הביטוח הסיעודי יכלל בסל הבריאות הממלכתי

הכנסת קבעה כי אחריות המדינה בביטוח הסיעודי היא חיונית וכי המערכת לא יכולה להישען על ביטוחים פרטיים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מליאת הכנסת החליטה ברוב של 24 חברי כנסת וללא מתנגדים כי הביטוח הסיעודי יהיה חלק מסל הבריאות הממלכתי. כך עולה מהצעת הסיכום של דיון במליאה שעסק במצב הסיעוד במדינה בעקבות הצעותיהם של חברי הכנסת מסיעות שונות בכנסת ובינהם – דב חנין, תמר זנדברג, יעל גרמן, יעקב מרגי, אורי מקלב, נורית קורן, עמיר פרץ וטלי פלוסקוב. ח"כ חנין שהציג את הצעת הסיכום, הדגיש כי ההצעה היא מטעמם של כל סיעות הבית והוסיף כי להחלטה של הכנסת יש תוקף משמעותי.

על פי הצעת הסיכום, הכנסת קובעת כי הזכות להזדקן בכבוד הינה זכות בסיסית שהמדינה צריכה להבטיח את מימושה בפועל לכלל האזרחים בישראל. בהתאם לכך, אשפוז וטיפול סיעודי בעת הצורך הם מרכיבים חיוניים ומרכזיים בזכות לחיות בכבוד ולהזדקן בכבוד. על רקע זה מביעה הכנסת דאגה מהבעיות המתגלות בתחום האשפוז והטיפול הסיעודי בישראל, ומודאגת מכך שמערך הסיעוד הקיים לא מאפשר טיפול ראוי ואף גורם לפגיעה בכבוד ובבריאות של המטופלים.


הזכות להזדקן בכבוד הינה זכות בסיסית | צילום: Fotolia

על פי ההצעה, מערכת שנשענת על ביטוחים פרטיים לא יכולה לספק מענה גם כיוון שהיא איננה כוללת את אלו שידם אינה משגת לרכוש ביטוח כזה וגם כיוון שהיא כרוכה בעלויות גבוהות למבוטחים, כאשר במקרים רבים הפתרונות הניתנים בה אינם מספקים. אחריות המדינה על מערך הסיעוד היא חיונית, זו הדרך להבטיח את יכולתם של הקשישים לקבל טיפול וסיעוד נדרשים ברמה נאותה ובאופן שוויוני מבלי להטיל נטל כבד על בני ובנות המשפחה. לסיכום, הכנסת קוראת לקדם רפורמה במערך הסיעוד, שבמרכזה הכרה בזכות לטיפול ואשפוז סיעודי כחלק מסל הבריאות הממלכתי, הגדלת היקף ומגוון השירותים הניתנים והרחבת מערך הסיעוד בקהילה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email