הגופים הגדולים מסרבים לרכוש ביטוח סיעודי קולקטיבי במודל של סלינגר

בכיר בענף: "דרושים שינויים במודל"; רשות שוק ההון בתגובה: "יש גופים גדולים שקיבלו הצעות לפי המודל החדש, אך בחרו שלא לחדש את הביטוחים"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ב-1 בינואר אמורים לפקוע הביטוחים הסיעודיים הקולקטיביים של הגופים הגדולים במשק, ומאות אלפי מבוטחים ייוותרו ללא ביטוח. ההערכה מדברת על כ־800 אלף מבוטחים. למרות שחברות הביטוח, חלקן לפחות, הציעו לגופים אלה את חידוש הביטוח בהתאם למודל החדש של דורית סלינגר, שהוא מודל ארוך טווח אך יקר יותר, וללא חיתום רפואי, רוב הגופים דוחים את ההצעות בעיקר בשל פער המחירים בין מה ששילמו עד כה – עשרות שקלים לחודש, לבין מה שישלמו בביטוח החדש (שעקרונית טוב יותר מבחינת הכיסוי) – מאות שקלים בחודש.

כ-800 אלף מבוטחים יוותרו ללא ביטוח | צילום: shutterstock

נודע שבין הגופים הגדולים שעובדיהם וחבריהם יוותרו ללא ביטוח סיעודי (אלא אם יתחולל משהו בשבועיים הנותרים), נמצאים גמלאי ועובדי משטרת ישראל, גמלאי ועובדי תעשייה אווירית, אינטל, תעשיה צבאית, בזק, חברת חשמל ועוד. ארגון נכי צה"ל הוא היחיד בינתיים שעומד לחדש את הביטוח הסיעודי הקולקטיבי עבור חבריו (מחכה לאישור הממונה) עם הראל ביטוח, וגם "צוות" ארגון גמלאי צה"ל נמצא בשלבים אחרונים לסגירת התוכנית עם חברת הפניקס ועוד לא קיבל את אישור הממונה על השינויים שביקש.

הלקוחות לא רוצים

סו"ב דב ברומר, מומחה בבניית תכניות סיעוד: "חלק מחברות הביטוח אינן מעוניינות להוזיל את הפוליסות הפרטיות גם לנפלטי הביטוח הקולקטיבי מחשש שיצטרפו חולים רבים ללא הצהרת בריאות. הפוליסות במודל החדש הן יקרות משמעותית. למעט גוף אחד שהצטרף נכון להיום, אין גופים גדולים נוספים שהצטרפו לתכניות החדשות, ולכן לרוב המבוטחים שנפלטו ויפלטו עד סוף השנה אין שום פתרון ראוי לפרסום לצערי". בכיר בענף הביטוח אמר ל"ביטוח ופיננסים": "הבעיה שנוצרה היא שחברות הביטוח מחויבות להציע פוליסות סיעוד קולקטיביות בהתאם למודל החדש, גם אם אנחנו סבורים שהוא לא טוב, אבל הלקוחות לא רוצים אותו. מה שיקרה זה שחולים סיעודיים ימשיכו ליפול כנטל כלכלי ונפשי על המשפחות שלהם".

ואולם, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, אינה מתכוונת לסגת מהמודל אותו גיבשה. מהרשות נמסר בתגובה, כי "לכלל מבוטחי הביטוח הסיעודי קצר הטווח והפיקטיבי, שלא יחודש החל מראשון בינואר 2018, יש מספר פתרונות, כאשר לכל מבוטח קיים מענה ביטוחי זמין. לבני ה־60+ קיימת כבר מעל לשנה האפשרות להצטרף לביטוחים לחברי קופות החולים ללא בדיקה רפואית, ואלפים כבר ניצלו אותה ונהנים מכיסוי סיעודי יציב במחיר זמין. הצעירים יותר יכולים להצטרף לביטוח לחברי קופות החולים, לאחר שיעברו את הבדיקה הרפואית. אלו שלא יעברו את הבדיקה הרפואית יכולים לרכוש פוליסת סיעוד פרטית במחיר זמין וקבוע לכל חייהם. "נציין גם כי ארגון נכי צה"ל, הכולל למעלה מ־70 אלף מבוטחים נמצא בישורת האחרונה לקראת מעבר למודל ביטוחי ארוך טווח ויציב. למיטב ידיעתנו, ישנם גופים גדולים נוספים שקיבלו הצעות מחיר בהתאם למודל החדש שפרסמה הרשות אך בחירתם היא לא לחדש את הביטוח הסיעודי למבוטחים שלהם".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email