הבית הוצף בסערה – מה עושים?

גל פניות של נפגעים מהצפות באשקלון בסערת הגשמים האחרונה; הנזקים מסתכמים בעשרות מיליוני שקלים; מדריך לנפגעים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בעקבות סערות הגשמים וההצפות שפקדו את אשקלון, ולקראת מזג האוויר הסוער שעוד צפוי בהמשך החורף, פרסמה הלשכה מדריך למבוטחים. סו"ב ישראל גרטי, יו"ר ועדת הביטוח האלמנטרי, עונה לשאלות.

אפשר לתבוע את העירייה על רשלנות טיפול בתשתיות | צילום: shutterstock

 

הרכב שלי חנה ברחוב והוצף במים בסערה, מה לעשות?
"לבעלי ביטוח מקיף – הביטוח מכסה. לבעלי ביטוח צד שלישי קיימת בעיה – אין כיסוי ביטוחי, שכן כיסוי צד ג' מכסה רק אם פגע במישהו אחר. כאן מדובר בנזקי טבע ולכן מבלי צד ג' או לכאלה שאין להם ביטוח כלל, יש את האפשרות לתבוע את העירייה על רשלנות בטיפול בתשתיות ובמערכות הניקוז. צריך לקחת בחשבון שלתבוע עירייה זה הליך מאוד ארוך ומייגע".

המבול הציף את הבית, מה לעשות?
"חלק גדול מהנזקים הינם בבתי קרקע, לבעלי ביטוח מבנה ותכולה יש כיסוי. לבעלי ביטוח משכנתא למבנה – יש כיסוי. העניין הרגיש יותר הוא ביטוח התכולה. לחלק מהמבוטחים אין ביטוח תכולה והנזקים עלולים להיות של מאות אלפי שקלים לתכולה. חשוב לציין שהעלויות הכוללות לביטוח מבנה ותכולה של דירה ממוצעת הם פחות מ־100 שקל לחודש. עלויות נמוכות יחסית שיכסו נזקי שריפה, פריצה, צד שלישי וכיוב'".

אני בעלים של עסק שניזוק מהצפה, מה מכסה הפוליסה?
"מבוטחים שביטחו את המבנה והתכולה שלהם ורכשו כיסוי נזקי טבע, מכוסים. מבוטחים שרכשו כיסוי למבנה ולתכולה ולא רכשו את הכיסוי לנזקי טבע, אינם מכוסים. גם כאן, עומדת לבעלי העסקים הזכות לתבוע את העירייה בגין רשלנות".

האם אקבל כבעל עסק פיצוי על אובדן רווחים במקרה של הצפה?
"אובדן רווחים במקרי ההצפות שאנו עדים להן כדוגמת אשקלון, לא מכוסה".

מה לעשות לאחר שנפגעתי?
"מי שיש להם ביטוח, להתקשר בהקדם לסוכן הביטוח. הסוכן יפעיל את השמאי לטפל באירועים, וילווה את המבוטח לאורך כל התביעה. חשוב לתעד את האירוע, גם ובמיוחד למי שאין ביטוח. זאת משום שמי שיש לו פוליסה צד ג' ברכב, או ללא ביטוח דירה, או עסק, צריך תיעוד אם יצטרך לתבוע את העירייה. לכן חשוב שיצלם ושיראו שהנזק קרה באותה עיר ובאותו מקום".

החורף עוד לפנינו, אם אקנה ביטוח עכשיו, אהיה מכוסה?
"מי שפונה וקונה ביטוח כיום יהיה מכוסה. החורף עדיין לפנינו, לכן מומלץ לפנות לסוכן הביטוח, ולרכוש ביטוח דירה; ולבעלי העסקים – לבטח את המבנה והתכולה כולל נזקי טבע".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email