הגדלת התחרות בשוק הביטוח

ועדת הכספים אישרה התקנות להקטנת דרישות ההון העצמי של חברות ביטוח חדשות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ועדת הכספים אישרה אתמול פה אחד את תקנות רשות ההון, ביטוח וחיסכון, שמורידות את רף ההון העצמי המינימלי הדרוש על מנת לפתוח חברת ביטוח. אישור התקנות מגדיל את הפוטנציאל של כניסת חברות חדשות לשוק, כניסת מוצרים חדשים לענף הביטוח וירידת מחירי הפוליסות.

על פי התקנות החדשות ההון העצמי המינימלי שיידרש בביטוח כללי יעמוד על 10 מיליון שקל, שזו הפחתה של 44 מיליון שקל לעומת המצב כיום שבו ההון הנדרש הוא 59 מיליון שקל, ובביטוח חיים על 15 מיליון שקל שזו הפחתה של 37 מיליון שקל מההון הנדרש כיום – 52 מיליון שקל. לחברות חדשות שירצו להיכנס גם לביטוח כללי וגם לביטוח חיים הסכום יעמוד על 25 מיליון שקל, הפחתה מצטברת של 59 מיליון שקל מההון הנדרש כיום עבור שני התחומים שעומד על 89 מיליון שקל.

וינשל. "בעשורים האחרונים לא נכנסו שחקנים חדשים לשוק הזה"

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בירך על התקנות ואמר כי הוא "מקווה שהמהלך של הורדת רף ההון הנדרש מחברות על מנת להיכנס לשוק אכן יוכיח עצמו ויוביל להוזלת מחירי הביטוחים. הביטוחים השונים אינם מותרות ובתחומים שונים אין לציבור הרבה ברירות והוא חייב לבטח עצמו ומוציא כסף רב מדי שנה על פוליסות יקרות. כניסת חברות חדשות אכן צפויה להיטיב עם המבוטחים".

גפני ציין עוד כי "המהלך של הורדת רף הכניסה של חברות חדשות לענף, הוא מהלך משלים לקביעת משטר ההון החדש שאושר כאן בוועדת הכספים לפני כחצי שנה ושמחייב עמידה בדרישות הון שיאפשרו לחברות לעמוד בהתחייבויותיהן למבוטחים. עתה, הוועדה לא מבטלת את משטר ההון, אלא קובעת שדרישות ההון מהחברות יגדלו, ככל שתגדל פעילותן, כך שחברות קטנות יידרשו להחזיק רף הון נמוך יותר, מה שיקל עליהן להיכנס לענף. לאחר  מכן, אם יתרחבו, יצטרכו להגדיל את ההון העצמי שלהן".

חברות חדשות בדרך

לדברי עבד חסדייה, סמנכ"ל בכיר ברשות שוק ההון: "יש כיום שלושה יזמים שממתינים לתקנות האלה. לא כל יום קמה חברת ביטוח". חסדייה ציין עוד, כי "מתפקידי רשות שוק ההון גם לפעול לקידום התחרות במערכת הפיננסית, ובמיוחד בשוק ההון, ביטוח וחיסכון. זאת מעבר לכך שהרשות מופקדת על הגנה ושמירה על עניינם של המבוטחים, העמיתים ולקוחות הגופים המפוקחים והבטחת היציבות והניהול התקין".

מנכ"ל חברת הארט לביטוח, אמיל וינשל (לשעבר משנה למנכ"ל מגדל): "עבדתי בענף הביטוח למעלה מ־ 20 שנה, עכשיו אני עומד לפתוח חברה חדשה. אנחנו מברכים על התקנות האלה, דרישות ההון מבוססות על סולבנסי 2 ועל הסיכונים שהחברה לוקחת על עצמה. יש פה חוקי כלכלה בסיסיים, ואם יש יותר שחקנים זה מיטיב עם הציבור. אנחנו רוצים להיות שחקנים נוספים ולהציע מוצרים חדשים, השוק הזה סובל מסטגנציה. בסוף אנחנו שמים את הכסף שלנו על מנת להפעיל את החברה ולספק שירותים ביטוחיים. בעשורים האחרונים לא נכנסו שחקנים חדשים לשוק הזה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email