניהו אלא כי רוצים להחליף מדיניות של קיבעון מדיני וכישלון במדיניות חברתית".

מה הבשורה שלכם לעסקים הקטנים כמו סוכני ביטוח?
רוזין: "תפישת העולם של מרצ היא שוויון גם חברתי וגם בנושא המדיני. אנחנו מאמינים שהשוק החופשי ברמה הקיצונית אליה הגיעה ישראל, פוגע בסופו של דבר בשכבות החלשות וגורם לפערים גדולים בחברה".

הקבינט נגד החיסולים הממוקדים

אלי אבידר, מספר 4 במפלגת ישראל ביתנו, היה עד לאחרונה מנכ"ל בורסת היהלומים. לפי הסקרים תוכל לחזור לבורסה בקרוב.

אבידר: "אנחנו לא מוטרדים. רוב בוחרי המפלגה הם דוברי רוסית ומבוגרים והם לא עונים לסקרים".

אולי הזנחתם את האזרחים?
אבידר: "כשר ביטחון דרש ליברמן, לפגוע באנשי חמאס שפוגעים בחיילי צה״ל אך זוכים לחסינות. הקבינט לבש חיתולים והצביע נגד החיסולים הממוקדים".

מה מציעה ישראל ביתנו לעצמאים ולעסקים הקטנים?
אבידר: "ישראל ביתנו היא הכתובת של העסקים הקטנים בכנסת. המפלגה מאמינה שבמקום לחלק את העוגה צריך להגדיל את העוגה. ח"כ עודד פורר בוועדת הכספים היה תמיד לצדכם, אנשי מקצוע, כמו סוכני ביטוח, יש להם מקום בכלכלה של 2019. מי שאין לו רישיון – אסור שימכור ביטוח. יש לכם נשיא הלשכה ומשנה לנשיא הלשכה שאוכלים את הלב לח"כים עוד לפני שהתמנו לח"כים, ולוביסט שאוכל להם את הכבד", אמר אבידר לקול מחיאות הכפיים של הסוכנים שבאולם.

המלחמה מול האינטרנט

דדי פרלמוטר, סגן נשיא אינטל בעבר ומקום שני במלגת גשר של אורלי לוי, סיפר שחוץ מעסקי ההייטק שלו, הוא עוסק רבות בפעילות חברתית. הסקרים מנבאים שזה לא מה שמעניין את הבוחרים.

פרלמוטר: "זאת בדיוק הבעיה. בחיים הרגילים מוטרדים מבריאות, חינוך, כלכלה, ומה שקובע את הבחירה בסוף זה הנייה, גם אם ימשיכו להיתקע במסדרונות בבתי חולים. כולם מדברים על תוספת מיטות כפתרון, אבל יש פתרונות טכנולוגיים שיקטינו את כמות האנשים שמגיעה לבתי החולים. עובדים על פתרונות לטווח קצר, גם בתחום הדיור, במקום על פתרונות לטווח ארוך ומהשורש".

מה יש לכם להציע לקהל הסוכנים?
פרלמוטר: "התחרות שלכם היא מול האינטרנט. מי שלא יגדיר את המשימה שלו מחדש, יהיה לו קשה להתחרות. סוכן ביטוח טוב הוא לא המתווך ביני לבין חברת הביטוח, אלא השותף שלי איתו אני יכול להתייעץ ולקבל את התוצאה הטובה ביותר עבורי".

המדינה לי ולא אני לה

משה פייגלין, יו"ר מפלגת זהות, נהנה מפופולאריות יחסית בעיקר בשל הבטחתו להביא ללגליזציה של שימוש בקנאביס, נושא שאומץ בימים אלה גם על ידי המפלגות הגדולות.

איך הפך האיש הקיצוני של פעם לדבר הכי חם בבחירות 2019?
פייגלין: "איתי הולך תמיד דבר אחד – המדינה שייכת לי ולא אני למדינה. מפלגת זהות תדרוש את משרד אוצר לא כדי לתת משהו לאזרחים אלא כדי להפסיק להפריע. למה אני צריך לקבוע לסוכני הביטוח כמה עמלה מותר להם לקחת? זה לא ענייני. אם מדובר בשוק חפשי שיהיה חופשי". אם לא תתערב, תדפוק את החלשים.

משה פייגלין בפאנל עם עמית סגל בכנס הפנסיוני 2019 | צילומים ווידאו: באדיבות הלשכה/מתוך ערוץ היוטיוב הרשמי של לשכת סוכני ביטוח

פייגלין: "המעסיק הגדול ביותר במשק זה העסקים הקטנים, אבל האוצר כל כך מפריע להם שרובם נסגרים שנה לאחר פתיחתם, ואז יש פחות מקומות עבודה, המשכורות יורדות ואז מי ששכרו עלוב ממילא זה לא ישנה אם האוצר יסבסד לו את החלב או לא".

תיכנס גם לממשלה בראשות גנץ?
פייגלין: "מה ההבדל בין ניסנקורן עם הוועדים הגדולים וחיים כץ עם הוועדים הגדולים? זה אותו גוש שיושב עליכם עם הרגולציה וחי על חשבונכם – זו אותה ביצת שחיתות של שני הגושים. מי שיאפשר לי לקדם את המדיניות שלי הכי רחוק, איתו אלך".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email