"הגדרנו במדויק מה ערך המוסף שלנו עבור סוכנים"

אלעד שלף, מנכ"ל ביטוח חקלאי, מספר על ההשקעה של חברתו באלמנטים הבסיסיים הקשורים לביטוח ⋅ וגם: הדאגה מסוכנים, שבשם השמירה על הלקוח שלהם, מעבירים לידים לחברות ביטוח שבפועל מתחרות בהם
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אלעד שלף מכהן כמנכ"ל ביטוח חקלאי מדצמבר 2018. קודם שימש כמשנה למנכ"ל מנורה מבטחים ומנהל אגף עסקים בחברה. ביטוח חקלאי הינה אגודה שיתופית מרכזית, הנמצאת בבעלות של 261 קיבוצים, מושבים ואגודות במגזר ההתיישבותי. היקף ההכנסות שלה ב־2018 הסתכם בכ־490 מיליון שקל. עיקר פעילותה בתחום הביטוח הכללי.

איך נכנסת לתחום הביטוח דווקא?
"נכנסתי לענף הביטוח בשנת 2003 כעוזר של מנחם הרפז, מנהל אגף אלמנטרי במנורה חברה לביטוח (כיום מנורה מבטחים). התכנון המקורי היה לעבוד בתפקיד שנה ולהמשיך ללימודי דוקטורט בארה"ב – אנחנו 16 שנה אחרי ולימודי הדוקטורט עדיין מחכים. אחרי כשנה מוניתי למנהל תכנון וביטוח המשנה במנורה והמשכתי לאורך 15 שנה בתפקידים שונים בחברה ובדצמבר 2018 עברתי לנהל את ביטוח חקלאי".

שלף. "תיק הביטוח שלנו כולל הרבה עסקים גדולים ומורכבים" | צילום: גילת זילברשטיין

אלעד שלף
גיל: 40
מצב משפחתי: 2 ילדים
מגורים: הוד השרון
השכלה: תואר ראשון בהצטיינות בניהול ומדע המדינה מאוניברסיטת תל אביב

בראש סדר העדיפויות

האם ביטוח חקלאי היא חברה חדשנית?
"ביטוח חקלאי היא חברה ייחודית בשוק הביטוח. בעוד שאנחנו החברה הקטנה ביותר בשוק הביטוח האלמנטרי במונחי פרמיות, תיק הביטוח שלנו כולל הרבה מאוד עסקים גדולים ומורכבים. המיקוד שלנו, מן הסתם, הוא בעסקי הקיבוצים והתעשייה הקיבוצית, ובעולמות התוכן האלו יש לנו מוצרים ייחודיים וחדשניים שאנחנו מעדכנים כל הזמן. במקביל, אנחנו מפתחים כרגע מספר מוצרים חדשניים שיהיו רלוונטיים לכלל שוק הביטוח. דווקא הקוטן שלנו, לצד החוסן הפיננסי המשמעותי שלנו, מאפשר לנו להשקיע משאבים בחדשנות ולנוע מהר יותר מאשר חברה גדולה.

"לצד כל החדשנות, אסור לשכוח את הבסיס שהוא תשלום תביעות ללקוחות בצורה הוגנת, מהירה ושקופה. תהליכי התביעות ואופן ההתייחסות לתביעות בביטוח חקלאי הוא בכמה רמות מעל השוק ולכן מרבית ההשקעה שלנו היא בדברים הבסיסיים שבאמת חשובים ללקוח. אני חושב שכל בעלי העניין בשוק, בעיקר הרגולטור וסוכני הביטוח, בתור הגורמים האובייקטיבים בשוק, ראוי שישימו זאת בראש סדר העדיפויות שלהם".

האם אתה מרוצה ממיקומה במדד השירות?
"התוצאות של ביטוח חקלאי במדד השירות מצוינות בשנתיים האחרונות וזה כתוצאה גם מהשקעה ניכרת שלנו בשירות וגם מהאופי המיוחד של החברה. אנחנו במקום הראשון בשביעות רצון לקוחות. גם במדדים אחרים אנחנו במקומות הגבוהים. אנחנו צריכים להשתפר במדד הכלים הדיגיטליים והשנה נכפיל את כמות השירותים הדיגיטליים שלנו, לכן אני מאמין שגם במדד הזה נשתפר".

האם ביטוח חקלאי היא חברה של סוכנים?
"ביטוח חקלאי היא בהחלט חברה של סוכנים. השנה הגדרנו במדויק מה הערך המוסף שלנו עבור סוכנים ומה הכיוון אליו אנחנו חותרים – וביצענו פעולות בהתאם. ביטוח חקלאי מאמינה בקשר שבין לקוח, סוכן וחברה, ובערך המוסף שהקשר הזה יכול לייצר. היתרון שלנו הוא שאופק הזמן שלנו הוא אינסופי ולא הדו"ח הכספי של הרבעון הקרוב, ולכן אין לנו בעיה לוותר על לקוחות שלא רואים ערך מוסף בשילוב של ביטוח חקלאי וסוכן הביטוח שלהם".

איך אתה רואה את עתיד ענף הביטוח ומעמדו של סוכן הביטוח?
"ענף הביטוח נמצא רק בתחילתו של שינוי. לא מדובר רק בטכנולוגיה שמשנה את כללי המשחק, אלא בעיקר בלקוח והמקום שלו בשרשרת הערך. חברות הביטוח עד היום הן בעיקר ממוקדות מוצרים והן חייבות לעבור להיות ממוקדות שירותים על ידי הצבת הלקוח במרכז. עם זאת, חייבים לזכור שביטוח הוא לא מוצר צריכה רגיל אלא מוצר של צריכה נדחית בהיבט הזמן, וצריכה שלילית בהיבט שברוב המקרים הצריכה היא אחרי אירוע שלילי שהתרחש ללקוח. מי שמתייחס לביטוח באשר הוא, כקומודיטי, וכל היום מפרסם רק כמה הוא זול, סופו שיהפוך הוא עצמו לבר החלפה וזו בדיוק הנקודה שבה סוכני ביטוח אמורים להביא את הערך. המגמה המדאיגה שאני רואה היא סוכני ביטוח שבשם השמירה על הלקוח אצלם מוכנים להפוך להיות כמעט ספקי לידים לחברות ביטוח שבפועל מתחרות בהם. התפיסה שלי לגבי ביטוח חקלאי וגם לגבי סוכני ביטוח היא זהה – לוודא שאנחנו מייצרים ערך שהוא מעבר למחיר ומי שלא מוכן לשלם על הערך הזה לא חייב להיות לקוח שלנו או סוכן שלנו".

איך יחסי החברה עם לשכת סוכני ביטוח?
"ביטוח חקלאי רואה בלשכה גורם מרכזי לאסטרטגיה שלנו – של לבנות שותפות ארוכת טווח עם הסוכנים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email