הבעיה מחריפה: סוכני ביטוח מהחברה הערבית ממשיכים להלין על סוגיית ביטוחי החובה

בין שאר הנושאים שנידונו בכנס סוכני הביטוח בחברה הערבית עלה גם הקושי של סוכני החברה הערבית בהפקת ביטוחי רכב
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפני שבוע (יום ה') התקיים הכנס השני של סוכני הביטוח בחברה הערבית במלון רמדה בנצרת. בכנס נכחו כ-250 משתתפים ביניהם סוכני ביטוח פעילים בחברה הערבית, אורחים רבים הכוללים ראשי מחוזות בלשכת סוכני הביטוח וכן מועמדים בבחירות הקרובות לנשיאות הלשכה. חלק מהאורחים נשאו דברים והתייחסו לבעיות הנוגעות לביטוח בחברה הערבית, ובעיקר לנושא ביטוח החובה. הכנס נחתם בארוחת איפטאר (שבירת צום) חגיגית.

ברצוני להדגיש את בעיית ביטוחי החובה בחברה הערבית, שהינה הבעיה הבולטת ביותר ומהווה אבן נגף מאוד רצינית אצל סוכני הביטוח בחברה הערבית; חברות ביטוח רבות סגרו את מערכת הפקת ביטוח החובה לסוכנים של המגזר, וזאת ללא שום הצדקה. סוכן הביטוח אינו הבעיה – הבעיה מורכבת יותר ומתחילה בתשתיות רעועות בחברה הערבית אשר כוללות בין היתר כבישים משובשים, חוסר הסדרה של צמתים, היעדר תמרורים ועוד, ומסתיימת בחלק קטן ושולי באשמת המבוטחים עצמם.

יש למצוא פתרון קבוע להפקת ביטוח חובה אצל סוכנים בחברה הערבית | צילום: shutterstock
ענישה קולקטיבית

סגירת המערכת לסוכן הביטוח מהווה בעצם הענשת הסוכן, ולא הלקוחות. אותו מבוטח שניגש לסוכן ביטוח בחברה הערבית, והאחרון לא יכול לבטחו בחובה היות שהמערכת שלו סגורה. המבוטח יכול באותה נשימה לפנות לסוכן ביטוח יהודי ולבטח את רכבו בביטוח חובה ללא כל בעיה. בעצם אנו חווים ענישה קולקטיבית לסוכני הביטוח בחברה הערבית ולא ללקוח; אם יש בעיה כלשהי עם ביטוח לקוח ספציפי הרי שיש לחסום אותו אצל כל סוכני הביטוח בישראל ולא רק אצל הסוכן הערבי, שרק הוא מוענש ופוגעים לו קשות בפרנסה. בנוסף, אני חולק על אחוז שכיחות תביעות החובה בחברה הערבית, נתון שאינו מאומת וניתן למדידה רק אחרי 5-6 שנים לאחר מכן.

במסגרת תפקידי כסגן יו"ר הוועדה האלמנטרית בלשכת סוכני הביטוח, נפגשתי יחד עם חבריי בלשכה עם מנהלי חטיבות בחברות הביטוח וכן עם מנכ"לים של חברות הביטוח בפניהם העליתי את הבעיה החמורה הזו. הם הבטיחו לבדוק ולטפל אך עד כתיבת שורות אלו לא נעשה כלום ודווקא המצב הולך ומחמיר.

לאחרונה קיימנו פגישת זום עם מנכ"ל הפול, ערן כהן, וזאת בהמשך לפגישות שקיימנו בעבר. במסגרת הפגישה העליתי שוב את בעיית ביטוח החובה. ביקשתי מערן לתת פתרון ולאשר לסוכנים בחברה הערבית להפיק תעודות ביטוח חובה במשרדיהם. ערן נענה לדרישתנו באופן חלקי ואישר שכל סוכן יוכל להפיק תעודת חובה באופן דיגיטלי באמצעות הדואר האלקטרוני, פתרון זה הינו חלקי ביותר ואינו עונה על דרישותינו. גם הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון מודע לבעיה, היות שפנינו אליו בעבר מספר פעמים – הוא הבטיח לטפל בבעיה, אך עדיין לא קיבלנו פתרון כלשהו מטעמו.

ביטוח חובה הינו ביטוח סטטוטורי, המחויב על פי חוק, חוסר גישה להפקת תעודות חובה בחברה הערבית גורמת לכך שאנשים רבים יהיו ללא גישה להפקת חובה בסביבתם, ולפיכך בעל כורחם ייסעו ללא ביטוח חובה ברכבם, דבר שאינו חוקי ומהווה סיכון גדול לנהגים, וכן חס וחלילה לנפגעים.

בכנס קראנו פעם נוספת לממונה ולכל הגורמים הרלוונטיים, כולל משרד האוצר וחברות הביטוח, למצוא פתרון קבוע אשר יאפשר הפקת ביטוח חובה אצל סוכני הביטוח בחברה הערבית ולכל האוכלוסייה בכלל.

שילוב במוסדות הלשכה

חשוב לציין כי לאחרונה, ולאחר תום תקופת הקורונה שהייתה קשה ביותר והכתה בכל התחומים, נדהמתי שפונים אליי סוכנים מהחברה הערבית ומספרים על הקשיים הרבים שמערימות עליהם חברות הביטוח שאינם מתמקדים בחובה בלבד אלא גלשו לתחום ביטוח הרכוש והרכב. דבר זה הוא חמור ביותר היות שהוא פוגע באופן ממוקד בסוכנים בחברה הערבית ובפרנסתם וככורח יוצא פוגע גם בציבור המבוטחים בחברה הערבית.

לסיכום אציין כי סוכני הביטוח בחברה הערבית הם חלק בלתי נפרד מהלשכה, ומהווים נדבך חשוב ביותר בה, ומכאן אני דורש מהלשכה לשלב את סוכני הביטוח של החברה הערבית במוסדות הלשכה השונים, ולפעול יחדיו וללא לאות לצורך פתרון הבעיה הכואבת דלעיל, אחת ולתמיד.    

הכותב הוא סגן יו"ר הוועדה האלמנטרית בלשכת סוכני הביטוח     

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email