הביטוח הסיעודי הפרטי חוזר – התנאים פחות טובים למבוטח

רוב החברות כבר הגישו מתווה לאישור רשות שוק ההון; יו"ר ועדת הבריאות והסיעוד בלשכה מסביר כי "מדובר בביטוח ריק מתוכן שאסור לרשות לאשר"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לאחר שיצאו מהתחום לפני כשנה וחצי בעקבות הודעת מבטח המשנה הגדול "סקור" על יציאתו מהשוק הישראלי, רוב החברות מתכוננות לחזור ולמכור ביטוחי סיעוד פרטיים. כך עולה מריאיון משותף שערכנו עם שישה ראשי אגפי בריאות בחברות המובילות בתחום זה: דיויד ארנון (כלל); שרון דונסקי (הראל); שרון תושיה פישר (מגדל); אורית קרמר (מנורה); ד"ר נאוה ניב סרודיו (איילון) ודפנה שפירא (הפניקס). הראיון ייחשף במלואו במגזין "ביטוח ופיננסים" שיפורסם לקראת כנס הבריאות שתקיים הלשכה ב-23 ביוני בגני התערוכה.

כל ראשי האגפים סבורים שדרוש שינוי מהותי בפוליסות החדשות כדי להקטין את הסיכון של החברות, אך הם אינם מנדבים פרטים של ממש בנושא.

ארנון: "אני חושב שכדי שיהיה מוצר פרט חדש יש לבצע שינוי, שלהבנתנו נבדק בימים אלו, שיקטין את אי הוודאות בתחום התפתחות התביעות לאורך השנים. בנוסף, נכון יהיה להוסיף רובד, כמו בפנסיה, עם הטבות מס שיאפשר ללקוח לחסוך לאורך שנים".

מימין למעלה: ארנון, דונסקי ותושיה פישר. מימין למטה: קרמר, ניב סרודיו ושפירא. צילומים: סיון פרג', ראובן קופיצ'ינסקי, גל חרמוני, טל שחר, אילן בשור, ענבל מרמרי, גיא קרן

קרמר: "הרובד הנוסף בביטוח הסיעודי בקופות החולים בהחלט מרחיב את הפתרונות למבוטחים, אך הביטוח דרך קופות החולים אינו מהווה תחליף לפוליסה פרטית.

"המודל הנוכחי של הבטחת תנאים עשרות שנים קדימה הוכח כלא ישים, וניתן לראות חיזוק לכך גם ביציאתם של מבטחי המשנה מהענף. על מנת להחזיר את פוליסות הפרט נדרש מנגנון שידע להתמודד עם חוסר הוודאות והסיכון הרב שיש בהבטחה לכל החיים, ויאפשר לחברת הביטוח לגדר את הסיכון ולהתאים את תנאי הפוליסה למציאות המשתנה, תוך שקיפות והוגנות מלאים מול המבוטח.

"תהיה אפשרות לשינוי בפרמיה בהתאם לשינויים בפרמטרים לאורך השנים כגון תחלואה, תוחלת חיים וכדומה".

מוצר ביטוחי חדש?

ניב סרודיו: "אנו מקיימים מגעים עם הפיקוח על הביטוח לבניית מוצר סיעודי. לתפיסתנו, וכך להבנתי, כך המצב גם בחברות אחרות. אנו חושבים שאומנם הביטוח הסיעודי של קופות החולים ימשיך להוות נדבך משמעותי בשוק הסיעוד, אך אין ספק שקיים צורך למוצר ביטוחי פרטי משלים – נוסף לפתרון שמציעות קופות החולים".

שפירא: "ניתן לומר כמעט בוודאות שהמוצר במתכונתו הקודמת לא יוחזר למדפים של חברות הביטוח. ואולם, אני מאמינה ביכולת של השוק לייצר בעתיד מוצר ביטוחי שייתן מענה לצורכי המבוטח בכפוף לקביעת מנגנוני התאמה הוגנים".

תושיה פישר: "מקווה שעוד השנה נוכל לתת פתרון לביטוח סיעודי פרטי ואיכותי, החשוב כל כך, שייתן מענה לצורכי האדם הסיעודי לטווח ארוך. מגדל הגישה לרשות שוק ההון מתווה שנמצא כעת בבחינתה. לדעתנו, המתווה יבטיח ללקוח הגנה משמעותית לאורך שנים רבות וישמר את יתרונות הביטוח הסיעודי הפרטי, כפי שהכרנו בעבר".

איוולת ביטוחית

בעקבות דברי ראשי אגפי הבריאות בנושא החזרת ביטוחי סיעוד פרט, אומר יו"ר ועדת הבריאות והסיעוד בלשכה סו"ב איגור מורי: "מטרת הביטוח הסיעודי היא הבטחת הכיסוי ללקוח ומשפחתו עד סוף חייו. זו הבטחה שבה המחיר והתנאים מובטחים חוזית עד סוף חייו. המתווים החדשים הם ניסיון לרבע את המעגל; זו פוליסה נכה שלא נותנת את מה שמצופה ממנה.

איגור מורי | צילום: באדיבות הלשכה

"אני מצפה מרשות שוק ההון שלא תאשר את האיוולת הביטוחית הזאת. המתווים החדשים מזכירים את הפוליסה הקולקטיבית שלא הבטיחה תנאים ומחיר לעתיד; הלקוח ישלם בהתחלה מעט יחסית, אבל יתאפשר לחברות לייקר משמעותית, אפילו במאות אחוזים, את הפוליסות, כשהן יחפצו בכך". 

עוד גילו ראשי האגפים כי רובם יחזרו לשווק גם פוליסות תאונות אישיות בהתאם להוראות החדשות של הממונה. בקרב הסוכנים קיים חשש כי לטובת השמירה על הרווחיות בתחום יקצצו החברות בעמלותיהן בצורה משמעותית.

להרשמה לכנס לחצו כאן

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email